Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w Polsce
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 mar 2020, 12:46

Polska wciąż bez stanu wyjątkowego. Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Polski rząd wprowadził dziś kolejne ograniczenia: limity osób przebywających w sklepach, ograniczenie dostępu do parków. Formuła kwarantanny została rozszerzona.

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ogłoszono kolejne zakazy. Będą one obowiązywać już od północy na czas 2 tygodni. Mają one na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Są to ustalenia, które zostały uzgodnione m.in. podczas wczorajszej wideokonferencji premiera z prezydentami miast, wojewodami i marszałkami województw. 

Obecnie w Polsce mamy 2132 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, na COVID-19 zmarło jak na razie 31 osób. Jak podkreślał wczoraj minister Szumowski, konieczne jest wprowadzenie „reżimu klasztornego”.

Zobacz także: Od piątku polskie granice zostaną całkowicie zamknięte dla osób pracujących poza krajem. Nowe ograniczenia szefa MSWiA

Kolejne ograniczenia w Polsce

Tak jak wczoraj zapowiadano, rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Mają one zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 w Polsce. Jakie są najważniejsze?

  • Obowiązek utrzymania 2-metrowej odległości między pieszymi. Ten zakaz nie dotyczy rodzica z dzieckiem do 13 r. życia.
  • Limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie trzy osoby na jedną kasę.
  • Obowiązek nakładania rękawiczek przez klientów sklepów.
  • Obowiązkowa kwarantanna od 1 kwietnia również dla wszystkich domowników mieszkających z osobą już poddanej kwarantannie.
  • Konkretne godziny, w których tylko osoby powyżej 65 r.ż. będą mogły robić zakupy każdego dnia - od godziny 10 do 12.
  • Ograniczenie dostępu do parków czy zakaz korzystania z rowerów miejskich.
  • Zakaz wychodzenia osoby niepełnoletniej bez opieki osoby dorosłej.
  • Zamknięcie wszystkich salonów kosmetycznych.
  • Zamknięcie sklepów budowlanych w weekendy.
  • Dodatkowe obowiązki w miejscu pracy - 1,5 m odległości między stanowiskami oraz zapewnienie środków ochrony.

Również zdecydowano o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych. Wyjątkiem pozostaną miejsca, w których przebywają lekarze czy pracownicy budowy. 

Pierwsze ograniczenia dotyczące zakazu przemieszczania się wprowadzono już w zeszłym tygodniu. Wtedy też ustalono, że można opuszczać dom jedynie w ważnych przypadkach tj. wyjście do pracy lub lekarza oraz na niezbędne zakupy. Możliwa jest również opieka innymi osobami w ramach wolontariatu oraz wyjście z psem.

Tym samym wprowadzono też zakaz zgromadzeń maksymalnie do 2 osób, który nie dotyczy członków rodzin. Jednak kilka dodatkowych stopni na termometrach w weekend skłoniło wiele osób do opuszczenia domu…

„Rząd stara się elastycznie reagować na rozwijającą się sytuację, każdego dnia i każdego tygodnia podsumowując dotychczasowe działania wyciągamy kolejne wnioski i podejmujemy decyzje. Po ostatnim weekendzie widać, że na pewno należy wzmorzyć działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji (...)” - mówił jeszcze wczoraj Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Mimo wprowadzania nowych ograniczeń, polski rząd wciąż przygotowuje się do przeprowadzenia jeszcze w kwietniu egzaminów ósmoklasisty, a już w maju zarówno matur, jak i wyborów prezydenckich.

Zobacz także: Minister zdrowia wprowadza zakaz przemieszczania się. Nowe ograniczenia w Polsce w walce z koronawirusem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.