Tempo rozwoju sieci Dino Polska zaczyna zwalniać. Kurs spółki po wynikach finansowych mocno spada
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
09 lis 2018, 10:57

Akcje Dino Polska pod mocną presją po wynikach. 5 najważniejszych liczb z raportu finansowego spółki

Od debiutu na GPW akcje Dino Polska były przez inwestorów rozchwytywane. Kurs akcji właściciela hipermarketów Dino szybko rósł. Spółka nie tylko spełniała to do czego się zobowiązała przed debiutem na giełdzie, ale robiła to nawet szybciej. To spowodowało, że w pewnym momencie hipermarkety Dino były najdroższą spółką z tej branży na świecie. W tej chwili powoli się to zmienia bo wyniki finansowe za 3 kwartał pokazują, że dynamika rozwoju zaczyna zwalniać.

Spółka spełniła prognozy odnośnie wyników finansowych zwłaszcza przychodów i zysków. Rozczarowująco wygląda jednak dynamika wzrostu przychodów porównywalnych i tempo przyrostu nowych sklepów.
 

1. Notowania Dino Polska 

Dino Polska

Zobacz także: Trwa imponujący rozwój Dino Polska pomimo niehandlowych niedziel. Niepokoi tylko jedna liczba z wyników finansowych

82,3 mln zł – zysk netto w III kw. 2018 r.

III kwartał był rekordowy pod względem kwartalnego zysku netto w historii Dino. Poprzedni rekord w wysokości 72,9 mln zł „należał” do najlepszego w tej branży IV kwartału i było to w 2017 roku. W III kw. br. spółka odnotowała też rekordowy poziom kwartalnej sprzedaży, który przekroczył już 1,5 mld zł i wyniósł dokładnie 1 558,5 mln zł. Zarówno opublikowany poziom przychodów oraz zysku był zgodny z konsensusem PAP. Łącznie po trzech kwartałach 2018 roku, zysk netto Dino Polska wzrósł o 48,4% rok do roku i wyniósł 208,7 mln zł.

"Kontynuujemy szybki wzrost, co pokazują zarówno wyniki finansowe jak i większa liczba nowo otwieranych sklepów. Zyski inwestujemy w dalszy rozwój. Rozbudowujemy i unowocześniamy zaplecze logistyczne, wkrótce otworzymy nowy magazyn na Dolnym Śląsku. Zagęszczamy sieć sklepów Dino w zachodniej, centralnej i północnej części Polski, stopniowo pojawiamy się także w nowych regionach" - powiedział Szymon Piduch.

895 – liczba marketów Dino na koniec września 2018 r.

Wzrostowi wyników finansowych sprzyjała przede wszystkim rosnąca liczba sklepów, która w ciągu III kw. br. powiększyła się o 46 lokalizacji. Na koniec września br. sieć Dino wyniosła 895 marketów, czyli o 177 więcej niż przed rokiem. Powierzchnia sprzedaży osiągnęła już 343 tys. m2. Zarząd podtrzymał cel przekroczenia 1200 marketów do 2020 roku.


liczba sklepow

Źródło: Dino Polska S.A.

24,2% - wysoka marża brutto w III kw. 2018 r.

Odnotowany w ostatnim kwartale poziom marży brutto był najwyższy przynajmniej na przestrzeni ostatnich siedmiu kwartałów. Jak widać na przykładzie rozwoju Dino, osiąganie coraz wyższy przychodów i prowadzenie coraz większej ilości marketów, nie stoi w sprzeczności powiększania generowanej marży brutto. Różnice w osiąganej marży brutto nie są co prawda nominalnie duże na tle poprzednich kwartałów, ale nawet jej wzrost 1 p.p. przy ponad 1,5 mld zł przychodów przekłada się na duży kwotowo wzrost zysków.
 

marza

Źródło: Dino Polska S.A.

