Przejdź do treści
GM WYNIKI STYCZEŃ 2024
Kategorie

General Motors radzi sobie ze strajkami, stawia na elektryczne samochody i znowu podbija rynek.

Udostępnij

Jeden z trzech czołowych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych wrócił do łask Wall Street. Po roku naznaczonym przez strajki pracownicze i problemy z przejętą spółką Cruise spółka raportuje mocne wyniki, a także zapowiada świetny następny rok. 


Poprzedni rok był dla General Motors szczególnie ciężki. Rozpoczęty strajk pracowniczy w lecie 2023 r. ściągnął kurs spółki do -30% w dołku. Mimo takich problemów GM podniosło się i obecna wycena rynkowa wróciła do poziomów sprzed strajków, co pokazuje, że rynek zaczyna już wyceniać poprawę makrotoczenia spółki.

Zobacz także: Bankructwo Evergrande: gigantyczne straty wierzycieli i chiński rynek w kryzysie 

Wyniki przebijają prognozy 

General Motors dostarczyło bardzo mocne wyniki za 2023 r. W większości przypadków albo  przebiło swoje prognozy, albo zaraportowało wyniki bardzo bliskie górnym widełkom. W całym roku uzyskało 171,8 mld $ przychodów (+19% r/r). To przełożyło się na skoryg. EBIT w wysokości 12,3 mld $ (-5% r/r), wobec prognoz wynoszących 11,7-12,4 mld $. Spółka pozytywnie zaskoczyła na poziomie zysku netto, który wyniósł 10,1 mld $ (+11% r/r oraz +4% w stosunku do górnej granicy prognoz). 

W samym 4 kwartale GM osiągnęło lekko słabsze wyniki niż rok wcześniej, lecz spółce udało się przebić oczekiwania analityków. Na poziomie przychodów spółka osiągnęła 43 mld $ (-0,3% r/r oraz +7,5% w stosunku do prognoz analityków). Na ten wynik przełożyła się płaska dynamika wolumenu sprzedaży w Stanach r/r. W poszczególnych segmentach spółka zanotowała spadek sprzedaży samochodów z marki GMC (-6,5% r/r) oraz Cadillac (-7% r/r), które należą do droższych marek w portfolio spółki. 

Ze względu na mocny wpływ strajku pracowniczego i wyższych kosztów w obszarze rozwoju spółki-córki Cruise GM odnotowało znaczny spadek skoryg. EBIT, który w 4Q23 wyniósł 1,76 mld $ (-53% r/r). Analitycy szacują, że koszt samego strajku obniżył wynik operacyjny o 1,3 mld $. Tym samym skoryg. EBIT był również niższy od prognoz analityków o -6%. 

Mimo takiego spadku na zysku operacyjnym spółka wykazała wyższy zysk netto, który wyniósł 2,1 mld $ (+5% r/r), co po skorygowaniu przełożyło się na skoryg. EPS wynoszący 1,24 $ (wobec 1,16 $ szacowanych przez analityków). 

W podsumowaniu wyników niektórzy analitycy określili te wyniki jako „solidne”, a inni nawet posłużyli się słowem „olśniewające”. 

Źródło: General Motors
Zobacz także: „Kupuj na dźwięk armat". Konflikty i napięcia polityczne w 2024 roku, wciąż napędzają wyniki firm zbrojeniowych

Kierunek: samochody elektryczne

Spółka w szczególności przykuła oczy inwestorów mocnymi prognozami na 2024 r. W przypadku skoryg. EBIT celuje w 12-14 mld $, skoryg. wolne przepływy pieniężne w granicach 8-10 mld $, a EPS 8,5-9,5 $. Mocne prognozy połączone z solidnymi wynikami za poprzedni rok przełożyły się na solidne wzrosty spółki. W odpowiedzi na te informacje kurs akcji wzrósł o 10,6% w handlu przed otwarciem sesji. 

 Prognoza spółki na 2024 r. (w mld $)Konsensus analityków na 2024 r.
Skoryg. EBIT12 - 14 mld $10,8 mld $
Skoryg. wolne przepływy pieniężne8 - 10 mld $brak danych
Skoryg. EPS8,5 - 9,5 $7,7 $

General Motors zwraca się teraz w stronę rozwoju segmentu aut elektrycznych. Spółka zapowiedziała, że w 2024 r. planuje wytworzyć 250 tys. takich pojazdów. W szczególności planuje rozwinąć tańsze, elektryczne wersje modelu Chevy Equinox. W porównaniu do poprzedniego roku stanowiłoby to wzrost o +228%. Jeżeli spółce udałoby się sprzedać wszystkie 250 tys. pojazdów, elektryczne samochody odpowiadałyby za ok. 8% całkowitej sprzedaży w Ameryce Północnej. 

Mimo mocnych wzrostów, spółka w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy dalej pozostaje wyceniana względnie nisko. Obecne ceny wynoszą jedynie 4-krotność prognozowanego EPS na następny rok. Takie poziomy wynikają najprawdopodobniej z zawartych w biznesie spółki ryzyk związanych z cyklicznością modelu biznesowego. Do tego dochodzi ryzyko całego sektora pojazdów elektrycznych, którego przyszłość pozostaje niepewna. 

Inwestorów gotowych podjąć te ryzyka może czekać solidna stopa zwrotu. Spółka prezentuje ok. 19% potencjał do wzrostu w stosunku do konsensusu analityków, których przewidywania na 2024 r. są niższe niż prognozy spółki. 

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Zobacz także: 5 spółek z „7 wspaniałych" opublikuje wyniki. Gorący tydzień na Wall Street. Kalendarz wyników i prognoz

Udostępnij