Trwa męcząca konsolidacja na kursie złota i srebra. Jak się zakończy według ekspertów?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 wrz 2020, 06:30

Trwa męcząca konsolidacja na kursie złota. Jak się zakończy według ekspertów?

Złoto jest uwięzione w zakresie cenowym 1 900 – 2 000 USD za uncję. Jak to się zakończy – odpowiadają nam eksperci z Polski i z zagranicy.

Od początku sierpnia trwa męcząca konsolidacja na kursie złota. Od miesiąca cena uncji wyrażona w USD, prawie się nie zmieniła. Postanowiliśmy sprawdzić jakie opinie co do sposobu zakończenia tej konsolidacji mają poważani rynkowi analitycy.

Zwracamy uwagę, że podczas wczorajszej sesji srebro taniało momentami o 9%! Wiele wskazuje na to, że złoto również może wyjść z konsolidacji dołem. A jeśli tak się nie stanie, będzie to świadczyło o wielkiej sile popytu na rynku złota.

Notowania XAU/USD

xau

Źródło: barchart.com

Siła byków na złocie mogła się tymczasowo wyczerpać – uważa Michał Stajniak (analityk XTB). „Poniedziałek 21 września dał nam w pewien sposób odpowiedź, że do zakończenia konsolidacji mogło już dojść. Cena złota pokonała psychologiczną barierę 1900 USD za uncję. Kruszec traci nie wyznaczając nowego szczytu, co dużo mówi o sile ze strony kupujących. Siła ze strony byków mogła się po części wyczerpać, co może mieć związek z relatywnie wysokimi cenami oraz brakiem nowych bodźców do zakupów. Może to wynikać z sytuacji fundamentalnej: popyt fizyczny na złoto ze strony sektora jubilerskiego pozostaje nikły. Popyt inwestycyjny jest wciąż mocny, ale nie będzie w stanie utrzymać złota dostatecznie wysoko. Okazuje się, że doskonałe warunki do wzrostów na rynku złota muszą zbiegać się również z przynajmniej utrzymaniem popytu jubilerskiego. W tym wypadku w ujęciu rocznym obserwowaliśmy kilkudziesięcioprocentowe spadki w przypadku Indii czy Chin. Z drugiej strony pozostaje kwestia dolara. Drogi dolar powoduje presję na złocie, również w postaci ograniczenia popytu z krajów wschodzących. Tanie waluty wschodzące powodują, że złoto jest w tych krajach zdecydowanie droższe, niż dla konsumenta z krajów zachodnich. Wobec tego to właśnie dolar wciąż pozostaje kluczową kwestią dla rynku metali szlachetnych. Z drugiej strony Europejski Bank Centralny również nie będzie w nieskończoność tolerował zbyt wysokiego kursu pary EURUSD. Z kolei potencjalne drugie zamknięcie gospodarek na świecie może doprowadzić do takiej samej sytuacji jak w marcu – rajdu po gotówkę. W takim wypadku spadki na złocie mogą pojawić się wraz ze spadkami na giełdach. Niemniej takie sytuacje powinny być wykorzystywane przez inwestorów długoterminowych do akumulacji inwestycji. Z perspektywy historii - a w szczególności ostatniego kryzysu finansowego - widać, że obecna fala wzrostowa może być jedynie początkiem, a niewykluczone są mniejsze lub większe konsolidacje po drodze.”

Złoto reaguje na umocnienie dolara, więc spokojnie – mówi John Reade (analityk, Światowa Rada Złota). „Podczas ostatnich sesji doszło do umocnienia USD. To sprawiło, że cena złota taniała. Wydaje mi się, że nie powinno to być powodem do obaw co do kierunku, w którym podąża złoto. Zwracam uwagę na to, że przecenie złota towarzyszyły małe odpływy z funduszy ETF złota.”

Długoterminowe perspektywy dla cen złota i srebra pozostają wzrostowe – uważa Dorota Sierakowska (analityk DM BOŚ). „Notowania złota i srebra są – i nadal pozostaną – pod wyraźnym wpływem amerykańskiego dolara, z którym są negatywnie skorelowane. W krótkoterminowej perspektywie dolar ma szansę na mocniejszą korektę wzrostową, co wywarłoby negatywną presję na ceny szlachetnych kruszców. Może się jednak okazać, że złoto i srebro wyjdą z tego obronną ręką, a to sygnalizowałoby siłę kupujących na tym rynku. O ile w krótkoterminowej perspektywie spadki cen metali szlachetnych są możliwe, to długoterminowe perspektywy dla cen złota i srebra pozostają wzrostowe. Oba kruszce pozostają atrakcyjnym dodatkiem do portfela inwestycyjnego w obliczu niepewności związanej z drugą falą pandemii.”

