Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje w Europie dużo tańsze niż w USA. Inwestorzy zaczynają szukać okazji inwestycyjnych na Starym Kontynencie

Amerykański boom giełdowy wyhamowuje, a inwestorzy coraz chętniej kierują swoje spojrzenia ku Europie. Głównym powodem tej zmiany jest wysoka wycena akcji w USA. Indeks S&P 500, który zyskał już 26% od października, wyceniany jest obecnie na poziomie 20,7 mnożnika prognozowanych zysków na akcję. Dla porównania, europejski indeks Stoxx Europe 600 jest wyceniany znacznie niżej, bo na poziomie 13,8 mnożnika.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Oczekiwania co do zysków spółek nie różnią się znacząco po obu stronach Atlantyku. Wzrostom cen akcji sprzyjają prognozy utrzymania się wzrostu gospodarczego, co przełoży się na wyższe zyski przedsiębiorstw. Inwestorzy wierzą też w skuteczność działań Rezerwy Federalnej w walce z inflacją bez wywołania recesji.

Problem w tym, że obligacje stały się teraz bardziej atrakcyjną inwestycją niż akcje. 11 podwyżek stóp procentowych wprowadzonych przez Fed od marca 2022 r. sprawiło, że rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wynosi około 4,29%. To zaledwie o jeden punkt procentowy więcej niż rentowność obligacji skarbowych USA, co czyni inwestycję w amerykańskie akcje mniej atrakcyjną.

Fundusze zarządzające reagują na tę sytuację przesunięciem środków na rynki międzynarodowe. Według badania Bank of America, w marcu zarządzający funduszami zwiększyli udział akcji ze strefy euro w swoich portfelach w porównaniu z lutym. Największą redukcję odnotowano natomiast w przypadku akcji amerykańskich.

Rheinmetall największym beneficjentem inwestycji KE w produkcję amunicji artyleryjskiej. Akcje niemieckiego producenta broni najwyżej w historii

Inwestowanie w akcje europejskie jest teraz bardziej uzasadnione niż kiedykolwiek indziej 

Stoxx Europe 600 jest wyceniany z 33-procentowym dyskontem do S&P 500, co jest jedną z największych różnic od lat. Co więcej, rentowność z zysków indeksu Stoxx Europe 600 jest znacznie lepsza niż dla S&P 500. Zyski oczekiwane w ciągu najbliższego roku stanowią 7,2% ceny indeksu europejskiego, co jest wynikiem lepszym niż rentowność obligacji amerykańskich, brytyjskich i niemieckich.

Kapitał powinien napływać na rynek europejski, o ile sytuacja gospodarcza w Europie będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami. Ekonomiści prognozują dla Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji realny wzrost gospodarczy w niskich jednocyfrowych wartościach w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli inflacja będzie nadal spadać, Europejski Bank Centralny będzie mógł obniżyć stopy procentowe, co utrzyma płynność kapitału w gospodarce i pozwoli na wzrost sprzedaży i zysków firm.

Wszystko to wskazuje na to, że Europa może stać się beneficjentem zmiany trendu na globalnych rynkach finansowych. Inwestorzy, którzy szukają dywersyfikacji swoich portfeli i ekspozycji na rynki o dużym potencjale wzrostu, powinni rozważyć zwiększenie udziału akcji europejskich w swoich portfelach.

Rynek amerykańskich akcji wysyła coraz więcej sygnałów przegrzania. Strategie na obecne otoczenie rynkowe

Apetyt na ryzyko rośnie, a inwestorzy coraz chętniej wykupują akcje na rynkach europejskich i wschodzących

Według najnowszego badania Bank of America to właśnie te regiony zyskują na popularności, podczas gdy USA i sektor technologiczny tracą na znaczeniu.

Marzec przyniósł rekordowy od czerwca 2020 r. wzrost alokacji w akcje europejskie. Inwestorzy chętnie sięgają też po akcje krajów rozwijających się – odnotowano największy wzrost zainteresowania od kwietnia 2017 r. Z badania wynika, że na popularności zyskały również spółki finansowe.

Zarządzający funduszami poszukują większej globalnej ekspozycji. Badanie Bank of America pokazuje, że apetyt na ryzyko jest najwyższy od listopada 2021 r., a konsensus nadal zakłada łagodne lądowanie gospodarki. Alokacja w akcje jest na dwuletnim szczycie, ale pozycjonowanie w USA pozostaje wysokie.

Inwestorzy nie są zgodni co do przyszłości sektora technologicznego. Ankieta pokazuje, że 40% badanych uważa, że akcje spółek sztucznej inteligencji znajdują się w bańce spekulacyjnej, podczas gdy 45% twierdzi, że tak nie jest.

Optymizm na rynkach globalnych. Wyniki badania wskazują na optymizm dotyczący globalnych perspektyw wzrostu, który jest najwyższy od ponad dwóch lat. Stawianie na rynki globalne przynosi ostatnio zyski. Akcje europejskie zyskiwały przez osiem ostatnich tygodni, pokonując S&P 500. Indeks MSCI Emerging Markets Index również wyprzedził w tym samym okresie zyski amerykańskiego indeksu referencyjnego.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 marca. Wzięło w nim udział 198 zarządzających funduszami, którzy łącznie zarządzają aktywami o wartości 527 miliardów dolarów.

Bitcoin jest już warty więcej niż Facebook. Wycena tylko 4 spółek z „Siedmiu wspaniałych" jest wyższa niż kryptowaluty

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

 

udostępnij: