Egipski miliarder zainwestował połowę swojej fortuny w złoto bo przewiduje, że na giełdzie będzie krach! | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
10 maj 2018, 10:48

Egipski miliarder zainwestował połowę swojej fortuny w złoto bo przewiduje, że na giełdzie będzie krach!

Naguib Sawiris posiada 5,5 mld USD i połowę tej kwoty, jak twierdzi, zainwestował w złoto! Egipski miliarder postanowił działać i nie czekać na początek kryzysu.

Naguib Sawiris to drugi najbogatszy człowiek w Egipcie, zaraz po swoim młodszym bracie Nassef’ie Sawiris. W 2018 r. magazyn Forbes uplasował go na 550 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie.

Połowę swojej fortuny zainwestował w złoto

Egipski miliarder liczy, że ceny złota pójdą w górę gdy na giełdzie rozpocznie się krach. Według jego szacunków, wkrótce za jedną uncję złota zamiast 1300 USD będziemy płacić 1800 USD.

- Koniec końców są Chiny, które nie obniżą poziomu konsumpcji. Ludzie mają tendencję do inwestowania w złoto podczas krachu, a już pojawia się nowy kryzys. Wystarczy spojrzeć na Bliski Wschód i resztę świata, a prezydent Trump nie pomaga – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg Naguib Sawiris.
 

Inwestycje Sawirisa zależą od polityki

Nie bez przyczyny Sawiris wspomniał o prezydencie USA. Egipcjanin bardzo dużo inwestował w Korei Północnej. Wspierał rozwój m.in. koreańskiego telekomu Koryolink. Przez to przez lata był potępiany przez zachodnie rządy i społeczność międzynarodową.

Niedawno doszło do pomyślnego spotkania między przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem, i prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-In. Teraz Sawiris liczy, że porozumienie z Kim Dzong Unem osiągnie także prezydent Trump. W ten sposób inwestycje Egipcjanina w Korei Północnej w końcu zostałyby spłacone.

Zobacz także: Globalna wojna handlowa wisi w powietrzu. Jeżeli do niej dojdzie, to inwestorzy giełdowi mocno stracą - uważają zgodnie eksperci

Doświadczenie inwestora zbierane latami

Sawiris pochodzi z rodziny inwestorów. Budował od podstaw biznes telekomunikacyjny w Egipcie i w innych mniej popularnych krajach m.in. w Iraku, Pakistanie i Korei Północnej. Kupił także włoską spółkę Wind Telecomunicazioni jeszcze przed fuzją z Veon Ltd. w 2011 r. Jest założycielem spółki Orascom Construction, której większość akcji posiada teraz jego młodszy brat - Nassef Sawiris.

Egipski miliarder postanowił zdywersyfikować swój portfel i zainwestował w branżę górniczą. Posiada akcje Evolution Mining, Endeavour Mining Corporation i La Mancha Resources Inc. - ta spółka wydobywa złoto na dużą skalę. Kupił także bank inwestycyjny Beltone Financial Holding.
 

Składniki majątku Naguiba Sawirisa (w mln USD)

majątek Sawiris

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

Wartość majątku Naguiba Sawirisa sukcesywnie rośnie i jest większa niż najbogatszych polaków, czyli rodzeństwa Kulczyków. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek oscyluje w okolicy 5,5 mld USD.

Wartość majątku Naguiba Sawirisa (w mld USD)

majątek

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

Kolejnym celem bogatego Egipcjanina jest rynek nieruchomości. W wywiadzie przyznał, że razem z rodziną inwestuje teraz bardzo dużo, bo na rynku pojawia się mnóstwo dobrych okazji inwestycyjnych.

Zobacz także: Kim jest Krzysztof Oleksowicz, rajdowiec, alpinista, główny akcjonariusz i założyciel Inter Cars

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.