Dolar straci na wartości, a zyskają akcje i złoto – przekonuje Ray Dalio

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 wrz 2020, 06:30

Dolar straci na wartości, a zyskają akcje i złoto – przekonuje Ray Dalio w wywiadzie dla MarketWatch

Druk pieniądza i rosnące zadłużenie będą dewaluować w najbliższych latach pieniądz papierowy – ostrzega znany amerykański inwestor Ray Dalio.

Władze USA idą drogą niszczenia dolara, ona prowadzi do upadku imperium – stwierdził Ray Dalio, założyciel firmy inwestycyjnej Bridgewater Associates, w wywiadzie dla portalu MarketWatch.

USA są chore na 3 choroby współistniejące

Dalio w wywiadzie stwierdził, że stara się patrzeć na sytuację na rynkach, a szczególnie w USA, w miarę obiektywnie, jak doktor na chorego pacjenta. „Widzę, że USA są zarażone, że cierpią. Dostrzegam trzy konkretne problemy, trzy współistniejące choroby. One występując razem potęgują problem. Istnieje problem cyklu kredytowego, problem rozwarstwienia społecznego oraz narastający problem utraty przez USA dominującej pozycji w świecie. Kryzys gospodarczy zbiega się ze słabnięciem USA na arenie międzynarodowej, z rosnącą siłą Chin” – zauważa Dalio.

Według inwestora, USA mają jeszcze pewne przewagi konkurencyjne, ale jest ich coraz mniej. „Jedną z nich są innowacje i technologie. Problem w tym, że Chiny też się rozwijają w tym zakresie i doganiają USA. W wymiarze militarnym jest podobnie” – podkreśla Dalio.

Według niego wielkim problemem USA jest narastający dług publiczny oraz druk dolara na wielką skalę przez Fed. „Taka polityka fiskalna i pieniężna to jest prosta droga do zrujnowania pozycji dolara, a nie do bogactwa. Uczy tego historia. Gdy popatrzymy na dawne imperia, to one również wchodziły na drogę swobodnej kreacji pieniądza i zwiększania zadłużenia ponad miarę. Upadek imperium zawsze jest równoznaczny z utratą przez jego walutę mocnej lub dominującej pozycji. USA idą taką właśnie drogą i dolar jest na ścieżce prowadzącej go na manowce” – stwierdził Dalio.

Notowania USD Index – 25 lat

usd index

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Zapytania w Google i zdjęcia z internetowych map. Inwestorzy używają alternatywnych danych na coraz większą skalę

Kapitalizm jest w kryzysie

Co ciekawe, według Raya Dalio, nie tylko USA, ale i cały system kapitalistyczny jest w kryzysie. „Kapitalizm to jest generalnie system, w którym szuka się zysku. Kapitaliści są dobrzy w podnoszeniu produktywności i budowaniu tortu, ale nie są dobrzy w jego dzieleniu. W tym natomiast są dobrzy socjaliści. Obecnie za bardzo jesteśmy skupieni na kreowaniu pustego pieniądza, a za mało na podnoszeniu produktywności. Bogactwo, które można podzielić, nie może się wziąć z druku pieniądza” – podkreśla Dalio.

Według niego, należałoby przebudować cały system i postawić na lepsze zrównywanie szans i podniesienie poziomu edukacji. „Jeśli tego nie zrobimy, cały świat będzie tonął w niespłacalnym długu. Za kilka lat może się okazać, że dojdzie do nieprawdopodobnych zdarzeń. Na przykład inwestorzy nie będą chcieli pożyczać pieniędzy USA” – ostrzega Dalio. Mało tego, biedni mogą obrócić się przeciwko bogatym, może pojawić się przemoc, która zaburzy funkcjonowanie całego systemu.

Zobacz także: Fundusze private equity zjadają rynek giełdowych małych spółek w USA. Jest ich o połowę mniej, niż w 1995 roku

Dolar potanieje, złoto i akcje podrożeją

Dalio powiedział też kilka zdań bardzo ważnych dla inwestorów. Podkreślił, że w ciągu 5-10 lat świat przejdzie wielkie przeobrażenia. „Wiele zależy od tego, co się będzie działo w kwestii zadłużenia, a w związku z tym co się stanie z wartością papierowego pieniądza. Pytanie też, czy zobaczymy niepokoje społeczne na wielką skalę. No i jest też kwestia tego, czy Chiny staną się mocniejsze, niż USA. Po raz ostatni te trzy kwestie były ważne w tym samym momencie w latach 1930-45 i dobrze chyba wszyscy pamiętamy czym to się skończyło” – przekonuje Dalio.

Według założyciela Bridgewater Associates, inwestorzy muszą się zacząć martwić nie tylko o wycenę aktywów portfelowych, ale też… posiadanej gotówki. „Druk pieniądza i rosnące zadłużenie będą dewaluować pieniądz papierowy. To dlatego w ostatnich miesiącach akcje i złoto tak podrożały, bo wielu inwestorów już pod to gra. Gotówka już nie będzie safe haven” – stwierdził Dalio. Według niego, nadchodzące lata będą należały do złota i akcji – to te aktywa będą najbardziej drożały.

Notowania XAU/USD – 20 lat

xauusd

Źródło: barchart.com

Poza tym, według niego jeszcze większe znaczenie, niż do tej pory, będzie miała dywersyfikacja portfela. „Portfele będą musiały być dobrze zdywersyfikowane nie tylko jeśli chodzi o klasy aktywów, ale też geograficznie. Pamiętajmy bowiem, że kapitał przepływa z jednej klasy do drugiej, z jednego kraju do drugiego. Gdy coś tanieje, coś innego drożeje. Inwestorzy będą musieli coraz lepiej rozumieć zależności, przepływy, coraz bardziej się dywersyfikować” – podkreślił Ray Dalio.

I przekazał w wywiadzie przestrogę dla Amerykanów. „Obywatele USA postrzegają wartość wszystkiego w dolarze. Jednak nie zwracają uwagi na wartość samego dolara. Tymczasem amerykański rząd i bank centralny podkopują wartość dolara. Łatwo jest bowiem zaspokajać społeczne potrzeby rozdając pieniądze. Problem w tym, że im więcej się rozdaje pieniędzy, tym mniejszą one mają wartość. Amerykanie powinni być szczególnie czuli na wartość USD” – ostrzegł Dalio.

Zobacz także: „Jestem w 100% pewny, że branża maklerska ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość” - Grzegorz Zawada, Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.