Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Pozytywne wyniki badań nowego leku od Novo Nordisk dodają paliwa do wzrostów spółki. Kurs akcji rośnie mocno w górę

Novo Nordisk opublikowało wyniki badań prowadzonych na 17 tys. pacjentach stosujących ich najnowszy lek na odchudzanie. Wykazały one zmniejszenie ryzyka chorób serca u osób powyżej 45 roku życia o 20%. Ta informacja może stać się nowym motorem napędzającym wyniki spółki.


Novo Nordisk to duńska firma farmaceutyczna, która jest jednym z największych europejskich zwycięzców ostatnich 30 lat. Z niewielkiego biznesu spółka stała się drugą największą firmą w Europie. Średnia stopa zwrotu na akcjach Novo Nordisk w ciągu trzech dekad wyniosła 20,4%, wliczając w to reinwestowanie dywidend.

Europejskie spółki są wyceniane na najniższych poziomach względem USA od 2006 roku

Wskoczenie do segmentu walki z otyłością

Spółka rozpoczęła swój zwycięski marsz od innowacji w podawaniu insuliny chorym na cukrzycę. Od 1992 r. dzięki temu segmentowi spółce udało się uzyskiwać średni roczny wzrost przychodów w wysokości 10,2%. Novo Nordisk świetnie radził sobie również w poprawianiu efektywności. W 31 lat zwiększył swoją marżę EBITDA z 22,2% do 46,5%.

Prawdziwym przełomem okazało się jednak wprowadzenie leku pomagającego w zwalczaniu otyłości. Pierwszy produkt firmy o nazwie Saxenda okazał się wyjątkowo efektywny w powstrzymywaniu pacjentów przed nadmiernym podjadaniem. Dzięki świetnym efektom i rosnącemu popytowi segment ten w zaledwie 5 lat (od 1Q16 do 1Q21) zaczął generować 5,6 mld DKK (koron duńskich) przychodów. Tym samym stał się odpowiedzialny za 4,6% całych przychodów spółki.

Tyson Foods mierzy się z problemem niewystarczającego popytu. Wyniki za 3 kwartał poniżej oczekiwań

Lek Wegovy nowym silnikiem wzrostów

Nowy segment zaczął być na tyle dochodowy, że spółka rozpoczęła prace nad kolejnym produktem. Ich efektem stał się nowy lek o nazwie Wegovy, który okazał się jeszcze większym sukcesem niż poprzednik. Od połowy 2021 r. do końca 2022 r. kwartalne przychody z tego produktu wzrosły z 100 mln DKK do 2,5 mld DKK. Wegovy stał się tym samym jednym z głównych silników napędowych 19% wzrostów rocznych przychodów. Taki wynik pozostaje zaskakujący jak na spółkę tych rozmiarów.

Wprowadzenie nowego leku w zaledwie 7 kwartałów doprowadziło do wzrostu przychodów z segmentu leków zwalczających otyłość z 5,6 mld DKK do 16,9 DKK. W tym czasie znaczenie tego segmentu wzrosło z 4,6% do 12% całych przychodów.

Przychody Novo Nordisk z segmentu walki z otyłością
Źródło: Saxo Bank

Najnowsze wyniki badań tworzą kolejną szansę dla producenta leków

Po i tak już imponujących wzrostach akcji kurs spółki wybił się w zaledwie jeden dzień o 17%. Był to wynik najnowszych badań, które Novo Nordisk opublikował. Monitorowanie 17 tys. pacjentów stosujących ich lek wykazało, że Wegovy nie tylko pomaga w zmniejszaniu masy ciała, ale także u osób powyżej 45 roku życia zmniejsza ryzyko chorób serca o 20%.

Taka informacja może okazać się przełomem w podejściu do tego leku firm ubezpieczeniowych w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas lek ten nie był objęty ubezpieczeniem, jednak jeśli jego działanie ma wpływ na zmniejszanie ryzyka chorób serca, firmy mogą zmienić w tej kwestii zdanie. Jeśli ubezpieczenia zaczną obejmować zakup leku, Novo Nordisk zyska zupełnie nowe paliwo do dalszych wzrostów przychodów.

Akcje Novo Nordisk są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Notowania Novo Nordisk

Film Barbie przebija 1 mld USD box office. Mimo to problemy Hollywood dalej rzucają cień na kolejne premiery od Warner Bros Discovery

udostępnij: