Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Rośnie udział Polaków na iberyjskim rynku nieruchomości. Do końca września kupiliśmy w Hiszpanii ponad 3 tys. apartamentów i domów

Udostępnij

Do końca III kw. Polacy zakupili w Hiszpanii ponad 3 tys. apartamentów i domów. To aż o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Wśród zagranicznych inwestorów uplasowaliśmy się tuż za podium.


Coraz chętniej decydujemy się na inwestycje w ciepłej i słonecznej Hiszpanii. Do końca III kw. zakupiliśmy tam ponad 3,1 tys. mieszkań i domów. W całym 2023 r. polscy inwestorzy zakupili niewiele więcej, bo 3118 nieruchomości. Wynik ten w zeszłym roku stanowił rekord. Można oczekiwać, że bieżący rok zamkniemy kolejnym świetnym wynikiem.

Rynek nieruchomości w Warszawie nie wykazuje oznak bańki. Na innych rynkach jest dużo drożej, ocenia UBS

Polacy coraz chętniej kupują domy w Hiszpanii

Według danych Registradores de Espana w III kw. roku zakupiliśmy w Hiszpanii niespełna 1300 domów i apartamentów. W porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. to 62 proc. wzrost. Od stycznia do końca września Polacy kupili 3101 nieruchomości, to o kilkanaście sztuk mniej niż w całym 2023 r. (3118).

Oznacza to, że plasujemy się wśród najaktywniejszych inwestorów w Hiszpanii. Wyprzedzają nas kupcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Maroko.

Sprzedaż domów rejestrowana według narodowości kupującego – III kw. 2024 r.

Źródło: Registradores de Espana

Dla zobrazowania skali naszej aktywności, w II kw. zajmowaliśmy 9 miejsce w rankingu. Udało nam się wyprzedzić nabywców w Francji i Hiszpanii.

Sprzedaż domów rejestrowana według narodowości kupującego – II kw. 2024 r. 

Źródło: Registradores de Espana

Zagraniczni inwestorzy w III kw. odpowiadali za 14,85 proc. popytu. Sprzedaż utrzymała się na stabilnym poziomie. Dane Registradores de Espana wskazują na atrakcyjność okolic Balearów (32,5%), Walencji (28,45%), Wysp Kanaryjskich (27,25%), Murcji (24,68%), Katalonii (16,79%) i Andaluzji (14,31%).

Marbella i Costa del Sol to wymarzone miejsca do życia, co potwierdzają nie tylko dane rynkowe, ale i coraz większe zainteresowanie ze strony naszych rodaków. Powakacyjne miesiące są drugim - poza styczniem - okresem w roku, kiedy na rynku pojawia się więcej ofert domów i apartamentów z rynku wtórnego. Dużą popularnością cieszy się także rynek pierwotny, gdyż inwestycje w najlepszych lokalizacjach szybko zyskują na wartości

– mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones - polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.

Hiszpańskie ceny

Ceny w Hiszpanii rosły w umiarkowanym stopniu. Średni koszt mkw. w analizowanym okresie wyniósł 2 111 euro, co było 2,8 proc. wzrostem względem II kw. Najmocniej wzrosły stawki nieruchomości z drugiej ręki (+3,3 proc.). Średnia cena z ostatnich 12 miesięcy ukształtowała się na poziomie 3 042 euro/mkw. 

Aby uzyskać bardziej strukturalny obraz ewolucji średnich cen, musimy je analizować w ujęciu rok do roku (zakupy i sprzedaż zarejestrowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Tym samym średnia cena z ostatnich dwunastu miesięcy na poziomie krajowym w trzecim kwartale wyniosła 2.042 €/m², co oznacza wzrost o 4,4% rok do roku.

– czytamy w Hiszpańskim raporcie. 

Według badanych danych najwyższe ceny odnotowano na Balearach (3 644 euro/mkw.), w Madrycie (3,5 tys. euro za metr), w Kraju Basków było to nieco ponad 3 tys. euro/mkw.

Źródło: Registradores de Espana

Ceny ofertowe nowych mieszkań spadły w 4 największych miastach. W Łodzi obniżka wyniosła 5%

Udostępnij