Złoto wybije się z konsolidacji na północ – twierdzi Chris Vermeulen (analityk Technical Traders). „Już w najbliższych tygodniach zobaczymy złoto po 2 200 USD za uncję. Uważam, że kruszec ma potencjał do wzrostu również w długim terminie. Uważam, że nie opłaca się grać szortów na złocie. Poza tym zwracam uwagę na akcje producentów złota, które notują tylko przystanek w mocnym trendzie wzrostowym, który może jeszcze potrwać bardzo długo.”

Zobacz także: Złoto to hit inwestycyjny 2020 roku. Oto miliarderzy, którzy postawili na ten rynek i nieźle na tym wychodzą
 

Fundamenty do wzrostu ceny metali szlachetnych są mocne - zapewnia Phil Carr (analityk Gold and Silver Club). „Popatrzmy, co niedawno zrobiły banki centralne. Fed zapowiedział, że do 2023 roku stopy procentowe zostaną na bardzo niskim poziomie. Bank Anglii otworzył drogę do negatywnych stóp. To oznacza bardzo sprzyjające środowisko dla złota i srebra oraz innych metali szlachetnych. Kapitał będzie uciekał z banków, które będą chciały pobierać opłaty za trzymanie u nich gotówki. Silne wsparcie na poziomie 1 900 USD na złocie powinno wytrzymać. Jeśli wsparcie 26 USD na srebrze wytrzyma, a potem srebro będzie kontynuowało trend wzrostowy, to powinno się spisywać o wiele lepiej, od złota, ma większy potencjał wzrostowy.”

Warto wykorzystać konsolidację do zwiększenia ekspozycji na metale szlachetne – uważa Arkadiusz Bebel (zarządzający funduszu Quercus Gold). „Złoto i srebro są po mocnych wzrostach od początku roku. Mimo to w perspektywie długoterminowej widać szanse na dalsze wzrosty. Niskie stopy procentowe, kiepskie alternatywy dla lokat bankowych, czy też powszechne obawy o przyszłość gospodarki i drugą falę koronawirusa sprawiają, że do funduszy surowcowych od dłuższego czasu napływa gotówka. To z kolei wspiera ceny surowców. Trendy na rynkach surowcowych trwają zwykle wiele lat, a jak spojrzymy na srebro czy platynę to widzimy, że hossa dopiero się zaczyna. Zdziwiłbym się, gdyby wzrostowy trend na złocie skończył się aż tak szybko, raptem po kilku kwartałach wzrostów. Uważam, że w średnim i długim terminie warto wykorzystać konsolidację do zwiększenia ekspozycji na metale szlachetne.”

Złoto jest uwięzione w zakresie 1 900 – 2 000 USD za uncję – wskazuje Ole Hansen (analityk Saxo Bank). „Kurs złota jest uwięziony w konsolidacji. Śmierć liberalnej sędziny Ruth Ginsburg wywoła wzrost napięcia politycznego w USA, co może wpływać pozytywnie na złoto. Srebro jest notowane z ratio do złota na poziomie 73, co wskazuje na potężny potencjał wzrostowy. Martwić może ostatnia silna korelacja złota i srebra z akcjami, która może oznaczać, że metale jeszcze potanieją.”

Możliwa jest głębsza korekta na złocie – uważa Anton Kolhanov (analityk Kolhanov.com). “Po zachowaniu się kursu złota widać, że na rynku nie ma już presji popytowej. Można się więc spodziewać pogłębienia korekty w najbliższym czasie. Z drugiej strony, nie widać sygnałów, które by oznaczały rozpoczęcie długoterminowego trendu spadkowego na złocie. Zdecydowaną kontynuację trendu wzrostowego zobaczymy po przekroczeniu poziomu 1 966 USD, do nawet 2 073 USD. Z kolei w krótkoterminowy trend spadkowy wejdziemy po przebiciu się przez wsparcie na poziomie 1 906 USD, wtedy cena kruszcu może spaść nawet do 1 795 USD za uncję.”

XAU/USD – AT

korekta

Źródło: Kolhanov.com

Na koniec zerknijmy jeszcze na konsensus analityków dotyczący notowań złota i srebra. Według nich uncja złota pod koniec 2020 roku będzie kosztowała 2086 USD. To daje 8-procentowy potencjał wzrostu do końca roku. W połowie 2021 roku możemy zobaczyć złoto już po 2431 USD za uncję – mówi konsensus analityków, co daje 25% potencjalnej zwyżki.

Konsensus prognoz dla XAU/USD

złoto cons

Źródło: longforecast.com

Jeśli chodzi o srebro, to pod koniec tego roku może kosztować - wedle konsensusu analityków 31,73 USD (potencjał wzrostu: +20,6%) - a w połowie 2021 roku 30,85 USD (czyli wzrosty mogą wyhamować, przy czym w marcu cena tego kruszcu może sięgnąć niemal 35 USD).

Konsensus prognoz dla XAG/USD

srebro cons

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: “Złoto nie rdzewieje” Daniela Tokarza – książka o tym jak inwestować w złoto

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.