Producenci gier zamierzają masowo skorzystać z ulgi podatkowej IP BOX
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 paź 2019, 06:59

CD PROJEKT, 11 bit studios, Ten Square Games - producenci gier zamierzają masowo skorzystać z ulgi IP Box i obniżyć podatek z 19% na 5%

Na początku roku wprowadzono Innovation Box zwany również jako IP Box. To ulga podatkowa z której w głównej mierze mogą skorzystać spółki gamingowe oraz biotechnologiczne notowane na GPW. Firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową będą mogły obniżyć podatek dochodowy od dochodu z tzw. „kwalifikowanych” praw własności intelektualnej do 5% z 19%. Pierwsze spółki jak Ten Square Games czy LiveChat już zapowiedziały, że skorzystają z ulgi. Zapytaliśmy kto będzie jeszcze będzie korzystał z nowej ulgi podatkowej.

IP Box ma na celu wspieranie rozwiązań innowacyjnych tworzonych przez polskie firmy. Ulga podatkowa jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek, które chcą m.in. komercjalizować prawa własności intelektualnej w postaci patentów czy programów komputerowych.

- Z Innovation Box mogą skorzystać w zasadzie wszyscy podatnicy, o ile prowadzą działania badawczo-rozwojowe i dążą do zabezpieczenia wyników takiej działalności poprzez uzyskanie patentu lub innego prawa własności przemysłowej – powiedział Strefie Inwestorów Michał Górecki, radca prawny i wspólnik DGP Legal Doniec, Górecki & Partnerzy.

Zobacz także: Innovation Box, czyli preferencyjne opodatkowanie, może powiększyć zyski spółek gamingowych, biotechnologicznych, a nawet IT

Spółki notowane na GPW a ulga IP Box

Do beneficjentów, którzy mogą wystąpić o przyznanie opodatkowania na poziomie 5% należą w dużej mierze spółki informatyczne, biotechnologiczne oraz gamingowe. Firm z tych branż nie brakuje na polskiej giełdzie, dlatego spytaliśmy kilka z nich czy starają się o ulgę IP Box. Co ciekawe żadna spółka biotechnologiczna notowana na GPW nie udzieliła nam komentarza na ten temat. Producenci gier są natomiast masowo zainteresowane tą ulgą.

W zeszłym miesiącu Ten Square Games poinformowało o rozpoczęciu wdrożenia nowej ulgi podatkowej. Jako pierwsza spółka gamingowa otrzymała interpretację indywidualną z Krajowej Informacji Skarbowej. Jednak zarząd jak na razie nie określa wpływu decyzji na wynik netto.

- Spółka Ten Square Games otrzymała pod koniec września pozytywną interpretację indywidualną z Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie ujmowania kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej umożliwiającymi stosowanie ulgi IP Box. KIS nie wydał natomiast interpretacji dotyczącej kwalifikacji uzyskiwanych przychodów – komentuje Magdalena Jurewicz, członek zarządu i dyrektor finansowy TSG - Obecnie, wspólnie z doradcami prowadzimy prace nad wypracowaniem odpowiedniego modelu ujmowania przychodów związanych z tymi prawami pozwalającymi na korzystanie w pełni z ulgi IP Box.

CD PROJEKT również chce skorzystać z ulgi IP Box. Jako największa spółka gamingowa w Polsce planuje złożyć kilka wniosków do Krajowej Informacji Skarbowej, w celu otrzymania indywidualnych interpretacji. Warto zaznaczyć, że w przypadku ewentualnych znaczących wpływów ze sprzedaży gry Cyberpunk 2077 mogą to być znaczące kwoty.

- Spółka planuje z ulgi IP Box skorzystać w momencie kiedy będzie taka możliwość, tj. w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy. W celu zabezpieczenia rozliczeń podatkowych CD PROJEKT planuje w najbliższym czasie złożyć do DKIS szereg wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. Obecnie analizujemy całokształt przepisów podatkowych w tym zakresie, żeby zaadresować w nich wszystkie potencjalne wątpliwości – informuje Karolina Gnaś, dyrektor relacji inwestorskich CD PROJEKT.

