Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Ceny CO2 najniższe od pandemii. Powody to kryzys gospodarczy, wzrost udziału OZE w produkcji energii, dodatkowe uprawnienia i działalność funduszy inwestycyjnych

Udostępnij

Rynek uprawnień do emisji CO2 (EU ETS), będący jądrem europejskiej polityki klimatycznej, od kwietnia doświadcza wyraźnego trendu spadkowego. Obecnie tona CO2 kosztuje 55,84 euro i jest to poziom cenowy z okresu pandemii Covid-19.


Kryzys gospodarczy a ceny CO2

Przede wszystkim widoczny jest spadek emisji w sektorze energetycznym (20-23 proc.) i przemysłowym (6-7 proc.), co ma związek ze spowolnieniem gospodarczym w Unii Europejskiej. To podstawowy powód zniżki notowań, choć nie jedyny.

Więcej OZE niższe ceny CO2

Istotne są także zmiany w obrębie struktury wytwarzania energii we Wspólnocie. Rośnie znaczenie mocy wytwórczych, które są zeroemisyjne lub niskoemisyjne. W 2023 r. pierwszy w historii odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za ponad 40 proc. wytworzonej w UE energii elektrycznej. 

Źródło: energy.instrat

Więcej uprawnień CO2 na rynku

Zwiększyła się także ilość uprawnień, rośnie więc podaż. To m.in. wynik planu REPowerUE, który jest odpowiedzią na wywołany przez Rosję kryzys energetyczny. Zakłada on zwiększenie efektywności energetycznej, zdywersyfikowanie dostaw energii, intensyfikację przechodzenia na niskoemisyjne źródła energii. 40 proc. środków na ten cel ma pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Chodzi o 27 mln uprawnień, które w wyniku decyzji Komisji Europejskiej są wypychane na rynek z rezerwy MSR (Rezerwy Stabilności Rynkowej w ramach europejskiego systemu handlu emisjami).

Spekulacja na rynku CO2

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie trendu cenowego uprawnień CO2 jest również rekordowy wzrost pozycji krótkich funduszy inwestycyjnych/hedgingowych na spadki cen uprawnień na rynku terminowym.

Co z tego wynika?

Niski poziom cenowy uprawnień do emisji CO2 ma wiele implikacji. Przede wszystkim uwzględniając węglowy charakter polskiego miksu energetycznego i jego wysoką emisyjność, spadek cen CO2 może złagodzić uwalnianie cen energii w Polsce w lipcu br. (obecnie są zamrożone).

Z drugiej strony spadną zyski ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, które obecny rząd RP chce przeznaczać na transformację energetyczną, w tym rozwój OZE i sieci dystrybucyjnych.
 

Udostępnij

Tagi