Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 12 luty [codziennie o 7.00 rano]. PGE mocno zadłużone w chińskim banku, auta elektryczne tanieją za szybko, w 2023 r. OZE wyprodukowały 40 proc. energii w UE

Informacja dnia

W marcu zeszłego roku Polska Grupa Energetyczna zaciągnęła kredyt na 2,33 mld złotych na swoją bieżącą działalność. Zobowiązanie zaciągnięto we współpracy z polskimi bankami i Bank of China. Jednakże, dzień przed odwołaniem prezesa Wojciecha Dąbrowskiego oraz dwóch jego zastępców, PGE ogłosiła, że kwota tego kredytu została zwiększona o 820 mln złotych. Powiększenie to było rezultatem przystąpienia do konsorcjum China Construction Bank.

Nagłówki warte uwagi

Samochody bateryjne zachowują po trzech latach użytkowania i przejechaniu 60 tys. km ledwie 38,4 proc. swojej pierwotnej wartości w porównaniu ze średnią dla wszystkich rodzajów napędów sięgającą 53,3 proc. – oblicza brytyjska firma Autovista24.

W 2023 r. pierwszy w historii odnawialne źródła energii (OZE) odpowiadały za ponad 40 proc. wytworzonej w UE energii elektrycznej, a ich udział zatrzymał się na poziomie 44 proc.

X files 

Na zlecenie sekretariatu generalnego Rady Unii Europejskiej powstał raport analizujący zalety i wady bardziej ekologicznych sił zbrojnych. Według raportu armie mogą być odpowiedzialne za 5,5 proc. globalnej emisji CO2.

 

 

udostępnij: