[PODCAST] Niemcy to chory człowiek Europy. Lejb Fogelman
W najnowszym odcinku podcastu „W pogoni za Wall Street", rozmawiam z Lejbem Fogelmanem – polsko-amerykańskim prawnikiem pochodzenia żydowskiego, senior partnerem w kancelarii Greenberg Traurig, który był świadkiem wszystkich najważniejszych fuzji i przejęć na polskim rynku. Fogelman, od lat związany z branżą prawniczą, specjalizuje się w prywatyzacjach oraz transakcjach M&A, reprezentując czołowe banki i korporacje.
Wśród najważniejszych projektów, w które był zaangażowany, znajdują się m.in. przejęcia na polskim rynku finansowym i bankowym: doradzał Grupie BNP Paribas przy przejęciu Banku BGŻ oraz działalności Raiffeisen Bank Polska, wspierał Société Générale w sprzedaży Euro Banku na rzecz banku Millennium, a także pomagał PKO BP przy nabyciu Nordea Bank Polska oraz sprzedaży udziałów w eService na rzecz EVO Payments International. Brał również udział w strategicznych projektach dla Alior Banku, Orange Polska, Deutsche Banku i innych dużych graczy na rynku.
Podczas rozmowy, Fogelman opowiada o swoim doświadczeniu, wyzwaniach, jakie napotykał w trakcie najważniejszych transakcji, oraz o tym, jak jego żydowskie korzenie wpływają na sposób postrzegania biznesu i inwestowania. Rozmawiamy także o aktualnej sytuacji gospodarczej Polski, kondycji takich spółek jak Orlen oraz o rosnących wyzwaniach, przed którymi stają Niemcy – których Fogelman określa mianem „chorego człowieka Europy.”
Ta rozmowa to unikalny wgląd w kulisy najważniejszych transakcji na polskim rynku oraz przemyślenia na temat wyzwań ekonomicznych, przed jakimi stoi Europa. Dla wszystkich zainteresowanych finansami, fuzjami i przejęciami oraz obecną kondycją gospodarki, to inspirująca i pełna wiedzy lekcja.
Wybory w USA i polityka Fed. Saxo Bank przedstawił kluczowe czynniki wpływające na rynki w 2025 roku
- 00:02:20 Jak zawodowo definiuje się Lejb Fogelman?
- 00:12:00 Jak Lejb ocenia polski rynek M&A z perspektywy doświadczenia zawodowego?
- 00:21:21 A czy na polskim rynku M&A jest dużo pracy, ponieważ debiutów giełdowych jest niewiele?
- 00:25:40 W jaki sposób zmieniała się rola doradcy biznesowego na przestrzeni lat w Polsce?
- 00:28:05 USA rozwija się dzięki innowacji i przedsiębiorczości. A jakie są wyzwania przed Europą, która jest swoistym skansenem?
- 00:36:08 Skarb Państwa kontroluje 50% sektora bankowego. Jakie są wady i zalety tej sytuacji?
- 00:38:35 Jakie branże są obecnie najbardziej perspektywiczne i czy Polska się wyróżnia na tle innych państw?
- 00:41:40 Jak ocenia Pan stosunki polsko-izraelskie i czy jest rozwój w tym obszarze?
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/