Novo Nordisk publikuje wyniki badań dwóch nowych leków na otyłość. Kolejna generacja preparatów ma działać dłużej i być łatwiejsza w produkcji
Novo Nordisk idzie za ciosem i inicjuje projekt mający na celu opracowanie kolejnego przełomowego leku na otyłość, kontynuując swój triumf z popularnym lekiem odchudzającym Wegovy. Firma, będąca obecnie liderem na rynku farmaceutycznym w Europie, ogłosiła swoje zamiary opracowania nowego preparatu, który ma cechować się dłuższym działaniem i łatwiejszą produkcją.
W ostatnim komunikacie prasowym, firma zaprezentowała swoje najnowsze badania nad dodaniem do swojego imponującego portfolio aż dwóch nowych leków na otyłość. Ich szeroki program badań już obejmuje wiele eksperymentalnych substancji testowanych w ramach badań klinicznych.
Akcje Novo Nordisk są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem
Leki pomagające zwalczać otyłość stanowią jeden z najbardziej kuszących segmentów dla spółek z branż farmaceutycznych. Otyłość jako jedna z tzw. „chorób cywilizacyjnych” przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych i jest coraz poważniejszym problemem na całym świecie.
Gigantyczny popyt na leki przeciw otyłości wynosi wyniki Novo Nordisk na rekordowe poziomy
Prognozy analityków wskazują na rekordowy wzrost sprzedaży leków odchudzających Novo Nordisk w najbliższych latach. Zgodnie z obecnymi danymi z FactSet, przewiduje się, że w 2029 roku sprzedaż Wegovy sięgnie 19,7 miliarda $, a sprzedaż drugiego preparatu CagriSema, który łączy cechy Wegovy z innym lekiem, osiągnie 14,5 miliarda $. Wartość amerykańskich akcji depozytowych Novo wzrosła o 50% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Przyszłe badania mają na celu ukierunkowanie strategii Novo Nordisk poza obecnymi sukcesami Wegovy i CagriSema. Firma planuje współpracę z Metaphore Biotechnologies, firmą biotechnologiczną znaną z inicjatyw Flagship Pioneering, której portfolio obejmuje m.in. firmę Moderna, znaczącą w produkcji szczepionek przeciwko Covid-19.
W ramach porozumienia Novo zobowiązało się do inwestycji do 600 milionów $ oraz do opłat licencyjnych i kolejnych wpłat za osiągane postępy w badaniach. Środki te zostaną podzielone pomiędzy Metaphore a Pioneering Medicines, wewnętrzną jednostką Flagship odpowiedzialną za rozwój leków.
„Naszym celem jest stworzenie terapii następnej generacji o jeszcze większej skuteczności” - powiedział Uli Stilz, szef Bio Innovation Hub Novo w Cambridge, Massachusetts. Dodając, że firma dąży również do opracowania preparatu o dłuższym działaniu, co umożliwi rzadsze dawkowanie. Stilz zaznaczył, że choć Wegovy i Zepbound firmy Eli Lilly są podawane raz w tygodniu, firma ma nadzieję wyjść poza tę formę aplikacji. Dodając, że aktualnie jest to etap wczesnych prac.
Stilz podkreślił także, że platforma Metaphore może znacząco ułatwić produkcję nowych leków, co jest kluczowe dla Novo, która stara się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na swoje produkty.
Jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować, kiedy leki z tego programu trafią do testów klinicznych - dodał Stilz.
Metaphore, która rozpoczęła swoją działalność rok temu, specjalizuje się w tworzeniu leków za pomocą uczenia maszynowego, co pozwala na skuteczne mapowanie interakcji między cząsteczkami.
Novo Nordisk podkreśliło, że ich współpraca z Metaphore ma na celu opracowanie „do dwóch” nowych leków, które będą działać na receptor GLP-1, tak samo jak Wegovy, oraz na „pokrewne procesy biologiczne”. Porozumienie jest częścią szerszej współpracy między Novo a Flagship, obejmującej dwa inne projekty badawcze.
Problemy Stanów Zjednoczonych z otyłością
Raport Trust for America’s Health pokazuje, że obecnie 41,9% dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest otyłych. Oznacza to, że USA jak na razie znajduje się na drodze zakładanej w raporcie OECD z 2017 r., w którym analitycy przewidywali, że do 2030 r. 47% Amerykanów będzie mierzyć się z problemem otyłości.
Aż 22 stany w 2022 r. miały współczynnik ludzi otyłych wyższy niż 35%, co oznacza liczbę wyższą o 3 stany w stosunku do poprzedniego roku. Tempo wzrostu pokazuje fakt, że jeszcze zaledwie dekadę temu żaden stan nie przekraczał 35%.
Problemy widać także wśród młodzieży. W przedziale wiekowym od 2-19 lat aż 20% dzieci mierzy się z problemem otyłości. Liczba ta wzrosła 3-krotnie w stosunku do lat 70 ubiegłego wieku.
30 spółek, które dziś budzi pogardę, ale może zaskoczyć zyskami - kontrariańskie skanowanie rynku
Szwajcarskie Roche nie chce stracić okazji
Inne spółki także nie chcą przespać okazji jakim jest rynek otyłości. Kolejną firmą, która będzie chciała wejść do tego sektora, jest szwajcarskie Roche. Spółka dokonała przejęcia amerykańskiego producenta leków zwalczających otyłość Carmot Therapeutics za 3,1 mld $. Konstrukcja kontraktu zakłada, że Roche od razu zapłaciło 2,7 mld $ za udziały w firmie, natomiast pozostałe 400 mln $ zostanie wypłacone, kiedy zostaną osiągnięte odpowiednie kamienie milowe.
Tym samym Roche będzie miało dostęp do całego portfolio leków zwalczających otyłość, jakimi obecnie Carmot Therapeutics dysponuje. Leki te są na razie jeszcze na wczesnych stadiach badań. Dwa z nich obecnie znajdują się w 2 fazie, natomiast jeden wciąż znajduje się w fazie 1.
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/