Wyniki spółek bankowych dają zielone światło dla wzrostów na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 wrz 2014, 07:39

Wyniki spółek bankowych dają zielone światło dla wzrostów na GPW

W drugim kwartale 2014 roku spółki co prawda nie zaskoczyły pozytywnie, ale także nie zmartwił analityków. Siedem spółek z #WIG20 opublikowało wyniki powyżej oczekiwań z konsensusu PAP. Tyle samo spółek niestety miało gorsze od oczekiwań wyniki. Przybliżone dane do konsensusu można było zobaczyć na pięciu spółkach.

Teoretycznie jest to gorszy wynik niż w poprzednim kwartale lecz należy uwzględnić, że w konsensusie analityków nie były uwzględnione odpisy zapowiedziane przez Lotos (#LTS) oraz #PKN Orlen .

Podobne jak dla WIG20, były wyniki i oczekiwania dla około 100 spółek analizowanych z GPW. – wyniki są co prawda gorsze od konsensusu ale tylko o 4% (źródło PAP)

Niestety w porównaniu do giełdy w USA jest to słaby wynik. W gronie spółek z #SP500 aż 74% spółek ogłosiło wyniki lepsze od oczekiwań.

Tabela 1: Wyniki spółek z WIG20. Oczekiwania + wyniki w Q4 2013 i Q4 2012
Tabela 1: Wyniki spółek z WIG20. Oczekiwania + wyniki w Q4 2013 i Q4 2012

Banki górą

Banki śednio poprawiły wyniki w II kwartale 2014 aż o 8,4% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2013 roku. Najgorzej wypadł #PEO, który pogorszył wyniki o 6,3% ale i tak zaskoczył analityków i wygenerował większy zysk niż oczekiwano. Niewykluczone, że pozytywnie na wyniki spółek z tego sektora wpłynęła kolejna odsłona hossy na obligacjach. Wszystkie banki opublikowały wyniki zgodne lub powyżej oczekiwań, co jest dobrym znakiem i pozwala mieć nadzieję na dalsze wzrosty na Polskiej giełdzie.  

Wyniki z ostatnich 12 miesięcy także potwierdzają siłę banków:

Tabela 2: Roczne zyski spółek z WIG20. Q2 2014 vs Q2 2013
Tabela 2: Roczne zyski spółek z WIG20. Q2 2014 vs Q2 2013

Energetyka zaskakuje, a paliwa straszą

Branża energetyczna pozytywnie zaskoczyła w tym kwartale zarówno zachowaniem kursu akcji jak i wynikami finansowymi spółek.  

Niestety odwrotna sytuacja jest w sektorze paliwowym i chemicznym. Wszystkie spółki podały wyniki znacznie mniejsze od oczekiwań analityków, a ich zyski liczone za ostatnie 12 miesięcy (Tabela 2) wyraźnie spadły. Częściowo jest to spowodowane odpisami w PKN Orlen i Lotosie.

Kurs akcji potwierdza wyniki

Słabe wyniki spółek paliwowych potwierdza ich kurs. Wszystkie traciły w ostatnich 12 miesiącach. Także wyniki lepsze od oczekiwań i wzrost zysków banków znalazł odzwierciedlenie w cenach akcji. Oprócz Alior Banku #ALR, wszystkie zanotowały wzrost notowań.

Tabela 3: Stopa zwrotu spółek z WIG20 w ostatnich 12 miesiącach
Tabela 3: Stopa zwrotu spółek z WIG20 w ostatnich 12 miesiącach

Podsumowanie

WIG20 w ostatnim kwartale wciąż kontynuował długoterminową huśtawkę. Rynek jako całość oraz 20 największych spółek, zachowywało się w tym kwartale zgodnie z oczekiwaniami analityków. Jest to wynik gorszy niż w USA gdzie 3/4 rynku zaskoczyło lepszymi od oczekiwań wynikami.

Są jednak dobre wieści. W poprzednim kwartale pisaliśmy o tym, że można będzie uznać za sygnał powrotu hossy jak banki znów poprawią wyniki i tak się na szczęście stało. Mamy więc kolejny argument by rozejrzeć się na rynku i poszukać dla siebie okazji inwestycyjnych.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.