W co inwestować w 2020 roku, gdy lokata w banku przynosi straty przez inflację?
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
02 sty 2020, 07:05

6 powodów, dlaczego akcje na polskiej giełdzie są absurdalnie tanie i warto się nimi zainteresować w 2020 roku

W co inwestować w 2020 roku? To pytanie będzie sobie zadawać coraz więcej osób w Polsce. Wszystko wskazuje bowiem na to, że rozpoczynający się rok będzie pierwszy od wielu lat w którym lokaty w banku będą realnie przynosić straty. Stanie się tak przez to, że inflacja w 2020 roku jeszcze bardziej wzrośnie. Oprocentowanie lokat i inflacja to dwa z sześciu argumentów przemawiających za tym, że po wielu latach zapomnienia do łask mogą powrócić akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie.

Absurdalnie tanie akcje na polskiej giełdzie

Akcje na polskiej giełdzie są naprawdę absurdalnie tanie. Uwzględniając poziom stóp procentowych można nawet zaryzykować tezę, że są najtańsze w historii. Świadczy o tym wiele parametrów. Najmocniej i najdobitniej widać to jednak po zachowaniu insiderów, czyli przedstawicieli samych notowanych na giełdzie spółek. W minionym roku na polskiej giełdzie zadebiutowała tak naprawdę tylko jedna spółka, a kilkanaście zostało wycofanych w efekcie wezwania. Od trzech lat liczba wezwań przekracza ilość debiutów.

Zobacz także: Jak analizować wykresy giełdowe? [DARMOWY E-BOOK]

W długim terminie wszystkie badania pokazują, że to insiderzy najwięcej zarabiają na giełdzie, więc lepiej zachowywać się tak jak oni. Skoro oni kupują akcje to naprawdę jest tanio. W tej chwili istnieje przynajmniej 6 przesłanek przemawiających za tym, że akcje spółek notowanych na polskiej giełdzie są absurdalnie tanie. Oto wideo w którym krok po kroku została omówiona każda z nich.

Prym pod względem atrakcyjności na polskiej giełdzie wiodą najmniejsze spółki. To one są fundamentalnie najtańsze, nieobciążone ryzykiem politycznym, wypłacające najwyższe dywidendy i mające największy potencjał do wzrostu chociażby ze względu na swoją wielkość. Miniony rok pokazał, że zainteresowania tym segmentem spółek inwestorów rośnie. Indeks sWIG80 w słabym dla giełdy 2019 roku wzrósł o 14%. Miejmy nadzieję, że ta pozytywna tendencja przełoży się również na ten rok. Jest na to spora szansa. Nie bez znaczenia dla najmniejszych spółek na giełdzie będą bowiem Pracownicze Programy Kapitałowe. Rosnące napływy na PPK powinny przełożyć się na zauważalny popyt na akcje najmniejszych spółek na polskiej giełdzie skupionych w gronie indeksu sWIG80.

Już wkrótce nabór do Strefy Inwestorów

Już 7 stycznia 2020 r. otwieramy nabór do Strefy Inwestorów. To jedyny moment, w którym do społeczności inwestorów mogą dołączyć nowe osoby, a byli użytkownicy wznowić członkostwo. W tym roku dla wszystkich dotychczasowych i nowych abonentów Strefy Inwestorów przygotowaliśmy szereg praktycznych i wartościowych bonusów - o szczegółach można dowiedzieć się z wideo. Kolejne informacje będziemy też przekazywać wkrótce.

Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu. Zapisz się klikając tutaj.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.