Cena węgla energetycznego i koksowego na rekordowych poziomach. Polska domaga się embarga na czarne złoto z Rosji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 mar 2022, 13:45

Cena węgla energetycznego i koksowego na rekordowych poziomach. Polska domaga się embarga na czarne złoto z Rosji

Możliwe staje się unijne embargo na rosyjski węgiel. Gdyby do tego doszło, skorzystałyby na tym mocno polskie spółki giełdowe. Tymczasem ceny węgla zarówno energetycznego jak i koksowego osiągają rekordowe poziomy.

Notowania surowców idą w górę, przez napaść zbrojną Rosji na Ukrainę. Jednak to, co dzieje się z węglem, przechodzi ludzkie pojęcie. Tona węgla energetycznego Newcastle od początku roku podrożała już o 90%!

Ceny węgla oszalały

Tak. Ceny węgla oszalały. Drożały już przed wojną Rosji z Ukrainą, ale od kilku dni pną się w górę bez żadnych zahamowań. Tona węgla energetycznego Newcastle od początku roku podrożała już o 90%! Kontrakty na australijski węgiel koksowy urosły w tym czasie o 31%.
 

Notowania kontraktów na węgiel energetyczny (USD / tona)

newcastle coal 5l

Źródło: Trading Economics

Notowania kontraktów na węgiel koksowy (USD / tona)

koks

Źródło: TradingView
 

Chodzi tutaj nie tylko o rosnące ograniczenie podaży w związku z wojną. Pojawia się na horyzoncie kwestia unijnego embarga na rosyjski węgiel. Apeluje o to do Komisji Europejskiej premier RP M. Morawiecki. Ta perspektywa oznacza, że węgiel znacznie podrożeje, a poza Rosją w Europie jednym z głównych producentów węgla jest Polska. Przypomnijmy, że np. Niemcy połowę importowanego węgla sprowadzali właśnie z Rosji – chyba nie trudno zgadnąć, skąd będą chcieli go sprowadzać, jeśli tamten rynek będzie niedostępny…
 


Przypomnijmy, że już styczeń 2022 na rynkach międzynarodowych był miesiącem wzrostu cen węgla energetycznego o 27% m/m oraz o 158% r/r – chodzi o ceny portowe ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W styczniu średniomiesięczna wartość polskiego indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 290,64 zł za tonę, wobec 253,47 zł za tonę w grudniu. A podobna wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) wyniosła 356,96 zł za tonę, wobec 349,90 zł za tonę w grudniu. Pamiętajmy, że krajowe ceny węgla są następstwem bezpośrednich umów producentów z odbiorcami i nie odzwierciedlają zmian cen obserwowanych w ostatnich miesiącach na międzynarodowych rynkach. Aż strach pomyśleć, co się stanie ze stopą inflacji, gdy zaczną…

Zobacz także: BP, Shell, Exon Mobile oraz biznes naftowy wycofuje się z Rosji, która wkrótce może być też poza SWIFT. Polska chce embargo na rosyjski węgiel

Polskie spółki węglowe hitem ostatnich sesji na GPW

Perspektywa dalszego ograniczania podaży węgla na rynku europejskim i wzrostu ceny tego surowca sprawiła, że inwestorzy rzucili się dosłownie na akcje spółek węglowych, notowanych na GPW. Oto wzrost wyceny wybranych firm w ciągu ostatnich 5 sesji:

Bogdanka +66%

JSW +45%

Bumech +57%

W dalszej perspektywie rosnąć powinna też wycena Famuru, producenta maszyn dla górnictwa. W ciągu ostatnich 5 sesji stoi ona na 0%.

Obstawiamy, że szał na spółki węglowe z GPW dopiero się zaczyna. Oczywiście, wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji na Wschodzie, ale to jest raczej pytanie o zasięg wzrostów na wykresach wyżej wymienionych spółek, niż o to, czy one będą nadal zyskiwały na wycenie.

Notowania Bogdanki i JSW na tle WIG – 1 rok

jsw bogdanka wig

Źródło: TradingView

Zobacz także: KGHM i JSW gwiazdami ostatnich sesji. Oto spółki, które mogą skorzystać na wzroście cen surowców wywołanych wojną w Ukrainie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.