Złoto przyniosło ogromne zyski miliarderowi z Egiptu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 sie 2019, 08:34

Egipski miliarder obłowił się na złocie i dalej chce w nie inwestować

Jeden z najbogatszych ludzi w Afryce kilkanaście miesięcy temu ustawił swój portfel pod złotą hossę. I wszystko wskazuje na to, że miał niezłego nosa.

Naguib Sawiris to egipski miliarder, który w kwietniu ubiegłego roku poinformował, że mniej więcej połowę majątku ma zainwestowane w złoto. A jego majątek był wtedy wyceniany na około 5,5 mld USD. Minęło kilkanaście miesięcy i Sawiris może być bardzo zadowolony z tego, jak ma skonstruowany portfel. Zapowiada dalsze inwestycje w złoto fizyczne a nawet kopalnie złota.

Zobacz także: Egipski miliarder zainwestował połowę swojej fortuny w złoto bo przewiduje, że na giełdzie będzie krach!

Złote spółki dały zarobić

Naguib Sawiris w świecie biznesu kojarzony jest przede wszystkim z działalności w sektorze telekomunikacyjnym, ma blisko 40% spółki telekomunikacyjnej Orascom. Posiada jednak – za pośrednictwem wehikułu La Mancha Resources - spore udziały w spółkach wydobywających złoto: kanadyjskiej Endeavor Mining (warte około 458 mln USD), australijskiej Evolution Mining (387 mln USD) i ghanijskiej Golden Star Resources (66,5 mln USD).

Gdy spojrzymy na notowania tych spółek w okresie od początku maja 2018 roku do dziś, to zobaczymy, że zachowywały się one o wiele lepiej niż szeroki rynek akcji. Po prostu nadszedł czas złota, a inwestorzy dyskontują to także w wycenach firm wydobywających ten szlachetny kruszec. W tym okresie wycena Evolution Mining wzrosła o 41%, a Endeavor Mining o 17,5%.

Notowania Endeavor Mining (EDV.TO) i Evolution Mining (CAHPF) na tle MSCI All Countries World Index (ACWI) oraz Van Eck Gold Miners ETF (GDX)

saw

Pamiętajmy jednak, że Sawiris chwalił się, iż niemal połowę majątku ma zainwestowane w złoto. Można więc podejrzewać, że sporą część swojej gotówki – Bloomberg szacuje, że ma około 4,1 mld USD płynnych środków! – zainwestował w złoto fizyczne. Tymczasem uncja złota wyceniana w USD w ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożała o 27%.

Naguib Sawiris chce wydobywać złoto i miedź w Egipcie

To zapewne nie koniec inwestycji Naguiba Sawirisa w złoto i złote spółki. Kilka dni temu zapowiedział, że bardzo możliwe jest, iż zainwestuje w kopalnie szlachetnych kruszców w Egipcie.

- Czekaliśmy na nowe prawo dotyczące wydobywania kopalin. Jego szczegółowe zapisy mają zostać upublicznione lada dzień. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, więc chcemy wiedzieć w jakim dokładnie środowisku prawnym będziemy mogli działać. Ale jest wielce prawdopodobne, że zaczniemy wydobywać złoto i miedź w Egipcie – powiedział Sawiris agencji Reuters.

Naguib Sawiris to koptyjski chrześcijanin wykształcony w Niemczech i Szwajcarii. Urodził się w 1954 roku. Ma żonę i 4 dzieci. Jego brat Nassef Sawiris jest najbogatszym Afrykaninem, z majątkiem szacowanym na około 6,4 mld USD (ma m.in. 6% akcji spółki Adidas warte około 3,5 mld USD oraz 20% firmy konstrukcyjnej OCI warte około 1,4 mld USD).

Ma nosa Naguib Sawiris. Wszystko wskazuje na to, że ustawił swój portfel na złoto tuż przed rozpoczęciem złotej hossy. Jeszcze tylko brakuje krachu na giełdzie, który Sawiris zapowiadał już ponad rok temu. Oby tutaj się mylił...

Źródło wykresu: Yahoo Finance

Zobacz także: Złoto rozpoczyna największą hossę w historii – twierdzi kanadyjski miliarder

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.