Alert legislacyjny: Rząd odracza termin wejścia w życie taryf energii elektrycznej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projektu ustawy mającej na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem cen. Przepisy projektu ustawy koncentrują się na przesunięciu terminu składania wniosków o zmianę taryfy przez przedsiębiorstwa energetyczne oraz na zmianie czasu obowiązywania taryf.
Czytaj także nasz newsletter legislacyjny
Obszar – taryfy i ceny energii elektrycznej
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (UD221) ma na celu przesunięcie terminu obowiązywania taryf energii elektrycznej w taki sposób, aby odbiorcy mogli skorzystać z relatywnie niskich cen energii na rynku hurtowym.
Ścieżka legislacyjna
15 kwietnia 2025 r. projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów i w najbliższym czasie trafi do sejmu.
Termin obowiązywania taryf, spadki cen na rynku hurtowym, korzyści dla odbiorców energii
Projekt ustawy przewiduje przesunięcie terminu składania wniosków o zmianę taryfy przez przedsiębiorstwa energetyczne z 30 kwietnia 2025 r. na 31 lipca 2025 r.
Poza tym wg projektu nowe taryfy cen energii miałyby zacząć obowiązywać 1 października 2025 r. zamiast 1 lipca 2025 r., jak pierwotnie planowano.
Jak wyjaśniła Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska przyczyną proponowanych zmian są spadki cen na hurtowym rynku energii elektrycznej. W związku z tym, że ceny spadają i mają spadać w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy, Rada Ministrów postanowiła podjąć kroki, aby taryfa energii elektrycznej (a więc również sama cena energii) uległa jak największemu zmniejszeniu, dlatego też rząd zdecydował o odroczeniu nowych taryf.
Obecnie hurtowe ceny energii oscylują wokół 400-500 zł za MWh, podczas gdy zamrożona cena energii elektrycznej dla konsumentów do końca września 2025 r. wynosi 500 zł za MWh. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że przesunięcie terminu obowiązywania zmienionych taryf umożliwi lepsze dostosowanie stawek do aktualnych warunków rynkowych, a beneficjentami tego procesu będą odbiorcy energii.
Co z tego wynika?
Projekt ustawy przyjęty przez rząd jest jak najbardziej sensowny, gdyż lepiej poczekać na rozwój wydarzeń na rynku hurtowym oraz dostosować taryfy i tym samym ceny dla konsumentów do cen energii elektrycznej ukształtowanych na rynku hurtowym niż zawczasu ustalać taryfę w niepewnej sytuacji.
Za słusznością decyzji rządu przemawia również fakt, że cena maksymalna dla odbiorców indywidualnych wciąż obowiązuje, więc w przypadku potencjalnego wzrostu cen energii na rynku hurtowym cena zostanie utrzymana kosztem podatników. Jednak w przypadku pozytywnego obrotu spraw oczekiwanego przez rząd, możliwe będzie ustalenie cen relatywnie niskich bez uszczerbku dla budżetu państwa.
Ruch podjęty przez RM ma także wymiar polityczny, gdyż zbliżają się wybory prezydenckie, a ceny energii w życiu Polaków wciąż odgrywają kluczowe rolę. Z punktu widzenia rządzących lepiej zatem ustalić taryfę cen energii elektrycznej po wyborach bez względu na jej wysokość, gdyż koszty polityczne takiej decyzji mogą być znaczące.