W co inwestować w 2019? 7 spółek z giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w nowym roku
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
09 sty 2019, 07:34

7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2019 roku

W minionym 2018 roku polska giełda nie dała zbyt wielu okazji do zarobku. Wszystkie główne Indeksy zaliczyły dwucyfrowe spadki. Przed nami jednak nowy rok, w którym należy upatrywać szans i możliwości. Wyselekcjonowaliśmy 7 spółek, które wyglądają obecnie interesująco i mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów w perspektywie najbliższych kwartałów. Wyboru dokonaliśmy wśród spółek dużych i średnich.

Celon Pharma

Celon Pharma to spółka biotechnologiczna z polskiej giełdy, która może się pochwalić najszerszym portfolio prowadzonych badań na innowacyjnymi lekami. W tej chwili aż dwie innowacyjne cząsteczki spółki znajdują się w pierwszej fazie badań klinicznych. Mowa o leku opartym o inhibitor PDE10A, rozwijanym w leczeniu zaburzeń psychotycznych (szczególnie schizofrenii) i chorobie Huntingtona oraz o inhibitorze kinaz FGFR w terapii nowotworów.
 

Notowania Celon Pharma lata 2017 - 2018

Celon Pharma
 

Oprócz tego Celon Pharma próbuje repozycjonować powszechnie znany środek jakim jest ketamina w nowym zastosowaniu czyli leczeniu dwubiegunowej depresji lekoopornej. W tej chwili Esketamina znajduje się już w drugiej fali badań klinicznych,a spółka intensywnie poszukuje partnera do komercjalizacji tego projektu. Oprócz tego Celon Pharma dynamicznie rozwija eksport swojego leku na astmę Salmex rejestrując go na kolejnych rynkach.

PlayWay

Pierwszy z dwóch przedstawicieli branży gamingowej w naszym zestawieniu. Playway to najbardziej zdywersyfikowana grupa z branży, skupiająca obecnie ponad 35 spółek produkujące gry, a liczba ta stale rośnie. Strategia skupienia tak dużej liczby zespołów deweloperskich ma na celu m.in. uniknięcia ryzyka uzależnienia od pojedynczego tytułu oraz produkcję nowych gier w dużej ilości na różne platformy. W ciągu 2018 roku akcje spółki wzrosły z ok. 62 zł do 142 zł.


Notowania Playway rok 2018

PlayWay


Wśród najlepiej sprzedających się gier Playway w minionym roku były: House Flipper (ponad 700 tys. sprzedanych egzemplarzy), Car Mechanic Simulator 2018 (ponad 640 tys.) oraz Thief Simulator (ponad 165 tys.). Plan premier nowych gier na 2019 rok wygląda imponująco i zakłada uruchomienie sprzedaży 44 nowych produkcji (nie zakłada mniejszych gier). Wskaźnik C/Z dla akcji Playway obecnie wynosi 22 i nie jest to wysoka wartość jak na tę branżę. Elementem sprzyjającym zyskom spółki jest niedawne obniżenie prowizji pobieranych przez największą platformę sprzedaży gier online – Steam. Z kolei patrząc technicznie na wykres akcji, widoczny jest dominujący trend wzrostowy oraz możliwe wybicie górą z kilkumiesięcznej formacji trójkąta.

Zobacz także: PlayWay największym zwycięzcą załamania w gamingu. Inwestorzy doceniają, że zamiast obiecywać, po prostu zarabia coraz więcej

Ten Square Games

Nasz drugi faworyt z branży gamingowej specjalizuje się w grach na urządzenia mobilne. Jest to obecnie najszybciej rosnący segment całej branży. Ten Square Games po trzech kwartałach 2018 r. pokazał czterokrotnie wyższe przychody wobec tego samego okresu rok wcześniej (73,7 mln zła vs. 17 mln zł). Podobną dynamikę wykazały zyski spółki (22,8 mln zł vs. 5,2 mln zł). Można już stwierdzić, że 2018 rok był zdecydowanie najlepszym okresem dla spółki. Mimo to wiele wskazuje na to, że rok 2019 będzie jeszcze lepszy, a to za sprawą charakterystyki cyklu życia gier na urządzenia mobilne, która jest odwrotna do produkcji na PC i konsole.