Zobacz także: CD Projekt z optymizmem patrzy na możliwość skorzystania z ulgi IPBOX

11 bit studios dotychczas nie złożyło wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, jednak zamierza skorzystać z nowej ulgi podatkowej.

- Jako 11 bit studios S.A. nie wystąpiliśmy o interpretację indywidualną związaną z IP Box. Niemniej, zamierzamy skorzystać z tej ulgi w rozliczeniu rocznym podatku za cały 2019 rok, co oznacza, że ulga może mieć wpływ na nasze całoroczne wyniki. Wkrótce rozpoczniemy prace z firmą doradczą, które pomoże nam zaimplementować IP Box do naszych sprawozdań finansowych – zapowiada Dariusz Wolak, IR Manager 11 bit studios.

Do grona spółek gamingowych, które rozważają skorzystanie z IP Box jest również PlayWay.

- Uboat jest w trakcje tworzenia dokumentacji IPbox. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedz z Urzędu Skarbowego i póki co w PlayWay tylko ta gra naszym zdaniem spełniała wymogi IP Box. Kolejne spółki z grupy PLW badają temat – zapowiada zespół PlayWay.

Zobacz także: Gaming i biotechnologia to lokomotywy NewConnect. Po 12 latach od powstania mała giełda przeżywa renesans

Nie tylko spółki gamingowe mogą zostać beneficjentem ulgi IP Box. Ostatnio o swoich planach skorzystania z preferencyjnego opodatkowania poinformował LiveChat. Kilka dni temu spółka otrzymała już indywidualną interpretację od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz dokonała wstępnej analizy wpływu zastosowania ulgi podatkowej na wynik netto. Ponadto, LiveChat otrzymał odpowiedź czy prowadzona ewidencja jest zgodna z przepisami ustawy.

- Na podstawie analizy otrzymanej “Indywidualnej Interpretacji” oraz struktury przychodów w I półroczu roku finansowego, Spółka ocenia wstępnie, że w przypadku zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania, objętych nią może zostać ok. 95% jej przychodów. Spółka zaznacza, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił wydania “Indywidualnej Rekomendacji” w zakresie pytania: “Czy przedstawiony w stanie faktycznym sposób prowadzenia przez Spółkę ewidencji spełnia wymogi, o których mowa w art. 24e ustawy o CIT?” - czytamy w komunikacie spółki.

Czym jest IP Box

Ulga podatkowa IP Box została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Podmioty, które będą ubiegać się o przyznanie preferencyjnego opodatkowania będą mogły z niego skorzystać w zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Zmiana podatkowa ma się przyczynić do rozwoju działalności innowacyjnej polskich firm.

Warunki korzystania z IP Box były początkowo niejasne, dlatego Ministerstwo Finansów w lipcu wydało dokument ze szczegółowymi objaśnieniami ulgi podatkowej dla kwalifikowanych IP. Aby z niej skorzystać, należy spełnić kilka warunków m.in. musi podlegać ochronie prawnej wynikających z przepisów ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, órych stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

- "Kwalifikowane" prawa własności intelektualnej to tzw. prawa wyłączne wynikające ze zgłoszenia lub rejestracji własności przemysłowej (m.in. wynalazków, wzorów przemysłowych, produktów leczniczych), ale również – i to jest chyba najciekawsze – autorskie prawa do programu komputerowego. Powyższe prawa muszą zostać uzyskane w wyniku prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej. Wysokość kwalifikowanego dochodu ustala się z zastosowaniem specjalnego wskaźnika (mnożnika) przewidzianego w ustawie – wskazuje r. pr. Michał Górecki.

Zobacz także: Sejm pracuje nad ustawą o Prostej Spółce Akcyjnej. Oto czym będzie nowy podmiot prawny tworzony specjalnie dla startupów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.