Myślisz, że tylko JSW i Bogdanka mocno spadły – nic bardziej mylnego
Inwestorzy w Polsce mają tendencję do niedoceniania wpływu globalnych trendów na wyceny spółek giełdowych na GPW. Przeceniają zaś często wpływ lokalnych czynników. Większość nie porównuje tego, jak zachowują się kursy akcji naszych rodzimych firm w stosunku do ich starszych braci z zagranicznych rynków. Dobrym tego przykładem są notowania ogarniętych globalnym kryzysem spółek z branży wydobycia węgla.
JSW -93% od szczytu i +40% od minimów
Z grona polskich spółek węglowych skupimy się na sytuacji #JSW i Bogdanki.
Wykres 1: Notowania JSW (góra) i Bogdanka (dół), lata 2011 - 2016.
Kurs akcji #JSW, od maksimów z debiutu w 2011 roku, stracił na wartości 93%. Bogdanka #LWB od lokalnych maksimów z 2013 roku została natomiast przeceniona o 75%. Wydaje się, że obydwie liczby są absurdalne, ale tak nie jest. Co ciekawe, na obydwu spółkach widać ostatnio ożywienie, bo od minimów ze stycznia 2016 r. zyskały na wartości po odpowiednio +40% i +32%.
Na świecie akcje kopalni węgla spadły tyle samo albo mocniej niż w Polsce
Aby ocenić czy akcje polskich spółek węglowych spadły dużo czy mało należy je odnieść do indeksów zagranicznych, skupiających spółki z tej branży.
Market Vectors Coal ETF -90% od szczytu i +48% od dna
Wykres 2: Notowania KOL ETF, lata 2011 - 2016.
Przykładowo Market Vectors Coal ETF, który w swoim składzie uwzględnia notowania spółek węglowych z Kanady, Chin i USA stracił na wartości od 2011 roku dokładnie 90%. Obecnie ETF odnotowuje podobne odreagowanie jak polskie spółki węglowe i zyskuje w stosunku do dołka ze stycznia 2016 prawie 48%.
Dow Jones US Coal Index -97,7% od szczytu +134% od dna
Sytuacja na samych amerykańskich spółkach zajmujących się wydobyciem węgla prezentuje się w długiej perspektywie jeszcze gorzej niż w Polsce. Zresztą w ciągu ostatnich miesięcy przez USA przewinęła się fala bankructw w tej branży.
Wykres 3: Dow Jones US Coal Index, lata 2011-2016.
Indeks Dow Jones US Coal od swoich szczytów z 2011 roku stracił na wartości praktycznie 98%. To dużo więcej niże #JSW i Bogdanka. Z drugiej strony podobnie jak u nas widać poprawę. Od swoich minimów ze stycznia mocno odreagował, bo wzrósł o 134%.
Globalne przesilenie na spółkach węglowych
Spółki zajmujące się wydobyciem węgla w USA bankrutują, a Chiny planują zwolnić 1,8 mln górników oraz zamknąć setki kopalń. Rosja i Ukraina również będą ograniczać wydobycie węgla. Jeżeli na rynkach światowych ma miejsce przesilenie i ceny surowca zmienią kierunek, to gdyby nawet #JSW i Bogdanka nic nie zrobiły, to ich kursy akcji będą rosnąć! Jeżeli zmieni się trend globalny, to nic go nie powstrzyma! Tak samo jak nic nie było w stanie powstrzymać spadków na polskich spółkach zajmujących się wydobyciem węgla. Dlatego warto do obserwowanych rynków dołączyć indeks Dow Jones US Coal oraz Market Vectors Coal ETF. Można obserwować jak na ich tle wypadają polskie kopalnie. Jeżeli te indeksy będą zyskiwać na wartości, to podobnie będzie u nas. Nie ma siły, aby było inaczej, taki będzie globalny trend dla branży.