Notowania Ten Square Games rok 2018

Ten Square games

Jak pokazują przykłady dwóch największych jak dotąd produkcji Ten Square Games, przychody od momentu premiery gry mają tendencję rosnącą, a ich „żywotność” jest o wiele dłuższa i może sięgać ponad 5 lat. Dla przykładu gra „Let’s Fish” w siódmym roku zanotowała rekordowy poziom przychodów. Największą nadzieją dla akcjonariuszy spółki na nowy rok jest jednak gra Fishing Clash, która dopiero się „rozpędza”. Miesięczny przychód z tego tytułu wzrósł w ciągu roku od premiery z ok. 1 mln zł do ponad 12 mln zł, a przed nami jeszcze debiut tej gry w Chinach. Na 2019 rok spółka planuje wydać grę związaną z golfem (przełom I i II kwartału), a także gry dedykowane dla kobiet i oparte na technologii html5 (stosowanej m.in. w Messengerze).

Zobacz także: Ten Square Games to w tej chwili jedna z najtańszych spółek gamingowych na GPW, a jej zyski wciąż rosną

LPP

Rok 2018 dla akcji LPP upłynął pod kątem korekty. Kurs walorów spadł z poziomu ok. 10 000 zł do 7 500 zł. Pozytywną tendencję widać jednak w uzyskiwanych wynikach finansowych. Po 9 miesiącach ubiegłego roku, przychody wzrosły o 16% przy wzroście powierzchni handlowej o 10%. Jednak na pierwszy plan wysuwa się wzrost zyskowności w tym okresie. Zysk brutto spółki wzrósł do 303 mln zł wobec 212 mln zł rok wcześniej. Główna zasługa tkwi w bardzo dynamicznym wzroście segmentu sprzedaży online (+114,5%), wzroście marży brutto całej grupy do 52,5% czy większej efektywności prowadzenia biznesu (spadek zapasów na 1m2 o 12% i kontrola kosztów operacyjnych). Solidnie poprawił się też bilans grupy, który pokazuje realną nadwyżkę środków pieniężnych w kwocie 717 mln zł wobec 10 mln zł długu netto rok wcześniej.
 

Notowania LPP rok 2018

LPP


Tak dobry rok dla LPP należy docenić szczególnie, gdyż kilku konkurentów z rynku krajowego zanotowało znaczne pogorszenie kondycji finansowej (Próchnik, TXM, Redan, Solar czy nawet Monnari). LPP w nowy rok wkracza z dużymi nadziejami kontynuacji zwiększania sprzedaży online, zwiększenia bądź utrzymania marży na sprzedaży i planami dalszego zwiększania liczby sklepów. Jednak największą szansą na wzrost zyskowności i tym samym wartości spółki jest zatrzymanie bądź nawet odwrócenie tendencji silnego dolara, która trwała przez cały 2018 rok.

Zobacz także: LPP zwycięzcą branży odzieżowej 2018 roku na GPW. W czasie gdy spółki z sektora bankrutują oni notują ponad 717 mln zł gotówki netto.

Dino Polska

Polska sieć marketów Dino zaliczana jest do najszybciej rozwijających się spółek z tej branży i to na całym świecie. Tylko w 2018 roku zostało otwartych 202 nowych marketów, a na koniec roku sieć liczyła 977 lokalizacji. Tym samym spółka przekroczyła planowany na ubiegły rok poziom otwarć. Już teraz można śmiało założyć, że spółka z nawiązką zrealizuje plany osiągnięcia liczby 1200 sklepów do 2020 roku. Imponujące jest też to, że tak szybki wzrost powierzchni handlowej nie odbija się negatywnie na rentowności spółki czy na wzroście zadłużenia. Jest wręcz odwrotnie. Dług netto do EBITDA spadł do poziomu 1,3 (1,6 rok wcześniej), a zysk netto po trzech kwartałach 2018 roku wzrósł o niemal 50% i przekroczył poziom 200 mln zł. Jest duża szansa, że Dino Polska poprzedni rok zamknie zyskiem netto przekraczającym 300 mln zł.
 

