Akcje banków wzrosły 19% w miesiąc - analiza techniczna trzech najciekawszych
Banki w ostatnim miesiącu odnotowały najsilniejsze wzrosty od początku 2014 roku. Indeks #WIGbanki od swoich minimów ze stycznia 2016 r. wzrósł 19% i z punktu widzenia analizy technicznej znalazł się w bardzo interesującym miejscu.
WIG-banki w okolicy solidnego oporu
W tym momencie indeks dotarł do solidnego oporu. Z jednej strony wynika on z okolic średniej SMA100 (kolor niebieski), a z drugiej potwierdza go lokalny szczyt indeksu z końca grudnia 2015 r. (czerwony prostokąt). To oznacza, że wyłamanie tych okolic w długoterminowej perspektywie będzie oznaczać zmianę trendu na indeksie, którą można interpretować jako sygnał kupna.
Wykres 1: Indeks WIG-banki, lata 2015-2016.
Trzy najciekawsze banki z szansą na sygnał kupna
Z piętnastu banków wchodzących w skład #WIGBanki siłą wykazują się zwłaszcza te, które są stosunkowo duże i nie mają problemu z kredytami walutowymi. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na trzy.
Bank Handlowy #BHW, kurs akcji + 33% z dna
Wykres 2: Kurs akcji Banku Handlowego, lata 2015-2016.
Pierwszym z nich jest Bank Handlowy, który swoje minima wyznaczył wcześniej niż sam WIGbanki, bo w grudniu 2015 r. Od tych poziomów wzrósł już ponad 33% i znajduje się w okolicy średniej SMA200 (kolor czarny). Jej przełamanie to kolejny z kolei sygnał kupna na spółce.
BZWBK #BZW, kurs akcji +33% z dna
Wykres 3: Kurs akcji BZWBK, lata 2015-2016.
Nieco później, bo w styczniu, swoje minimum wyznaczył #BZW. Mimo to, również od tego dołka kurs akcji zyskał na wartości 33%. Tutaj również znajduje się średnia SMA200 (kolor czarny) oraz okolice lokalnego maksimum z grudnia. Jej przełamanie będzie otwierać drogę do dalszej zwyżki na akcjach spółki.
Pekao #PEO, kurs akcji +25% z dna
Wykres 4: Kurs akcji Pekao, lata 2015-2016.
Pekao #PEO jest w tym momencie największym, pod względem kapitalizacji, polskim bankiem. Kurs akcji od styczniowego minimum zyskał na wartości 25%. Podobnie jak #BZW i #BHW znajduje się w okolicy średniej SMA200 (kolor czarny). W tym momencie przełamanie tej średniej będzie oznaczać sygnał do kontynuacji zwyżki.
Podsumowując, cały sektor bankowy dotarł do okolic kluczowego oporu. Jeżeli uda się go przełamać, to jest szansa na to, że najgorszy okres banki mają za sobą. Stabilizacja w tym sektorze to warunek konieczny, aby cała polska giełda zmieniła trend.