Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Alert legislacyjny: rząd podnosi wysokość opłaty kogeneracyjnej. Będzie skokowy wzrost cen energii?

Rząd planuje od nowego roku znaczącą podwyżkę opłaty kogeneracyjnej. Biorąc pod uwagę fakt, że opłata stanowi część ceny za energię elektryczną podwyżka cen za prąd w dalszej perspektywie wydaje się być nieuchronna. Jej wysokość w najbliższym czasie będzie zależna od poziomu wsparcia ze strony nowego rządu, który chce utrzymać „zamrożenie” cen.


Obszar legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 6 października 2023 r. w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2024 ma zastąpić tożsame rozporządzenie MKiŚ na 2023 r.

Ścieżka legislacyjna

Projekt rozporządzenia został poddany pod prace Rady Ministrów i znajduje się obecnie na etapie Komisji Prawniczej.

Zapraszamy do subskrybowania newslettera legislacyjnego https://alerty-legislacyjne.strefainwestorow.pl/

Najważniejsze informacje

Zgodnie z projektem rozporządzenia wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w 2024 r. ma wzrosnąć z 4,96 zł do kwoty 6,18 zł za megawatogodzinę.

W grudniu UE będzie debatować nad tym ile będziesz musiał zainwestować w niskoemisyjność swojego domu i mieszkania

Co z tego wynika?

Przypomnijmy, że opłata kogeneracyjna to opłata dystrybucyjna wprowadzona w 2019 r., która jest jednym z elementów składowych ceny za energię elektryczną. Wg oceny skutków regulacji dotyczącej tego rozporządzenia podniesienie opłaty kogeneracyjnej nie wpłynie na wysokość cen za energię, gdyż wzrost wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej zostanie skompensowany zmianą wysokości stawki opłaty OZE. Trudno jednak o taki optymizm, gdyż w 2024 r. wzrosnąć ma również opłata mocowa do poziomu 2,66 zł -14,90 zł netto miesięcznie (w tym roku 2,38 zł - 13,35 zł netto miesięcznie). Ciężko zatem będzie zrekompensować tak wysokie wzrosty tylko poprzez regulację opłaty oze.

Warto także nadmienić, że do tej pory w związku z kryzysem energetycznym ceny energii dla konsumentów są dotowane przez państwo, co chroni konsumentów przed podwyżką cen. Taki mechanizm przekłada się jednak na wzrost cen energii dla przedsiębiorców, co z kolei znacząco wpływało na wysokość inflacji w 2022 i 2023 r. Co więcej subsydiowanie energii dla odbiorców indywidualnych może zostać w jakimś stopniu w 2024 r. ograniczone. Jak powiedział prezes URE w przypadku całkowitego odmrożenia cen ich wzrost może wynieść od 60-70%.

Alert legislacyjny: Rząd eliminuje wątpliwości prawne i usprawnia rynek bilansujący

udostępnij: