Rząd nie prowadzi od 6 miesięcy rozmów z Koreańczykami ws. elektrowni jądrowej w Koninie [Briefing]
Informacja dnia
„W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie odbyły się żadne oficjalne polityczne konsultacje ze stroną koreańską. A zaangażowanie Koreańczyków w projekt w Koninie jest kluczowe z uwagi, iż koreańska firma KHNP jest dostawcą technologii jądrowej i działa z dwoma polskimi partnerami, tj. PGE S.A. oraz ZE PAK S.A. Co ciekawe, Pani Minister z jednej strony wprost wskazuje, że żadne rozmowy z Koreańczykami w ostatnim czasie się nie toczyły, aby kilka akapitów niżej stwierdzić, że projekt posiada kierunkowe wsparcie ze strony Rządu. Jednocześnie wskazując, że priorytetem rządu jest budowa dwóch elektrowni jądrowych zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej (rządowe projekty)” – pisze poseł Paulina Matysiak informując o odpowiedzi resortu przemysłu na jej interpelację.
Nagłówki warte uwagi
- Grupa Azoty Police złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na bezzasadnym i niecelowym przekazaniu w 2018 roku przez Grupę Azoty Police na rzecz spółki DGG Eco akcji imiennych w spółce African Investment Group o wartości 6,6 mln zł - podała Grupa Azoty w komunikacie prasowym.
- Szybkie zakończenie procesu notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego, która zawiera harmonogram wygaszania kopalń, pomoże w wyborze wiodącego scenariusza KPEiK do 2030 r. - powiedziała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
X files
Jak poinformowała minister przemysłu, Marzena Czarnecka: „wraz z Jean-Noël Barrot, ministrem ds. europejskich Francji omawialiśmy w Paryżu kwestie bezpieczeństwa instalacji jądrowych, ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną oraz współpracy dla zapewnienia ich bezpieczeństwa.