Indeks Petard przyniósł 34% zysku w 2019 roku, chociaż w jego składzie nie było CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
03 sty 2020, 07:10

Indeks Petard przyniósł 34% zysku w 2019 roku chociaż nie było w jego składzie CD PROJEKT. Zobacz jak spisały się spółki wybrane przez Strefę Inwestorów rok temu

Na początku 2019 roku wskazaliśmy akcje 7 spółek, które według Nas mogły pozytywnie zaskoczyć inwestorów. Wyboru dokonaliśmy tylko wśród dużych i średnich spółek z GPW. Nadszedł czas na inwestycyjne podsumowanie. Policzyliśmy stopy zwroty ze wszystkich wyselekcjonowanych przez Nas akcji i uzyskany wynik wypadł bardzo dobrze! Średnia stopa zwrotu wyniosła 34%. W tym samym czasie indeks WIG20 spadł o 6,5%, a indeks WIG wyszedł ledwo na symboliczny plus. Nasz wynik wypadł też najlepiej spośród wszystkich funduszy polskich akcji, włączając nawet te inwestujące w małe i średnie spółki. Żaden z funduszy nie uzyskał w 2019 r. stopy zwrotu wyższej niż 30%, a tylko nieliczne przekroczyły poziom 20% (wg danych analizy.pl).

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2019 roku

Oto lista spółek, które wyselekcjonowaliśmy do indeksu petard w 2019 z uzasadnieniem uzyskanych stóp zwrotu. Już we wtorek 7 stycznia opublikujemy nowy skład indeksu petard na 2020 rok wraz z uzasadnieniem pozycji.

Celon Pharma +33%

(29,95 ==> 39,70)

Początek 2019 r. był ostatnim momentem, by kupić akcje biotechnologicznej spółki jeszcze poniżej 30 zł. Następnie w kwietniu i lipcu ich wartość zbliżyła się nawet do 50 zł. Inwestorzy chętnie kupowali akcje Celon Pharmy ze względu na postępy jakie notował kluczowy projekt spółki jakim jest Esketamina. Czkawką dla notowań akcji w końcówce roku, okazały się problemy powiązanego kapitałowo Mabionu. Kolejne lata zapowiadają się jednak pozytywnie dla spółki, która w planach ma komercjalizację swojego najważniejszego projektu czyli potencjalnego leku na depresję dwubiegunową już w 2020 roku.

Celon Pharma logo

PlayWay +59%

(150,5 ==> 239)

To już kolejny, bardzo udany rok dla akcjonariuszy gamingowej grupy. W 2018 roku akcje PlayWay zyskały aż 130%, a w minionym dołożyły kolejne 59%. Łącznie od debiutu na giełdzie pod koniec 2016 r., akcje zdrożały z 52 zł do 239 zł, czyli o 360%. Bodźcem dla wzrostu akcji w minionym roku była dalsza, bardzo zyskowna sprzedaż stale rozwijanej serii Car Mechanic Simulator, a także szeregu innych, nowych gier takich jak House Flipper, Thief Simulator, Cooking Simulator czy Uboat. W ostatnich miesiącach grupa rozpoczęła podbój rynku konsol zaczynając od wydania Car Mechanic Simulator. Sprzedaż i zyskowność z tego źródła wypada jak do tej pory wyraźnie powyżej oczekiwań rynku, co przełożyło się na nowe maksima wyceny akcji PlayWay w ostatnich tygodniach na giełdzie. W kolejnym roku grupa ma w planach wydanie kolejnych, nowych produkcji oraz wprowadzenie wersji na konsole najlepiej sprzedających się gier z dotychczasowego portfolio.

PlayWay logo

Zobacz także: Car Mechanic Simulator wciąż napędza wyniki PlayWay. Spółka zapowiada, że wszystkie ważne tytuły wprowadzi na konsole

Ten Square Games +120%

(90 ==> 198)

Popularność gry Fishing Clash, czyli symulatora wędkowania na urządzenia mobilne, ustanawia co chwilę nowe rekordy. Przekłada się to na coraz wyższe kwartalne przychody i zyski spółki. Śmiało można powiedzieć, że Fishing Clash odnosi „mobilny” sukces prawie na całym świecie. Prawie, bo nie podbił jeszcze największego rynku – chińskiego. Jest to wyzwanie dla spółki na 2020 rok. Wraz z chińskim partnerem NetEasy, gra obecnie jest wprowadzona testowo na platformę iOS. Jeżeli gra przypadnie do gustu również Chińczykom, to śmiało można oczekiwać kolejnych maksimów kursu akcji Ten Square Games w 2020 roku.

