PlayWay rozbił bank dzięki grze Car Mechanic Simulator w wersji na konsole
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
03 gru 2019, 07:19

Car Mechanic Simulator wciąż napędza wyniki PlayWay. Spółka zapowiada, że wszystkie ważne tytuły wprowadzi na konsole

Grupa Playway bardzo mocno zaskoczyła rynek wynikami finansowymi za III kw. 2019 roku. Było to zaskoczenie pozytywne. Przychody ze sprzedaży w tym okresie wyniosły 36,9 mln zł wobec 20,2 mln zł rok wcześniej. Konsensus PAP przewidywał wartość przychodów na o wiele niższym poziomie tj. 27,2 mln zł. Oznacza to, że zaraportowane przez gamingową grupę przychody były wyższy o 23,4% od konsensusu. Tak duże przebicie oczekiwań analityków i to w przypadku niemałych rozmiarów spółki, zdarza się na GPW niezwykle rzadko.

Wybrane dane finansowe GK PlayWay

(mln zł)3q20193q2018
Przychody ze sprzedaży36,920,2
Zysk operacyjny2611,8
Zysk netto28,28,6

Źródło: PlayWay S.A.

Na poziomie zyskowności różnica wyników również była wysoka. Zysk operacyjny wyniósł 26 mln zł wobec oczekiwanych 17,1 mln zł. Rok wcześniej spółka osiągnęła na tym poziomie 11,8 mln zł. Z kolei zysk netto wyniósł w III kw. br. 28,2 mln zł wobec 11,8 mln zł konsensusu oraz 8,6 mln zł rok wcześniej. Zysk netto przypadający na jednostkę dominującą wyniósł 26,2 mln zł. W wynikach jest jeden one off, który wpłynął dodatnio na wynik netto w kwocie ponad 8 mln zł.

- W wyniku utraty kontroli nad Spółką Sonka S.A. Grupa rozpoznała wynik w wysokości wartości godziwej akcji pozostałych w Grupie po utracie kontroli nad wartością aktywów netto na dzień utraty kontroli, pomniejszonej o wartość udziałów niedających kontroli na dzień utraty kontroli. Wynik na utracie kontroli wyniósł 8 261 tys. zł i zaprezentowany został w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji wynik na utracie kontroli w spółkach zależnych – napisano w raporcie finansowym PlayWay.

Zobacz także: Grupa PlayWay ma już prawie 100 mln zł gotówki. Szykuje się rekordowa dywidenda ze spółki Krzysztofa Kostowskiego za 2019 rok

Car Mechanic Simulator cały czas napędza wyniki spółki

Za wysokimi przychodami grupy PlaWay w III kw. 2019 r. stała już tradycyjnie gra Car Mechanic Simulator, która wyjątkowo dobrze sprzedawała się w tym okresie na konsole. Raportowany kwartał był pierwszym, pełnym okresem sprawozdawczym ujmującym przychody z wersji konsolowej. To pierwsza konsolowa edycja dużego tytułu ze „stajni” PlayWay. Dodatkowo w III kw. br. weszły też do sprzedaży nowe dodatki do tej produkcji. Grupa odnotowała też dobrą sprzedaż tzw. back katalogu, czyli wyprodukowanych wcześniej gier. Dobra sprzedaż „starych” produkcji (które nadal korzystają na cross sellingu, działalności marketingowej grupy, nowych dodatkach, etc.), przekłada się na bardzo wysoką rentowność grupy, ponieważ generują już one bardzo niewielki poziom kosztów i znaczna większość ze sprzedaży trafia jako czysta gotówka na konta grupy. Drugim bodźcem dla wyjątkowo wysokiej rentowności, jest niski poziom kosztów produkcji gier, z czego znana jest cała grupa PlayWay. Oczyszczona rentowność netto w III kw. 2019 r. (bez zysku akcjonariuszy mniejszościowych i utraty kontroli nad Sonka) wyniosła niespełna 50%.

Biorąc pod uwagę dobrą sprzedaż Car Mechanic Simulator w wersji konsolowej, grupa ma w planach wydać najważniejsze, pozostałe swoje tytuły właśnie na konsole. Prace nad tym już trwają i w perspektywie I półrocza 2020 roku zostaną wydane wersje konsolowe m.in. ostatniego hitu PlayWay – House Flipper, a także m.in. Thief Simulator oraz Gold Rush. Dodatkowo na przyszły rok planowane jest wydanie mobilnej wersji House Flippera, a także dalszy rozwój sztandarowego tytułu - Car Mechanic Simulator wraz z kolejnymi dodatkami.

Wyniki finansowe IV kw. 2019 r. będą opierać się (tak jak w III kw. br.) na sprzedaży gier z back katalogu oraz konsolowej wersji Car Mechanik Simulator. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że okres końcówki roku jest czasem dużych promocji i wyprzedaży. Z kolei wersja konsolowa Car Mechanic Simulator utraci już efekt premiery. Na ostatni kwartał tego roku grupa nie ma w planach dużej premiery nowego tytułu.

Zobacz także: Car Mechanic Simulator napędza wyniki PlayWaya. Czas na nową wersję mobilną gry

Ciekawostką jest fakt bardzo dużego zainteresowania nową produkcją grupy PlayWay – Tank Mechanic Simulator. Spółka „wypuściła” wersję demo gry do YouTuberów i bardzo szybko w sieci pojawiły się filmy pokazujące YouTuberski gameplay. W ciągu zaledwie jednego dnia, dwa filmy uzyskały już blisko 200 tys. wyświetleń, co wskazuje na bardzo duże zainteresowanie nową produkcją. Premiery Tank Mechanic Simulator można oczekiwać w I półroczu 2020 roku.

tank

Na kontach grupy PlayWay na koniec września było 88,7 mln zł wobec 69,6 mln zł na koniec 2018 roku. Spółki z grupy w ostatnich miesiącach pozyskiwały również środki na nowe produkcje we własnym zakresie. Coraz wyższa zyskowność grupy wraz z bardzo wysokim stanem gotówki, może zapowiadać wypłatę sowitej dywidendy. W ostatnich latach na dywidendę było przeznaczane 100% wygenerowanych zysków. Pamiętajmy, że spółka wypłaca dywidendę z zysku jednostkowego. Do spółki matki wpływają dywidendy od spółek córek, które zainkasowały już zyski ze swoich produkcji. Do tegorocznego zysku jednostkowego wpływa m.in. dywidenda od dewelopera House Flipper-a oraz od Ultimate Games. Do tej pory zarząd PlayWay nie wypowiedział się na temat ewentualnej zmiany polityki dywidendowej, co wskazuje na kontynuację polityki dywidendowej z ostatnich lat.

Zobacz także: "Cały czas zakładamy i pozyskujemy nowe zespoły" - relacja z czatu z prezesem zarządu PlayWay, Krzysztofem Kostowskim

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.