Jastrzębska Spółka Węglowa nagrała film 360°. Odwiedź kopalnie JSW i zobacz jak się wydobywa węgiel
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 mar 2022, 11:00

Jastrzębska Spółka Węglowa nagrała film 360°. Odwiedź kopalnie JSW i zobacz jak się wydobywa węgiel

Jest weekend, znajdziecie więc chwilkę na wirtualny spacer po kopalni JSW. Naprawdę warto.

Projekt „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360 st.” przybliża pracę górników – nieznaną, trudną, mitologizowaną. Przy okazji daje możliwość przeprowadzenia części analizy fundamentalnej inwestorom.

Interaktywna mozaika filmów

Projekt został opracowany i zrealizowany przez pracowników JSW, a dokładniej JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems. Można go rozwijać, poszerzając o kolejne obiekty i miejsca lub pogłębiając na danym stanowisku pracy, z przeznaczeniem do dedykowanych szkoleń BHP.

>>> LINK DO CAŁEGO MATERIAŁU <<<

Zastosowano kamerę nagrywającą obraz w zakresie 360 st. To pozwala na oglądanie wszystkiego wokół, dając wrażenie obecności w centrum wydarzeń. Można więc odbyć spacer po reprezentatywnych obiektach JSW, uzyskując obraz kopalni węgla kamiennego. Spacer pozwala przejść codzienny „szlak” górnika, a także poznać proces wydobycia węgla.

„Sercem projektu jest swoista mozaika kilkudziesięciu filmów, wzbogacona o różnorodne materiały poglądowe, zdjęcia i filmiki z życia kopalni, ciekawostki oraz informacje o zagrożeniach występujących w naszych zakładach górniczych” – chwali się JSW.
 

Zobacz także: JSW notuje duże zyski w obszarze produkcji węgla. Akcje szybują w górę, bo perspektywy na kolejny kwartał nigdy nie były tak dobre

Jak się ubrudzić węglem

Postanowiliśmy przejść się „w wirtualu” po kopalniach JSW. Od razu spodobała nam się czołówka z dynamiczną muzyką, naprawdę fajnie zrobiona. Wycieczka odbywa się po kopalni KWK Pniówek.

jsw start

Okazało się, że aplikacja umożliwia spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Jednak daje też możliwość eksploracji – wyboru kierunku spaceru czy rozglądania się. Po drodze zwiedzający napotykają na „hot spoty” – materiały edukacyjne. Można się dowiedzieć, czym są cechownia, lampownia, nadszybie czy podszybie.

podszybie jsw

Fajne jest to, że podczas spaceru spotykamy poruszające się postaci, kopalnia żyje swoim życiem. Jazda windą w dół, w szybie, zapada w pamięci. Podobnie jak jazda podziemnym pociągiem czy kolejką towarowo-osobową. Jeśli ktoś się niecierpliwi podczas jazdy, można ją znacznie przyspieszyć, albo w ogóle pominąć.

przekop jsw

Trzeba podkreślić bardzo duży realizm filmu, bardzo dobre udźwiękowienie. Naprawdę – można się poczuć jak w kopalni! Prawie się ubrudziliśmy węglem.

kopanie

Warto podkreślić, że z aplikacji JSW można korzystać, używając gogli VR. My niestety nie dysponowaliśmy podczas testu takim sprzętem, ale chętnie zobaczylibyśmy Wasze komentarze pod tekstem – być może ktoś z Was, drodzy Czytelnicy, skusił się na spacer po kopalniach JSW z wykorzystaniem tego sprzętu i może zdać relację?

Zobacz także: Giełda w USA jest w końcowym etapie tworzenia się bańki spekulacyjnej jak w 2000, 1966 czy 1929 roku – przekonuje Chris Bloomstran

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.