Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Liczba budów wzrosła o 40%, wynika z danych GUS
Zgodnie ze wstępnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba wydanych pozwoleń na budowę i dokonanych zgłoszeń wzrosła o 30% r/r, wynosząc na koniec sierpnia 196,4 tys. mieszkań. Najwięcej pozwoleń stoi po stronie deweloperów ponad 138 tys. (+40%).
GUS opublikował dane o budownictwie mieszkaniowym w okresie styczeń-sierpień 2024 r. Do końca sierpnia oddano do użytkowania niespełna 130 tys. nowych mieszkań, co stanowi 11% spadek względem analogicznego ubiegłego roku. Kolejny miesiąc jednak wzrasta liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców będzie przez rok spłacać hipoteki powodzian
Dynamika oddanych mieszkań spada
Według danych zaprezentowanych przez Urząd Statystyczny od stycznia do końca sierpnia 2024 r. oddano do użytkowania 128,8 mieszkań, co jest niespełna 11% spadkiem względem tego samego okresu w 2023 r. W tym deweloperzy odpowiadają za 78,5 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu roku oddali o 9% mniej mieszkań. Inwestorzy indywidualni odpowiadają za 46,3 tys. mieszkań, co przełożyło się na prawie 17% spadek r/r.
Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 11,6 mln m2, czyli o 12,7% mniej niż przed rokiem, a jej przeciętna wartość dla 1 mieszkania ukształtowała się na poziomie 90,2 m2.
– czytamy w publikacji GUS.
Wydane pozwolenia i rozpoczęte budowy
W analizowanym okresie rośnie dynamika wydanych pozwoleń, dokonanych zgłoszeń oraz rozpoczętych budów mieszkań.
Liczba wydanych pozwoleń i dokonanych zgłoszeń wzrosła o 30% r/r, wynosząc na koniec sierpnia 196,4 tys. mieszkań. Najwięcej pozwoleń stoi po stronie deweloperów ponad 138 tys. (+40%).
Z kolei do końca sierpnia rozpoczęto ponad budowę ponad 162 tys. mieszkań (+35,4%), przy czym deweloperzy odpowiadają za 105,2 tys. mieszkań i wzrost liczby nowych budów o prawie 55% względem analogicznego okresu 2023 r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 54 tys. mieszkań (+11,3%).
Zgodnie z szacunkami, na koniec sierpnia w procesie budowy było 884,4 tys. mieszkań.
Klasycznie, za największą dynamikę w segmencie budownictwa odpowiada województwo mazowieckie, następnie małopolska i wielkopolska. Najsłabiej wypadły województwa świętokrzyskie, lubuskie i opolskie.
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny