Złoto jest i będzie anty-dolarem, jego wycena w USD będzie rosła, ale przy dużej zmienności – prognozują eksperci
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 paź 2020, 06:50

Złoto jest i będzie anty-dolarem, jego wycena w USD będzie rosła, ale przy dużej zmienności – prognozują eksperci

Wsparciem dla ceny złota w USD może być wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich w listopadzie – uważają eksperci Nucleus Wealth.

Wobec nadchodzącej nieuchronnie wysokiej inflacji i rosnącego deficytu budżetowego USA kierunek dla ceny złota jest tylko jeden: północ – przekonywali eksperci Nucleus Wealth podczas webinaru „Is gold the anti-dollar?”.

Złoto jest na stałe powiązane z problemami USA i dolara

Szef działu inwestycji w Paragon Funds John Deniz – który był gościem webinaru - podkreślił, że nie ma absolutnie żadnej wątpliwości, iż notowania ceny uncji złota w USD są ściśle skorelowane ze stopą inflacji w USA oraz poziomem i tempem wzrostu deficytu budżetowego w USA. „W związku z prowadzoną przez władze amerykańskie polityką fiskalną i pieniężną można się spodziewać inflacji i powiększania się deficytu, co będzie stwarzało świetne warunki do wzrostu ceny złota” – podkreślił.

Tempo wzrostu podaży pieniądza M2 w USA r/r na tle zannualizowanej stopy inflacji

m2

Źródło: Nucleus Wealth

USD Index (linia niebieska, skala lewa) na tle deficytu finansów publicznych USA (linia pomarańczowa, skala prawa)

deficyt

Źródło: The Felder Report / Nucleus Wealth

Według nich jest wielce prawdopodobne, że na złocie zaczął się nowy rynek byka. „Nie zdziwilibyśmy się, gdybyśmy zobaczyli w najbliższych kwartałach powtórkę z 2009 roku, gdy złoto drożało jak szalone. Obecnie, jak się wydaje, wiele instytucji jest niedoważonych w złocie, więc po pojawieniu się pierwszych oznak wysokiej inflacji w krajach rozwiniętych dosłownie rzucą się na kruszec. W tym sensie złoto jest anty-dolarem” – podkreślili eksperci Nucleus Wealth.

Notowania XAU/USD – 10 lat

xauusd 10l

Źródło: barchart.com

Zobacz także: Złoto to hit inwestycyjny 2020 roku. Oto miliarderzy, którzy postawili na ten rynek i nieźle na tym wychodzą

Wygrana Joe Bidena może wesprzeć cenę złota

Eksperci uczestniczący w webinarze przypomnieli, że złoto jest aktywem dość zmiennym. Poza tym, żadne aktywo nie drożeje bez końca, więc i po złocie nie można się tego spodziewać. „Złoto nie będzie też drugim bitcoinem z 2017 roku czy Teslą z 2020 roku. Nie ma potencjału do tak dynamicznych wzrostów. Wystarczy popatrzeć, co dzieje się z nim w tym roku, by to zrozumieć. Był już moment, że YTD zyskiwało ponad 30%, a teraz doszło do głębokiej korekty i daje już tylko 24% zysku od początku roku, w USD” – podkreślili.

Zdaniem analityków Nucleus Wealth w najbliższym czasie można się spodziewać dużych ruchów w interwałach dziennych, w ramach naturalnych korekt cenowych. Kierunek dla ceny uncji złota w długim horyzoncie jest jednak tylko jeden: północ. „Wsparciem dla ceny złota w USD może być wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich w listopadzie” – uważają eksperci Nucleus Wealth.

Poparcie w sondażach dla J. Bidena i D. Trumpa (w proc.)

polls

Źródło: Financial Times

Prezentację „Is gold the anti-dollar?” można pobrać TUTAJ.

biden vs trump

Zobacz także: Dolar straci na wartości, a zyskają akcje i złoto – przekonuje Ray Dalio w wywiadzie dla MarketWatch

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.