15 niezwykłych faktów na temat Warrena Buffetta | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 sie 2014, 08:00

15 niezwykłych faktów na temat Warrena Buffetta

Waren Buffett obchodzi dzisiaj swoje 84 urodziny. Urodził się w 1930 roku w USA, w stanie Nebraska, gdzie mieszka do dzisiaj. Aktualnie, znajduje się na 3 miejscu najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes, z majątkiem wycenianym na 66,7 mld USD. Oto 15 niezwykłych faktów jakie udało nam się wyszperać na jego temat.

 1. Pierwsze w życiu akcje kupił w wieku 11 lat.
 2. Do dzisiaj nosi taką samą fryzurę jaką miał w wieku 8 lat.
 3. W młodości Buffett był kiepskim sprzedawcą i miał problemy z komunikacją oraz wystąpieniami publicznymi. Z tego też powodu skończył kurs u słynnego amerykańskiego trenera rozwoju osobistego Dale Carnagie.

 4. W latach 1954-56 pracował jako analityk dla samego Benjamina Grahama.
 5. Berkshire Hathaway, spółka Buffetta, w 1962 roku, gdy zaczął skupować jej akcje zajmowała się produkcją dywanów.
 6. 99% ze swoich 66 mld USD Buffett zarobił po 50-tce.
 7. Berkshire Hathaway nigdy nie wypłaca dywidend, ani nie robi splitów. Dlatego też ostatnio kurs 1 akcji spółki przekroczył 200 000 USD.
 8. Buffett nie ma ochrony, ani kierowcy. Wszędzie porusza się swoim własnym samochodem. Ostatnio kupił sobie średniej klasy Cadillaca XTS.
 9. Warren miał niezłe wejście na Świergocie. Jego pierwszy Tweet dostał 15 tys. polubień i 44 tys. udostępnień.
 10. Cały czas mieszka w tym samym domu, który kupił po tym jak się ożenił.
 11. Mimo że jest właścicielem największej na świecie firmy z prywatnymi odrzutowcami Bombardier, sam korzysta tylko i wyłącznie z lotów pasażerskich.
 12. Ostatnio zatrudnił Teda Weschlera, który dwa razy pod rząd wygrał lunch charytatywny z Buffetem płacąc w sumie 5,25 mln USD (przeznaczone na cele charytatywne).
 13. Waren jest wielkim fanem gry w brydża. Jako zapalony brydżysta gra w niego przynajmniej 4 razy w tygodniu.
 14. Buffett nic nie zapisał swoim dzieciom w spadku. Ani dolara ze swoich 66 mld. Uważa, że jedynym obowiązkiem rodzica jest zagwarantowanie swoim dzieciom odpowiedniego wychowania i wykształcenia.
 15. Buffett zapisał za to w testamencie 85% swojej fortuny na cele charytatywne.

Oczywiście, jeżeli ktoś zna jakieś inne ciekawostki na temat legendarnego inwestora, to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,
Paweł Biedrzycki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.