11 lat temu zadebiutował Eurocash. Do dzisiaj spółka przyniosła inwestorom 1629% zysku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
04 lut 2016, 16:56

11 lat temu zadebiutował Eurocash. Do dzisiaj spółka przyniosła inwestorom 1629% zysku

#PięknoGiełdy polega na tym, że nigdy do końca nie wiadomo, która spółka przyniesie największe zyski. Czasem na giełdzie debiutują na pierwszy rzut oka niepozorne spółki, które przynoszą inwestorom niesamowite zyski. Czasem jest też na odwrót i z zapowiadanych "krociowych zysków" są jedynie straty. Jedną z takich niepozornych spółek jest właśnie Eurocash, który zadebiutował na giełdzie 4 lutego 2005 roku.

Oferta nie zapowiadała takiego sukcesu

Oferta akcji Eurocash #EUR z 2005 roku nie wskazywała na pierwszy rzut oka, że spółka będzie się tak rozwijać. Oferta akcji spółki, prowadzącej wtedy sieć 83 dyskontowych hurtowni samoobsługowych typu cash&carry składała się jedynie ze sprzedaży dotychczasowych papierów. Zaoferowane zostało około 43,8 procent, które w sumie zostały wycenione na 178 mln zł. Spółka nie pozyskała więc kapitału na rozwój, bo dotychczasowi właściciele otrzymali wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży akcji.

+1629% od debiutu

Mimo to biznes rozwinął się świetnie. Od debiutu z 2005 roku do dzisiaj, po uwzględnieniu wypłaconych dywidend papier przyniósł inwestorom 1629% zysku!  

Wykres 1: Eurocash, lata 2005 - 2016.
Wykres 1: Eurocash, lata 2005 - 2016.

Oczywiście wraz z kursem akcji poprawiały się też przez lata wyniki spółki. W 2005 roku przychody spółki wynosiły 1,68 mld zł, a spółka zarobiła 32,5 mln zł. Dzisiaj, czyli po prawie 11 latach przychody spółki w ostatnich 4 kwartałach wyniosły 19,7 mld zł, a zysk wyniósł 196,3 mln zł. W przypadku przychodów to oznacza wzrost o 1000%, a zysków o 500%. Przy czym warto zaznaczyć, że od 2005 roku stopy procentowe w Polsce znacząco spadły.

Patrząc na obecny wskaźnik C/Z, który wynosi 38 inwestorzy wciąż oczekują poprawy wyników. Do historycznych maksimów z 2013 roku kursowi akcji Eurocash brakuje 22%. Liczymy na to, że za rok będziemy mogli napisać, że spółka znowu się rozwinęła i kurs jest na historycznych maksimach, a obecna wycena wynosząca 7.43 mld zł znacząco wzrośnie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost