Indie zamykają się przed koronawirusem - 1,3 mld obywateli zostanie w domach na 21 dni
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 mar 2020, 09:39

Indie zamykają się przed koronawirusem. Ponad miliard obywateli pozostanie w domach na 21 dni

Indie to kolejne państwo, które wprowadziło lockdown na najbliższe 3 tygodnie. W domach ma pozostać 1,3 mld obywateli.

Do tej pory w Indiach potwierdzono ponad 560 przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 10 zgonów. Od północy obowiązuje całkowity lock down w kraju, a populacja licząca 1,3 mld obywateli musi pozostać w domach. Jedynym możliwym wyjściem są niezbędne zakupy.

„Cały kraj będzie zablokowany, całkowicie zablokowany. Aby ocalić Indie, uratować każdego obywatela, ciebie, twoją rodzinę… każdą ulicę, każdą okolicę blokuje się” - powiedział we wtorkowym przemówieniu premier Indii, Narendra Modi.

Tym samym w ostatnich godzinach obywatele zaczęli panikować i masowo wykupować jedzenie ze sklepów.
 

Zobacz także: Boris Johnson ogłasza lock down. Wielka Brytania stanie, aby walczyć z koronawirusem

Kolejne państwo zamyka się na kilka tygodni

Restrykcje w Indiach, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, będą obowiązywać przez najbliższe 21 dni. Jednak to nie oznacza, że ten okres nie zostanie wydłużony. Sytuacja będzie zależna od rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

W ciągu ostatnich kilku dni wiele stanów indyjskich nakazało blokady miast, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Granice międzynarodowe zostały zamknięte dla większości podróżnych przybywających z Europy. Decyzja premiera Indii była podyktowana szybkim wzrostem liczby osób zarażonych w kraju. Obecny bilans wynosi 562 osoby chore na koronawirusa, w tym 10 ofiar śmiertelnych i 40 wyleczonych.

W związku z ogłoszeniem zamknięcia Indii, w kraju wybuchła panika. Mieszkańcy Bombaju czy Delhi ruszyli do sklepów, aby wykupić podstawowe produkty jak makaron, ryż czy chleb. Ponadto, Indie wydały już zakaz międzynarodowych przylotów samolotów. Również krajowa sieć kolejowa zawiesiła większość przewozów pasażerskich.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami, większość firm została zamknięta, ale szpitale i inne placówki medyczne będą nadal funkcjonować normalnie. Szkoły i uniwersytety pozostaną również zamknięte, a prawie wszystkie publiczne spotkania zostaną zakazane. Również wszelkie prace budowlane zostały wstrzymane. Każdemu, kto naruszy nowe zasady, grozi do 2 lat więzienia i wysokie grzywny.

„Eksperci twierdzą, że dystans społeczny jest jedyną opcją do zwalczania koronawirusa. To znaczy trzymać się od siebie osobno i zostać w swoich domach. Nie ma innego sposobu, aby uchronić się przed koronawirusem. Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, musimy przerwać cykl infekcji” - powiedział premier Indii.

Zobacz także: Minister zdrowia wprowadza zakaz przemieszczania się. Nowe ograniczenia w Polsce w walce z koronawirusem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.