JSW notuje duże zyski, bo cena węgla wzrosła. Akcje szybują w górę, bo perspektywy nigdy nie były tak dobre
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
17 mar 2022, 17:54

JSW notuje duże zyski w obszarze produkcji węgla. Akcje szybują w górę, bo perspektywy na kolejny kwartał nigdy nie były tak dobre

Jastrzębska Spółka Węglowa zamyka rok 2021 r. z dużymi zyskami. Przy 10,6 mld zł przychodów, zarobiła na czysto blisko 1 mld zł. Głównym czynnikiem wpływającym na dobrą zyskowność, były dynamiczne wzrosty cen węgla koksowego w końcówce ubiegłego roku. Dzięki temu spółka ponownie może pochwalić się nadwyżką gotówkową.

Jeszcze w raporcie finansowym obejmującym okres 9 miesięcy ubiegłego roku, JSW miała 63 mln zł straty netto. Ostatni, czwarty kwartał przyniósł ogromne zyski grupie, bo aż 1 mld zł i ostatecznie 2021 rok zamknął się dokładnie wynikiem netto w kwocie 953 mln zł. Dla inwestorów wysoka zyskowność w ostatnim kwartale nie powinna być zaskoczeniem, gdyż obserwowano już wtedy szybki wzrost cen węgla koksowego. Analitycy w ramach konsensusu PAP oczekiwali, że JSW w IV kw. 2021 r. zarobi jeszcze więcej tj. 1075 mln zł, czyli o 6% więcej niż zaraportowany wynik. Warto podkreślić, że wynik ten ujmuje istotne zdarzenia jednorazowe w postaci rozwiązania i zawiązania odpisów aktualizujących na rzeczowe aktywa trwałe. Już wcześniej spółka informowała, że dokona takich operacji księgowych. Ostatecznie w całym 2021 r. bilans tych operacji wyniósł -424 mln zł i o taką kwotę „w górę” można „oczyścić” wynik finansowy spółki, co jeszcze bardziej „upiększa” zyskowność JSW. Sam zysk EBITDA zaraportowany wyniósł 2,48 mld zł, a bez zdarzeń jednorazowych było to 2,9 mld zł.

Zobacz także: JSW miało w IV kwartale 2021 1,01 mld zł zysku netto

Zyski z produkcji węgla eksplodowały

Wyniki Grupy JSW można podzielić na dwa główne segmenty tj. produkcję węgla i koksu. W 2021 r. wygenerowały one podobne przychody - w okolicy 5 mld zł każdy. Inaczej w ciągu roku rozkładała się jednak zyskowność tych segmentów, które były i są zależne w największym stopniu od rynkowych cen finalnych produktów. Ceny koksu były korzystne dla spółki głównie w pierwszej połowie roku. Inaczej zachowywały się ceny węgla koksowego, które zanotowały ogromne wzrosty dopiero w końcówce ubiegłego roku. Po 9 miesiącach ub. r. segment węglowy notował blisko 1 mld zł straty operacyjnej, a sam IV kw. 2021 r. przyniósł 1,35 mld zł zysku operacyjnego. W tym czasie segment koksu powiększył swoje zyski z 1,1 mld zło „zaledwie” 0,1 mld zł. Ta skala wzrostu zyskowności segmentu węglowego zaledwie w jeden kwartał pokazuje, jak mocno wyniki całej spółki są uzależnione od rynkowych cen węgla koksowego.
 

jsw2

jsw

źródło: JSW


Dzięki bardzo dużym zyskom z końcówki ub. r., JSW znacznie poprawiła swoją pozycję finansową. Na koniec 2021 r. grupa miała 1,82 mld zł kredytów i pożyczek, z czego niecałe 932 mln zł to finansowanie długoterminowe z PFR, a kolejne 180 mln zł z NFOŚiGW i WFOŚiGW. Natomiast suma środków pieniężnych oraz aktywów zgromadzonych w funduszu „na czarną godzinę” wyniosła 2,07 mld zł. To oznacza, że JSW po krótkim czasie z długiem netto, ponownie może pochwalić się nadwyżką gotówkową. Analizując dogłębniej bilans tylko za okres IV kw. 2021 r. widzimy, że saldo gotówki + aktywa w funduszu urosło o ok. 0,5 mld zł na tle 1 mld zł zysku netto. Jest to efekt tego, że odbiorcy nie zapłacili jeszcze faktur sprzedażowych, co widać po wyraźnym wzroście wartości należności handlowych z 1,24 mld zł do 1,82 mld zł. Wiele wskazuje na to, że w bilansie na koniec marca 2022 r. nadwyżka gotówkowa w spółce może nadal rosnąć i to nie tylko ze względu na spływ wyższych należności.

Zobacz także: Cena węgla energetycznego i koksowego na rekordowych poziomach. Polska domaga się embarga na czarne złoto z Rosji

Perspektywy na kolejne kwartały nigdy nie były tak dobre

Perspektywy wyników finansowych JSW szczególnie dla I kw. 2022 r. są wręcz doskonałe i można zaryzykować stwierdzenie, że nigdy w historii nie był tak dobre. Ceny węgla koksowego, które już w IV kw. ub. r. były na rekordowych poziomach, jeszcze poszły mocno w górę. Spółka komunikowała w styczniu br., że średnia notowań indeksu węglowego The Steel Index (TSI) w okresie od lipca do listopad ub. r. (wpływających na ceny JSW w 4 kw. 2021 r). wyniosła 311 usd/t. Z ostatnich danych wynika, że na świecie obecnie węgiel koksowy kontraktowany jest za ponad 600 usd za tonę. Ostatni skokowy wzrost cen z poziomu ok. 350 usd/t do nawet ok. 650 usd/t jest efektem wzrostu znacznej większości surowców w reakcji na wojnę Rosja-Ukraina. Co istotne wraz z cenami węgla rosną też ceny stali. Dodatkowo JSW sprzyja wzrost kursu usd/pln, który jest korzystny dla spółki, gdyż większość kosztów grupa ponosi w złotówce (ponad połowa to wynagrodzenia), a znaczna część przychodów rozpoznaje w dolarze.
 

Kurs akcji JSW

JSW akcje


Należy pamiętać jednak, że zarówno węgiel koksowy, koks czy stal to produkty podlegające wahaniom koniunkturalnym. Bezapelacyjnie obecnie mamy okres hossy na tych surowcach. Prędzej czy później nieuchronnie przyjdzie okres dekoniunktury, co spowoduje wyraźny spadek zyskowności JSW, a nawet mogą przyjść głębokie straty jak już to miało miejsce w przeszłości. Dlatego tak ważne jest dla spółki, by w okresie hossy surowcowej odpowiednio zabezpieczyć operacyjnie i finansowo spółkę na gorsze czasy, a inwestorzy muszą odpowiednio ująć w cenach akcji powtarzalne cykle koniunkturalne.

Zobacz także: KGHM i JSW gwiazdami ostatnich sesji. Oto spółki, które mogą skorzystać na wzroście cen surowców wywołanych wojną w Ukrainie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.