Ten Square Games logo

LPP + 10%

(7990 ==> 8820)

Kurs akcji LPP w 2019 roku nie przebił poziomu 10 000 zł, choć wzrost o ok. 10% również nie powinien smucić akcjonariuszy zważywszy na stopy zwrotu najważniejszych indeksów warszawskiej giełdy. Na przeszkodzie do większych wzrostów akcji odzieżowej spółki stanął droższy dolar i wiążący się z tym w sporym stopniu spadek rok do roku zysku brutto i zysku netto po III kwartałach 2019 r. Grupa nie zdołała też powiększyć poziomu generowanej marży brutto na sprzedaży. Mimo to nadal zwiększa poziom sprzedaży oraz liczbę i powierzchnię sklepów. W 2020 roku spółka będzie musiała się zmierzyć m.in. z efektem podwyżki płacy minimalnej i ewentualnym wprowadzeniem w Polsce tzw. podatku handlowego.

LPP logo

Dino Polska +43%

(101 ==> 144)

Sieć marketów Dino Polska nadal cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród klientów jak i inwestorów. Rok 2019 upłynął pod znakiem pomyślnej realizacji wszystkich założonych celów. Liczba sklepów przekroczyła już grubo ponad 1000 i nadal rośnie w szybkim tempie. Aktualne wskaźniki finansowe spółki są na zdrowych poziomach mimo bardzo szybkiego tempa wzrostu, a przychody i zyski rosną regularnie. W 2019 roku firmie mocno sprzyjała rosnąca w szybkim tempie inflacja żywności oraz kolejne transfery socjalne. W perspektywie 2020 r. spółka będzie musiała się zmierzyć (podobnie jak LPP) z podwyżką płacy minimalnej i ewentualnym podatkiem handlowym, ale także z coraz większą konkurencją ze strony innych sieci marketów.

Dino Polska logo

KGHM +7%

(89,64 ==> 95,58)

2019 rok nie był tak dobry dla akcji KGHM, jakby życzyli sobie tego jej akcjonariusze. Mimo, że stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy jest lekko dodatnia, to wyniki finansowe spółki oraz parametry operacyjne wypadły wyraźnie lepiej. Po 9 miesiącach 2019 r. Grupa KGHM mogła pochwalić się 14% wzrostem przychodów, 8% wzrostem zysku EBITDA czy 14% wzrostem produkcji tzw. miedzi płatnej. Niekorzystny wpływ na wycenę akcji w minionym roku miał przede wszystkim spadek cen miedzi na rynkach światowych (głównie ze względu na konflikt handlowy na linii USA-Chiny). Ten czynnik jak zawsze będzie miał największy wpływ na rynkową wycenę KGHM w 2020 roku. Oprócz niego można też wskazać m.in. kurs USD/PLN, ceny pozostałych surowców produkowanych przez grupę, kondycję światowej gospodarki oraz decyzje największego akcjonariusza – Skarbu Państwa.

KGHM logo

Bank Millennium -36%

(9,08 ==> 5,85)

Pierwsza połowa 2019 roku była dla notowań banku Millennium stosunkowo udana. Perspektywa fuzji Banku Millennium z Eurobankiem dawała nadzieję na odblokowanie możliwości wypłat dywidend przez notowaną na giełdzie spółkę. Do fuzji doszło, ale na drodze wzrostom dla akcji spółki stanął powrót kwestii związanych z kredytami we franku, które stanowią znaczną część portfela aktywów spółki. Najpierw Millennium prawomocnym wyrokiem przegrał sprawę z jednym ze swoich kredytobiorców, a potem pojawił się wyrok TSUE związany z kwestią kredytów CHF. Koniec końców niepewność związana z tymi kwestiami wywołała znaczną przecenę na akcjach spółki i jest to jedyna pozycja, która w indeksie petard 2019 przyniosła straty.

Millennium logo

Podsumowując średnia stopa zwrotu indeksu petard w 2019 roku wyniosła +34%. We wtorek 7 stycznia 2020 zaktualizujemy skład indeksu na 2020 roku.

Zobacz także: 6 powodów, dlaczego akcje na polskiej giełdzie są absurdalnie tanie i warto się nimi zainteresować w 2020 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.