Giełdowa metamorfoza PiS: z niedźwiedzi zamieniają się w byki
Pierwszy raz od roku powiało na polskiej giełdzie optymizmem! Głównym powodem poprawy nastrojów są zmiany globalne. Osłabienie amerykańskiej waluty sprzyja rynkom rozwijającym się, czyli takim jak nasz. To kiedyś musiało nastąpić. Dużo większym zaskoczeniem jest jednak metamorfoza obozu rządzącego. Można już wymienić przynajmniej trzy pozytywne sygnały jakie rząd wysłał w stronę inwestorów giełdowych.
Sygnał 1 - Podtrzymanie dywidend z sektora energetycznego
Pierwszy pozytywny sygnał do inwestorów z warszawskiego parkietu został wysłany 20 stycznia 2016 r.
Wykres 1: Indeks WIG-energia, lata 2015 – 2016.
Minister Energetyki, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że rząd nie planuje zmieniać polityki dywidendowej dla spółek energetycznych. W budżecie państwa zostały przewidziane wpływy z wypłat zysków. Na tę informację #WIGenergia zareagował mocnym ruchem w górę i wyjściem notowań powyżej średnią 50 dniową, po raz pierwszy od maja 2015 r.
Sygnał 2 – stopniowe wycofywanie się z prezydenckiego projektu restrukturyzacji CHF
Kolejny pozytywny sygnał został wysłany po 10 lutego 2016 roku, a zainicjowała go zła informacja.
Wykres 2: Indeks, WIG-banki, lata 2015 – 2016.
W tym dniu NBP opublikował swoje szacunki, dotyczące tego, ile będzie kosztować system bankowy prezydencka ustawa o restrukturyzacji kredytów w CHF. Bank Centralny ocenił, że, przy obecnym poziomie CHFPLN, będzie to około 40 mld zł! Kwota, której polski sektor bankowy nie udźwignie.
Najwidoczniej te obliczenia przemówiły do obozu rządzącego, bo później pojawił się szereg deklaracji sugerujących, że projekt ma coraz mniejsze szanse na przeforsowanie. To dobra informacja dla giełdy, bo oznacza, że być może uda się uniknąć poważnego kryzysu bankowego w naszym kraju. Kurs akcji Getin Noble #GNB od swoich historycznych minimów zyskał na wartości prawie 20%.
Sygnał 3 - Plan Morawieckiego
Trzeci pozytywny sygnał od rządu do inwestorów giełdowych został wysłany 16 lutego 2016 r.
Wykres 3: Indeks WIG20, lata 2015 – 2016.
Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki zaprezentował swój Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Plan jest połączeniem tego, co współczesna ekonomia wie na temat wzrostu gospodarczego. Ogólnie rzecz biorąc, swoją polityką rząd planuje stymulować polskie inwestycje, rozwijać naukę i innowacje oraz wspierać ekspansję polskich firm na zachód. Oczywiście można spierać się o szczegóły planu i o to czy będzie on realizowany oraz czy jest realny, ale bez wątpienia stanowi pozytywny sygnał. Brakuje w Polsce długoterminowej i strategicznej polityki gospodarczej, a plan daje inwestorom taką nadzieję. Z tego powodu jest to pozytywnym sygnałem dla giełdy, choć jego efekty są na razie dość odległe. Rząd planuje wspierać wzrost gospodarczy, a to oznacza dalszy rozwój polskich spółek i co się z tym wiąże wzrost ich wycen.
Podsumowując, na horyzoncie pojawiły się sygnały zapowiadające poprawę atmosfery na giełdzie. Najważniejszym są uwarunkowania zewnętrzne, czyli zmiana globalnego sentymentu w stosunku do dolara. Kolejne to pochodna impulsów wewnętrznych ze strony rządu. Jeżeli nic się nie zmieni w tym zakresie, to jest szansa na to, że najgorsze Polski rynek giełdowy ma już za sobą.