8,6% - wzrost przychodów ze sprzedaży w sklepach porównywalnych (LFL)

Jeśli można się do czegoś przyczepić w najnowszym sprawozdaniu finansowym Dino to jest to na pewno wskaźnik LFL, czyli dynamika przychodów w sklepach porównywalnych (istniejących ponad rok). Notuje on co prawda nadal wysoką wartość – 8,6% (i to pomimo 8 niehandlowych niedziel), ale jest już widoczny wyraźny trend spadku tego wskaźnika na przestrzeni od 2016 roku. Jeżeli skorygujemy jeszcze tę wartość o inflację cen żywności, która w III kw. 2018 r. wyniosła 2,2, to otrzymamy LFL „realny” wynoszący 6,4%.
 

lfl

Źródło: Dino Polska S.A.

- Mimo zakazu handlu w niedzielę, widzimy wzrost liczby zakupów dokonywanych w sklepach Dino (na bazie LFL ) w pierwszych 3 kwartałach bieżącego roku, w stosunku do porównywalnego okresu 2017 r. Ponadto odnotowaliśmy znaczący wzrost wartości przeciętnego paragonu – powiedział prezes Szymon Piduch.

Największy konkurent Dino na krajowym – Biedronka, w III kw. 2018 r. odnotowała wskaźnik LFl o wiele gorszy. Wyniósł on „jedynie” +0,8%.

1,3 – Dług netto/EBITDA

Poziom zadłużenia Dino Polska utrzymuje się nadal na dość bezpiecznym poziomie. Wartość popularnego wskaźnika dług netto/EBITDA na koniec września 2018 r. wyniósł 1,3. W ciągu roku spadł on z poziomu 1,6. Suma kredytów, pożyczek i obligacji w ostatnim bilansie wyniosła 756 mln zł przy 114 mln zł środków pieniężnych. Zysk EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 497 mln zł.
 

dług netto

Źródło: Dino Polska S.A.

Dino Polska kontynuuje strategię bardzo dużych inwestycji w rozwój organiczny. W okresie 9 miesięcy 2018 roku wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 466 mln zł. W tym samym czasie zysk EBITDA wyniósł 370 mln zł co oznacza, że inwestycje wyniosły 126% EBITDA. W poprzednich latach wskaźnik ten pozostaje na poziome ponad 100%, a pozostałą część nakładów inwestycyjnych finansowana jest przede wszystkim przez wzrost długu oprocentowanego. Nie jest to jednak zagrożeniem dla spółki, gdyż utrzymujący się wzrost zyskowność, pozwala utrzymywać wskaźnikowy poziom zadłużenia spółki na rozsądnych poziomach. Pod względem dostosowania wielkość inwestycji do osiąganych zysków oraz utrzymywania wskaźników zadłużenia na racjonalnych poziomach, Dino mogłoby służyć jak dotąd za wzór do naśladowania.

Wskaźnik C/Z Dino mocno w dół i już oscyluje na poziomie 28

Opierając się na kursie akcji Dino Polska w wysokości 81,25 zł (na zamknięcie ostatniej sesji przed publikacją raportu finansowego), wskaźnik C/Z wyniósł 28. Zysk netto za ostatnie 12 miesięcy osiągnął wartość 281,6 mln zł. Jednak zysk za cały 2018 rok będzie najprawdopodobniej wyższy, gdyż przed nami ostatni najlepszy w branży ostatni kwartał. Jeżeli kurs akcji pozostanie na obecnym poziomie, wówczas wskaźnik C/Z może kontynuować swoją obniżkę. Przypomnijmy, że jeszcze kilka miesięcy temu (czerwiec) wskaźnik ten oscylował nawet w okolicy 50, a kurs akcji przekraczał poziom 110 zł.

Zobacz także: Wartość Dino Polska przekroczyła 9 mld zł. Oto 7 powodów dlaczego sieć sklepów niesamowicie rośnie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.