Potrzeba 466 mld zł na transformację ciepłownictwa [Briefing]
Informacja dnia
Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (wcześniej PTEZ) zaprezentowało nowy raport, który szczegółowo omawia stan transformacji sektora energetyki cieplnej w Polsce. Skupiono się na kluczowych wyzwaniach i możliwościach związanych z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Wielowariantowa analiza techniczna, ekonomiczna i regulacyjna, przeprowadzona w ramach prac nad raportem, wskazuje na konieczność dostosowania ciepłownictwa do unijnych regulacji „Fit for 55”. Eksperci podkreślają, że dekarbonizacja sektora wymaga współpracy wszystkich uczestników rynku ciepła oraz znacznych nakładów inwestycyjnych, sięgających nawet 466 miliardów złotych do 2050 roku.
Nagłówki warte uwagi
- Jest już dostępne sprawozdanie ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2023 r. Największe pozycje rozliczania równowartości środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, które trafią do budżetu, to nadal rekompensaty dla branż energochłonnych oraz mrożenie cen gazu w poprzednim roku. Nie ma już jednak w rozliczeniu takich pozycji na Fundusz Przeciwdziałania Covid-19.
- Średnia cena energii elektr. w rozliczeniach w grupach kapitałowych w III kw. wyniosła 601,11 zł/MWh - podał URE w komunikacie.
- Działający w Świerku pod Warszawą reaktor Maria który obchodzi w tym roku 50-lecie swojej pracy, jest obecnie jedynym działającym reaktorem jądrowym w Polsce.
X files
Qemetica nadal jest zainteresowana projektem modułowych reaktorów SMR.