Kolejny miliarder liczy, że cena złot wzrośnie i inwestuje w kruszec pierwszy raz w życiu
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
29 sty 2019, 08:59

Kolejny miliarder inwestuje w złoto i to pierwszy raz w życiu

Sam Zell pierwszy raz w życiu zainwestował w złoto. Miliarder uważa, że podaż kruszcu jest ograniczona. Dlatego jego zdaniem cena złota wkrótce powinna iść w górę.

W maju zeszłego roku pisaliśmy już o egipskim miliarderze, który zainwestował w złoto połowę swojej fortuny. Przynajmniej na razie źle na tym nie wychodzi bo złoto w ostatnich miesiącach zyskuje na wartości. Tymczasem, kolejny bogacz zdecydował się zrobić to samo i co więcej, po raz pierwszy raz w swoim życiu. Jest nim Sam Zell, założyciel firmy inwestycyjnej Equity Group Investments, która specjalizuje się w inwestowaniu na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Egipski miliarder zainwestował połowę swojej fortuny w złoto bo przewiduje, że na giełdzie będzie krach!

Pierwszy raz w życiu zainwestował w złoto

Zell uważa, że teraz jest dobry czas na inwestowanie w złoto. Dlaczego? Jak twierdzi miliarder ograniczona podaż tego szlachetnego kruszcu spowoduje, że wzrosną jego ceny.

- Pierwszy raz w swoim życiu kupiłem złoto bo to dobre zabezpieczenie. Podaż złota maleje, a to pozytywnie wpłynie na jego cenę – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg Sam Zell.

Zell tłumaczył, że po osiągnięciu przez złoto szczytu notowań w 2011 r. inwestycje w nowe kopalnie zaczęły maleć. Dlatego też spadła produkcja złota.

- Kapitał przeznaczony na nowe kopalnie złota prawie nie istnieje. Pieniądze są wydawane na wykupywanie rywali – wskazał Zell.

Zobacz także: Złoto inwestycyjne nie uczyni cię bogatym, ale to dobra polisa ubezpieczeniowa od globalnego kryzysu

Sam Zell - doświadczony inwestor z polskimi korzeniami

Rodzice Sama Zella to żydowscy imigranci, którym udało się opuścić Polskę tuż przed wybuchem II wojny światowej. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych osiedlili się w Chicago i przybrali nazwisko Zell.

Sam Zell swoje pierwsze duże transakcje zawierał już w czasie studiów prawniczych. Zaczął od rynku nieruchomości i wynajmu apartamentów dla studentów. Szybko okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Zell poszedł za ciosem i zamiast pracować jako prawnik zdecydował się założyć w 1969 r. firmę inwestycyjną – Equity Group Investments.

Można uznać, że ta decyzja zapewniła mu obecną fortunę. W ramach Equity Group Investments Zell założył jedne z największych na rynku nieruchomości fundusze inwestycyjne. Do ich grona zaliczał się m.in. fundusz Equity Office Properties Trust, sprzedany w 2006 r. spółce Blackstone Group, za rekordową jak na tamte czasy, sumę 36 miliarda USD.

Zell inwestuje już od ponad połowy wieku. Według rankingu magazynu Forbes w 2018 r. doświadczony biznesmen znalazł się na 379 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek został wyceniony na 4,4 miliarda USD. Zell, szczególnie młodym osobom, poleca studiowanie prawa. Jak sam powiedział, to dzięki temu nauczył się myśleć i odniósł sukces w biznesie.

Notowania XAU/USD (ostatnie 10 lat)

Złoto

Zobacz także: „Złoto ma pewną ważną przewagę nad kryptowalutami” – rozmowa z Dorotą Sierakowską, analityczką DM BOŚ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.