17 lat temu Rosja ogłosiła bankructwo, czy scenariusz może się powtórzyć w 2015 roku? | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
17 sie 2015, 07:05

17 lat temu Rosja ogłosiła bankructwo, czy scenariusz może się powtórzyć w 2015 roku?

Dokładnie 17 lat temu Rosja ogłosiła niewypłacalność i oficjalnie stała się bankrutem. Głównym powodem, który powalił "wielkiego niedźwiedzia" na kolana była wciąż kulejąca post sowiecka gospodarka i niskie ceny ropy. Dzisiaj rosyjska gospodarka wciąż nie należy do prymusów. Warto więc zastanowić się nad, tym czy przy taniejącej ropie scenariusz z 1998 roku może się powtórzyć.

Ropa i RTS 1997 - 2015

Na początek przyjrzyjmy się temu w jakim miejscu znajduje się obecnie kurs ropy w USD i rosyjskiej giełdy, również w USD, w stosunku do poziomów z 1998 roku kiedy zostało ogłoszone bankructwo.

Wykres 1: Ropa w USD (góra), notowania RTS (dół), lata 1996 – 2015.
Wykres 1: Ropa w USD (góra), notowania RTS (dół), lata 1996 – 2015.

Kurs ropy, w stosunku do poziomów, przy których Rosja ogłaszała bankructwo w 1998 roku, znajduje się ponad 200% wyżej. To oznacza, że obecne ceny są relatywnie wysokie i trudno oczekiwać, że szybko pogrążą rosyjską gospodarkę. Tym bardziej, że w 2009 roku ropa znajdowała się na podobnych poziomach co teraz i rosyjska gospodarka to przetrwała.

Indeks giełdy rosyjskiej, wyrażony w USD, natomiast wciąż pozostaje ponad 600% powyżej poziomów z 1998 roku. Tutaj ciekawostkę stanowi fakt, że nie nastąpiło ponowienie minimów w stosunku do dołków z 2014, ani 2009 roku. Z tego punktu widzenia wygląda to tak, że inwestorzy na rynku akcji w Rosji dyskontują fakt, że mamy do czynienia z ostatnim ruchem spadkowym na ropie.

USDRUB w okolicy historycznych maksimów

Bankructwo Rosji z 1998 roku zmusiło tamtejszy bank centralny do przeprowadzenia dewaluacji rosyjskiej waluty.

Wykres 2: Kurs USDRUB, lata 1998 – 2015.
Wykres 2: Kurs USDRUB, lata 1998 – 2015.

Dewaluacja, tyle, że na warunkach rynkowych, następuje też w trakcie obecnego kryzysu. W stosunku do poziomów, przy których zostało ogłoszone bankructwo w 1998 roku kurs amerykańskiej waluty do rubla jest prawie 900% wyżej. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo nowych minimów na ropie wciąż nie przełamał szczytów z 2014 roku i w tym kontekście mamy dywergencję pomiędzy tymi dwoma rynkami.

1997 vs 2014 – garść statystyk dla rosyjskiej gospodarki

 19972014
PKB404,9 mld USD1857,5 mld USD
Dług do PKB50,00%17,40%
Deficyt budżetowy-7,50%0,00%
Inflacja14,00%15,00%
Rezerwy walutowe12 mld USD357,6 mld USD

Tabela 1. Porównanie sytuacji ekonomicznej Rosji w 1997 i 2014 roku.
Źródło: opracowanie własne.

Wstępne porównanie statystyk gospodarczych z 1997 i 2014 roku dla Rosji pokazuje, że pomimo gospodarczych problemów sytuacja Rosji jest obecnie dużo lepsza. Dług publiczny wynosi obecnie zaledwie 17,4% PKB, dużo mniej niż 50% w 1997 roku. Co więcej, w 2014 roku pomimo ciężkiej sytuacji gospodarczej Rosji udało się zbilansować budżet, podczas gdy w 1997 roku notowali 7,5% deficyt. W porównaniu do 1997 roku (12 mld USD) Rosja posiada też duże rezerwy walutowe 357 mld USD.

Także patrząc ogólnie na sytuację rynkową brak nowych maksimów na #USDRUB i minimów na #RTS nie może dziwić. Kurs ropy musiałby ulec jeszcze mocnej przecenie i utrzymywać się na takich poziomach długo, aby zepchnąć gospodarkę Rosji na krawędź. Na razie tamtejszą gospodarką targa kryzys, ale inaczej niż w 1997 roku, Rosjanie mają aktywa i pieniądze, aby go przetrwać. Czas jednak działa na ich niekorzyść i jeżeli negatywna sytuacja na rynku surowców się utrzyma, to powtórka z 1997 roku wcale nie jest tak nieprawdopodobna jak się teraz wydaje.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost