Cena złota może do końca 2019 roku osiągnąć 1600 USD – twierdzi spora część ekspertów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 wrz 2019, 07:06

Cena złota może do końca 2019 roku osiągnąć 1600 USD – twierdzi spora część ekspertów

Rosnące obawy o recesję w USA, strach przed wojną handlową z Chinami oraz łagodna polityka pieniężna banków centralnych – oto główne czynniki, które mogą popchnąć kurs złota do poziomu 1600 USD za uncję.

W tym roku złoto podrożało już o 26%. Jednak rajd na północ już od kilku sesji nie wygląda tak obiecująco, jak jeszcze kilka tygodni temu. Kurs odbił się od okolic 1550 USD za uncję jak od ściany (a może raczej jak od sufitu) – tam uformował się mocny opór. Postanowiliśmy sprawdzić co mówią eksperci o dalszych losach złota w tym i kolejnym roku.

Notowania złota

Złoto

Zobacz także: Złoto rozpoczyna największą hossę w historii – twierdzi kanadyjski miliarder

Kupujcie złoto za wszelką cenę – Mark Mobius

„Radzę inwestorom, by kupowali złoto na każdym poziomie cenowym. Trend wzrostowy na kruszcu jest niezagrożony i potrwa jeszcze długo” – stwierdził podczas wywiadu dla telewizji Bloomberg znany inwestor i zarządzający (obecnie na emeryturze), Mark Mobius. Zdaniem Mobiusa, banki centralne wciąż będą luzowały politykę pieniężną, a to oznaczać będzie dalszy wzrost ceny złota. Radzi on inwestorom, by złoto fizyczne stanowiło co najmniej 10% portfela. Co ciekawe, Mobius sądzi, że wzrosty cen kryptowalut przełożą się również na wzrosty ceny złota.

Według UBS strach popchnie złoto do 1600 USD za uncję

Strach przed recesją może wywindować cenę uncji złota do poziomu 1600 USD jeszcze w tym roku – uważają analitycy banku UBS. „Inwestorzy coraz bardziej obawiają się skutków wojny handlowej na linii USA-Chiny. Poza tym obraz przyszłości dla rynków finansowych robi się coraz bardziej rozmyty. Jak wiadomo, żaden typ inwestora nie lubi niepewności, stąd powrót do złota” – wskazała analityczka UBS Joni Teves w raporcie opublikowanym jeszcze w sierpniu.

ubs

Do prognoz dla złota doliczcie 150 USD - Frank Holmes

Analitycy znanych instytucji finansowych, takich jak choćby Goldman Sachs, nie rozumieją i nie doceniają złota – stwierdził Frank Holmes, szef firmy inwestycyjnej U.S. Global Investors. Dlatego według niego do prognoz dotyczących ceny złota w USD należy doliczyć co najmniej 150 USD. Jego zdaniem, złoto może znacząco podrożeć, jeśli Chiny obleją egzamin z dojrzałego rządzenia w Hong Kongu.

Prognozy dla złota (LongForecast.com)

long

Złoto podrożeje razem z dolarem – Marin Katusa

Złoto będzie w najbliższych kwartałach, albo i latach, cały czas drożało, głównie ze względu na utrzymujące się ultra niskie stopy procentowe, które mogą jeszcze pójść w dół – stwierdził Marin Katusa, szef firmy Katusa Research, gdy był gościem podcastu Wall Street Unplugged. Według niego może nawet dojść do nietypowej sytuacji: zobaczymy długą hossę i na złocie, i na dolarze amerykańskim. Zdaniem Katusy, USD wciąż jest... za mało na zagranicznych rynkach, wbrew temu co się sądzi, a skoro będzie rósł popyt na tzw. greenback’a, to i będzie rosła jego wartość.

Jeszcze w tym roku złoto będzie po 1600 USD za uncję – BNP Paribas

Złoto podrożeje jeszcze w tym roku do 1600 USD za uncję – uważają analitycy BNP Paribas. Wszystko przez politykę Fed oraz zaostrzającą się wojnę handlową na linii USA – Chiny. „Kruszec dostanie też dodatkowego kopa kolejnymi obniżkami stóp” – przewiduje Harry Tchilinguirian, szef działu surowców w BNP Paribas.

Zobacz także: Egipski miliarder obłowił się na złocie i dalej chce w nie inwestować

Ścieżka ceny złota według portalu Walletinvector.com

[infographic]Gold price forecast 2020 3.png

Złoto zdrożeje do poziomu 2000 USD za uncję przez niskie stopy - TD Securities i Bank of America Merrill Lynch

W świecie niskich stop procentowych złoto może z łatwością podrożeć do poziomu 2000 USD za uncję – uważa Daniel Ghali, strateg rynku surowcowego w TD Securities. Jego zdaniem, popyt na bezpieczne aktywa będzie wciąż rósł.

Obligacje o ujemnej rentowności na kwotę 14 bln USD pchają wycenę złota w górę – uważa Michael Widmer, ekspert rynku surowców w Bank of America Merrill Lynch. Jego zdaniem, gdyby banki centralne zdecydowały się na dalsze luzowanie ilościowe czy obniżki stóp, wywoła to wielką hossę na złocie, które już w II kwartale 2020 roku może kosztować 2000 USD za uncję.

Będzie drożało nie tylko złoto, ale też akcje spółek z rynku złota - RBC Capital Markets

W najbliższych miesiącach będzie drożało zarówno złoto, jak i akcje spółek rynku złota – uważają analitycy RBC Capital Markets. Ich zdaniem, głównym motorem wzrostów jest strach przed recesją w USA. Inne czynniki to narastające napięcie wokół Omanu, Hong Kongu czy na linii USA – Chiny. „Naszym zdaniem każda korekta w trendzie wzrostowym na złocie czy na akcjach spółek z rynku złota to kapitalna okazja do zajmowania pozycji” – stwierdzili.

Złoto czeka porządna korekta w trendzie wzrostowym – Mark Hulbert

Złoto czeka porządna korekta w trendzie wzrostowym – uważa Mark Hulbert, twórca Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index (HGNSI). Wskazuje on, że sentyment do złota jest na dość wysokim poziomie, a to wróżyło zazwyczaj – historycznie rzecz biorąc – zniżki cen w krótkim i średnim terminie. Według niego ta korekta już się rozpoczęła, a najlepszym dowodem jest ubiegłotygodniowa gwałtowna zniżka ceny uncji Króla Metali o 30 USD w trakcie jednej sesji. Jednak według Hulberta nic nie będzie stało na przeszkodzie, by złoto w kolejnych latach wspięło się na znacznie wyższe poziomy cenowe.

Notowania Hulbert Gold Newsletter Sentiment Index na tle XAU/USD

4

Złoto musi przełamać poziom 1530 USD za uncję, by potwierdzić trend wzrostowy - MKS PAMP Group

Pokonanie oporu na poziomie 1530 USD za uncję jest absolutnie kluczowe dla dalszych losów złota – stwierdzili analitycy MKS PAMP Group. Ich zdaniem, dla notowań złota najważniejsze jest postępowanie banków centralnych. „Szef EBC Mario Draghi zaczyna mieć wewnętrznych przeciwników i dla rynku złota bardzo ważne jest czy będzie w stanie dalej forsować ultra łagodną politykę pieniężną w strefie euro” – podkreślili analitycy MKS PAMP Group.

Zobacz także: Diamenty to jedna z najgorszych inwestycji alternatywnych ostatnich lat, a ceny wciąż spadają

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.