Notowania Dino Polska rok 2018

Dino Polska


Po 2019 roku inwestorzy oczekują, że spółka może zarobić na czysto ok. 400 mln zł. Tak dynamiczny rozwój spółki wspierany jest przez bardzo dobre otoczenie makroekonomiczne w Polsce, w tym m.in. wysoki popyt konsumpcyjny, wzrost płac przy jednoczesnym spadku bezrobocia, a także dobre nastroje gospodarstw domowych. Na razie nic nie wskazuje, by te korzystne tendencje miały się zmienić w perspektywie 2019 roku. Na poparcie tej tezy należy przytoczyć fakt m.in. podwyżek emerytur i wzrost płac w sektorze budżetowym czy utrzymanie wysokich odczytów wzrostu polskiego PKB. Na koniec warto też wskazać, że wskaźnik C/Z dla akcji Dino Polska w ciągu 2018 roku schłodził się z ok. 50 do obecnie 33. Jednak w oparciu o prognozowany przez rynek zysk netto na 2019 roku, wskaźnik C/Z kształtuje się obecnie w okolicy 25. Jest to poziom niewiele wyższy od głównego konkurenta – Jeronimo Martins (Biedronka), który jednak ma duże niższe wskaźniki operacyjne i wzrostu. Te dwie spółki różni jeszcze fakt, że Dino Polska stosuje strategię zakupu na własność gruntów pod swoje markety.

Zobacz także: Akcje Dino Polska pod mocną presją po wynikach. 5 najważniejszych liczb z raportu finansowego spółki

KGHM

Akcje KGHM większość 2018 roku spędziły w przedziale 82-100 zł. Jeszcze wcześniej kurs wiele miesięcy był ponad poziomem 100 zł, zaliczając nawet okolice 130 zł. W nowy rok akcjonariusze miedziowego giganta wchodzą z nowymi nadziejami na wzrost zysków i wartości spółki. Jest ku temu kilka fundamentalnych przesłanek. Po pierwsze jest coraz większa nadzieja na wzrost cen miedzi z obecnie niskiego poziomu (ok. 6000$/t), które coraz korzystniej wyglądają z punktu widzenia struktury popytu i podaży. Po drugie zapasy miedzi w trakcie 2018 roku dość mocno topniały, a coraz większe zapotrzebowanie na ten surowiec zgłaszają m.in. producenci samochodów elektrycznych (do ich wyprodukowania potrzeba 3x więcej miedzi niż w konwencjonalnym samochodzie). Po trzecie finansom spółki pomoże obniżenie podatku od kopalin, który wywalczyli lokalni politycy. Akcjonariusze mniejszościowi życzyliby też sobie większej stabilizacji w zarządzie KGHM, gdyż w ostatnich latach jego skład zmieniał się zbyt często.
 

Notowania KGHM rok 2018

KGHM
 

Bank Millennium

Bank Millenium ostatni raz wypłacił dywidendę w 2014 roku, z zysków wypracowanych jeszcze w 2013 roku. Od tamtego czasu, mimo generowanych rok w rok dodatnich wyników finansowych, spółka je zatrzymywała. Jest to podyktowane decyzjami nadzoru finansowego, który nie pozwalał Millenium na dzielenie się z akcjonariuszami wypracowanymi zyskami. Tymczasem tylko w ostatnich czterech kwartałach spółka wygenerowała ponad 720 mln zł zysku. Duże nadwyżki finansowe spółki w połączeniu z usystematyzowaną polityką KNF względem dywidend w bankach, która obowiązuje od 2018 roku oraz w efekcie transakcji przejęcia przez Millenium Eurobanku sprawi, że bank odzyska możliwość wypłacania dywidend.
 

Notowania Millennium Bank  rok 2018

Millennium
 

Eurobank w swoich ponad 12 mld zł aktywów nie ma ani jednego kredytu walutowego. Dołączenie tego portfela do obciążonego kredytami w CHF portfela Millenium sprawi, że znacząco spadnie ich procentowy udział. Oprócz tego spółka skorzysta na efekcie skali, a samą transakcję finalizuje ze skumulowanych zysków.

Zobacz także: Jakie dywidendy wypłacą banki w 2018 roku?

otwarty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.