Złoto czy akcje kopalń złota –w co lepiej inwestować?

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 maj 2021, 06:30

Złoto czy akcje kopalń złota – co lepiej kupować? Wyjaśnia Sean Fieler, CIO Equinox Partners

Sentyment do złota i do akcji kopalni złota wciąż jest kiepski, a to bardzo dobry znak świadczący o tym, że daleko jeszcze do zakończenia złotej hossy – mówi Sean Fieler, CIO Equinox Partners

Męcząca korekta na złocie i złotych spółkach dobiegła końca, trwała ona wbrew doskonałym warunkom do wzrostu cen kruszcu i wycen kopalń – mówi Sean Fieler, główny oficer inwestycyjny Equinox Partners. Był on gościem podcastu Acquirer’s Multiple. Według niego, te aktywa będą się świetnie spisywały w środowisku wysokiej inflacji i wzrostu gospodarczego – to będzie powtórka z historii z lat 70-tych XX wieku.

Notowania XAU/USD – 5 lat

Notowania XAU USD – 5 lat

Źródło: xe.com

Notowania VanEck Vectors Gold Miners ETF – 5 lat

Notowania VanEck Vectors Gold Miners ETF

Źródło: Google Finance

Jak inwestować w złote spółki

Szczególnie atrakcyjne są obecnie akcje kopalń złota, bo niektóre są handlowane z dyskontem do NAV, czyli do wartości aktywów netto – wskazuje Fieler. „Obecnie widzę mnóstwo złotych spółek w przedziale kapitalizacji 500 mln – 5 mld USD handlowanych z premią 25% w odniesieniu do wartości ich aktywów” – przekonuje Fieler.

Jak wybierać złote spółki? „Inwestując w akcje spółek wydobywczych trzeba brać pod uwagę wiele kwestii i to nie jest łatwy kawałek chleba. Trzeba umieć ocenić stopień zaawansowania trwających projektów, potencjał rozwijanych projektów. Trzeba sprawdzić w jakim stopniu kopalnia jest efektywna, czy potrafi generować cash flow. Trzeba oczywiście poznać zarząd i sposób jego myślenia” – mówi Fieler.

Ekspert wskazał na spółkę Endeavour Mining jako na dobry wybór do portfela. „To jest solidna firma, która ma dobry zarząd, dobry track record, porządny cash flow. Ma sprawnie działające kopalnie. W ostatnich kwartałach dokonała kilku odważnych akwizycji, wtedy gdy wszyscy się bali, co pokazuje jej zdolność do rozwoju” – mówi Fieler. Endeavour Mining ma 7,2 mld USD kapitalizacji. W 2020 roku firma miała 1,9 mld CAD przychodu (+107% r/r), a w I kw. 2021 805 mln CAD przychodu (+47% r/r). W ub.r. zarobiła na czysto 126 mln CAD (+152% r/r), a w I kw. tego roku 118 mln CAD (+97% r/r). Aktywa tej spółki mają wartość 4,94 mld CAD, w tym 821 mln CAD to gotówka.

Notowania Endeavour Mining Corporation (linia szara) na tle indeksu S&P/TSX

Notowania Endeavour Mining Corporation

Źródło: money.tmx.com

Fieler zaleca inwestowanie tylko w akcje tych kopalń, które są upublicznione na giełdach. „Wśród takich spółek również można znaleźć wiele okazji inwestycyjnych, szczególnie w chwili obecnej, gdy są mocno przecenione. Lokowanie kapitału w kopalniach niepublicznych to jest duże ryzyko” – stwierdził.

Zobacz także: Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku połowa ludzkości zostanie zaszczepiona na COVID19

Akcje kopalń a złoto i bitcoin

Zapytany o to, czemu inwestorzy mieliby chcieć posiadać akcje kopalń złota i brać na siebie ryzyko biznesowe, zamiast po prostu trzymać kruszec w formie fizycznej, Fieler odparł: „Oczywiście, nad spółkami wiszą różnego rodzaju czynniki ryzyka, na przykład ryzyko polityczne. Jednak inwestując w akcje kopalń można się zlewarować. By kupić złotą sztabkę uncjową trzeba mieć 1 881 USD, inwestowanie w akcje nie jest tak kapitałochłonne. Poza tym, inwestycja w akcje daje większy potencjał wzrostowy, niż inwestycja w metal w postaci fizycznej”.

Według Fielera, rosnąca popularność bitcoina odsysa kapitał od złota. „Szczególnie młodsi inwestorzy szukali w 2020 i na początku 2021 roku innych, bardziej nowoczesnych aktywów, niż złoto i to były właśnie kryptowaluty” – przyznał.

Napływy do produktów notowanych opartych na złocie i na BTC

Napływy do produktów notowanych opartych na złocie i na BTC

Źródło: CoinMarketCap

Ekspert firmy Equinox Partners ostrzegł, że jeśli na rynku giełdowym rozpocznie się bessa, albo dojdzie do kolejnego krachu – na przykład z uwagi na rozpoczęcie przez Fed cyklu podwyżek stóp – to jego zdaniem złoto i akcje kopalń będą mieć wysoką korelację z ryzykownymi aktywami, takimi jak akcje.

Zobacz także: Żeby uchronić się przed dewaluacją pepierowego pieniądza kupuj raczej złoto, a nie bitcoina – radzi Jim Rogers

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.