Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Inflacja w USA zwalnia przed jutrzejszą decyzją Fed w sprawie stóp procentowych

Listopadowa inflacja w USA wyniosła 7,1%, czyli zwolnienie jest większe niż konsensus Wall Street. Takie dane zwiększają nadzieję na złagodzenie agresywnej kampanii podwyżki stóp procentowych. To kluczowe dane dla jutrzejszego posiedzenia FOMC. W środę o 14:00 Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. 

W ujęciu miesięcznym, ceny wzrosły o 0,1% w listopadzie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ekonomiści ankietowani przez FactSet spodziewali się wzrostu o 0,3%. 

We wtorek popołudniu Dow Jones Industrial Average wzrósł o 1,5%. S&P 500 wzrósł o 2,9%, a Nasdaq Composite o 1,2%. 

20 spółek zagranicznych których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 100%

Raport CPI to powinna być dobra wiadomość dla inwestorów i Rezerwy Federalnej, która podniosła stopy procentowe o 3,75% w tym roku w agresywnym wysiłku, aby zatrzymać wzrost cen.

Niezależnie od ciągłego spowolnienia tempa inflacji, ceny pozostają na historycznie wysokim poziomie. CPI wzrosło w czerwcu w tempie 9,1% rocznie, co stanowiło tegoroczny szczyt i największy 12-miesięczny wzrost od listopada 1981 roku.

W środę Fed zdecyduje o stopach procentowych

Wtorkowy raport CPI, ostatni w tym roku, podąża za zeszłotygodniowym odczytem listopadowych cen producentów, które wzrosły o 0,3% w miesiącu i 7,4% r/r, przekraczając oczekiwania. Oba raporty prawdopodobnie będą miały wpływ na obrady Fed podczas dwudniowego posiedzenia, które rozpoczyna się we wtorek. W środę amerykański bank centralny ma ogłosić kolejną podwyżkę stóp procentowych, której celem jest powstrzymanie wciąż gorącej inflacji.

Fed podniósł stopy procentowe o 3,75% na czterech z pięciu dotychczasowych posiedzeń w tym roku. Prezes Fed, Jerome Powell zasugerował, że bank centralny może podnieść stopy o zaledwie 50 pb na grudniowym posiedzeniu. Według narzędzia CME Fed Watch, 74,7% traderów oczekuje obecnie podwyżki stóp o pół punktu procentowego jeszcze w tym tygodniu.

Sam Bankman-Fried aresztowany. Śledczy zatrzymali go na Bahamach

Najważniejszym punktem po decyzji będzie szerokie podsumowanie prognoz gospodarczych FOMC, czyli tzw. dot plot. Wycena kontraktów terminowych sugeruje obecnie szczytową stopę procentową na poziomie nieco ponad 5% w połowie przyszłego roku, zgodnie z ostatnimi projekcjami urzędników Fed z września. Jeśli mediana kropki w środę znajdzie się powyżej tego poziomu, może to spowodować spadek akcji wzrostowych i wzrost rentowności obligacji.

Jak komentuje Aneta Markowska, główna ekonomistka finansowa Jefferies: „Niezależnie od tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, bardziej istotnym sygnałem, jaki wysyła obecnie gospodarka, jest to, że bank centralny prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe poza oczekiwany przez rynki przedział około 5%, aby zbliżyć obecną walkę z inflacją do jej docelowego poziomu. To z kolei sugeruje, że przynajmniej łagodna recesja wydaje się coraz bardziej konieczna, aby ceny w końcu ochłonęły”.

udostępnij: