Polacy uciekają przed inflacją w złoto inwestycyjne. W 2021 roku kupili więcej kruszcu, niż w 2020
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 sty 2022, 08:30

Polacy uciekają przed inflacją w złoto inwestycyjne. W 2021 roku kupili więcej kruszcu, niż w 2020

Wygląda na to, że Polacy w 2021 roku kupili więcej złota w formie fizycznej, niż w 2020 roku. Zakupy mogły przekroczyć 10 ton, być może sięgnęły nawet 14 ton. Wpisaliśmy się w ten sposób w światowy trend.

Inflacja podchodzi pod 8%, to już nie żarty. Każdy, kto rozumie podstawy ekonomii wie, że to oznacza, iż pieniądz papierowy szybko traci na wartości, a lokaty płacące 1% nie ochronią kapitału.

Okazuje się, że część Polaków jest sprytna i znajduje schronienie w złocie inwestycyjnym. Już 2020 rok był świetny dla dystrybutorów tego kruszcu, bo z uwagi na pandemię panowała niepewność, ale rok 2021 okazał się nawet lepszy.

Polacy rzucili się na sztabki i monety…

Z szacunków firmy Goldenmark (Mennica Wrocławska) wynika, że sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce w 2021 roku wyniosła 14,2 tony - co oznacza wzrost o blisko 5 ton w porównaniu z rokiem 2020. Wedle Mennicy Skarbowej, w ub.r. sprzedaż kruszcu w Polsce na pewno przekroczyła 10 ton.

Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex mówi Strefie Inwestorów, że polski oddział tej firmy przekroczył w 2021 roku barierę 1 mld zł sprzedaży. „Jest to pewnego rodzaju kamień milowy dla nas, pokazujący wciąż rosnące zainteresowanie złotem inwestycyjnym w Polsce. W ujęciu sprzedanej wagi złota, mówimy tu o wzrostach rzędu 60% w stosunku do 2020 roku i 300% w stosunku do 2019 roku” – zdradza Pawlak.

„Jeżeli chodzi o towary inwestycyjne, to faktycznie jesteśmy w momencie, w którym złoto cieszy się wręcz olbrzymim zainteresowaniem. Polacy uciekają od papierowej waluty, inwestując w złoto w formie fizycznej” – potwierdza Natalia Fryd z Mennicy Skarbowej. Ta firma w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku odnotowała wzrost sprzedaży o 87%, do 651 mln zł, upłynniając 2,7 tony złota, podczas gdy w całym 2020 roku zbyła 2,1 tony.

Pawlak podkreśla, że polski rynek złota dynamicznie się rozwija, gdyż najwięksi inwestorzy – do tej pory kupujący u zachodnich dealerów – przekonują się, że w Polsce można w komfortowy sposób i na dobrych warunkach realizować nawet największe transakcje. „Spodziewamy się dalszych wzrostów sprzedaży w 2022 roku. Wynika to ze splotu następujących czynników: rosnących obaw inflacyjnych, rosnącej świadomości Polaków o złocie i wiedzy o tym, jak w to aktywo inwestować oraz ciągłej poprawy dostępności i jakości oferty. Złoto we wszystkich badaniach opinii plasuje się w TOP 3 pożądanych inwestycji. Zaufanie, jakim obdarzamy królewski kruszec jako inwestorzy, jest tutaj kluczowe” – podkreśla prezes Tavex Polska.

Zakupy złota inwestycyjnego w Polsce (w tonach)      
2015201620172018201920202021P
4,96,16,24,25,09,310,0
       
Źródło: "Rzeczpospolita" / Mennica Skarbowa      

Zobacz także: Srebro jest najtańszym aktywem inwestycyjnym na świecie - wyjaśniamy dlaczego

…podobnie jak inwestorzy na całym świecie

Co się dzieje na rynku złota inwestycyjnego w skali globu? Widać rosnące zainteresowanie kruszcem, bo generalnie rośnie popularność aktywów alternatywnych, w formie fizycznej – wskazuje w najnowszym raporcie Światowa Rada Złota. Jej eksperci podkreślają, że inwestorzy uwielbiają złoto, gdyż ma ono dużą płynność, a przy tym cechuje się niższą zmiennością, niż wiele innych aktywów.

Annualizowana zmienność wybranych klas aktywów

Annualizowana zmienność wybranych

Źródło: GoldHub

Listopad był pierwszym miesiącem od lipca, w którym więcej kapitału napłynęło do złotych funduszy ETF, niż z nich odpłynęło. Dodatnie saldo wyniosło 13,6 tony, najwięcej od maja (gdy sięgnęło 57,6 tony).

Saldo napływów do złotych funduszy ETF (w tonach) na tle ceny złota (USD)

slado etf cena złota

Źródło: GoldHub

Na świecie również, tak jak w Polsce, rośnie popyt na złoto fizyczne. Popyt na sztabki i monety w III kw. 2021 urósł rok do roku o 18%, do blisko 262 ton, a było to napędzane dużym popytem w USA (+31% r/r), Niemczech (+22% r/r) i Tajlandii – wskazuje Światowa Rada Złota. Mocno ruszyli po kruszec Hindusi, kupując o 27% więcej sztabek i monet, niż przed rokiem. Popyt z pierwszych trzech kwartałów 2021 roku na monety i sztabki był największy od analogicznego okresu 2013 r.

Popyt inwestycyjny na złoto w III kw. 2021

Popyt inwestycyjny na złoto

Źródło: Światowa Rada Złota

Globalny popyt na sztabki i monety w ujęciu kwartalnym (tony)

Globalny popyt na sztabki i monety

Źródło: Światowa Rada Złota

Zobacz także: Prezenty zyskujące na wartość – dobre pomysły na ostatnią chwilę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.