15 najciekawszych siedzib spółek z GPW według Map Google, niektóre tak wielkie jak dzielnice miast | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 cze 2016, 07:04

15 najciekawszych siedzib spółek z GPW według Map Google, niektóre tak wielkie jak dzielnice miast

Dzięki Mapom Google oraz Google Street View możemy dziś zwiedzić prawie cały świat. My postanowiliśmy zobaczyć siedziby spółek notowanych na GPW. Sprawdziliśmy gdzie się mieszczą i jak wyglądają największe spółki w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Budynek z historią prestiżu doda

Zdecydowana większość spółek ma swoje siedziby w różnego typu biurowcach. Poczynając od często własnych budynków przy zakładach produkcyjnych, na wynajmowaniu części lub całego biurowca w centrach miast kończąc. A jednak część firm postanowiła się wyróżnić i postawiła nie tylko na lokalizację, ale też historię związaną z miejscem.

Spółki z siedzibą w Białym Domu

Pierwszym przykładem, który przychodzi na myśl jest siedziba spółki Quercus TFI SA #QRS, która mieści się w Centrum Bankowo-Finansowym przy ulicy Nowy Świat. Za czasów PRL był to jeden z najważniejszych budynków w Warszawie - siedziba Komitetu Centralnego PZPR, nazywany oficjalnie Domem Partii, a popularnie Białym Domem albo Domem pod Baranami.

W przeszłości była to też siedziba Giełdy Papierów Wartościowych #GPW, która jednak na początku obecnego stulecia przeniosła się do sąsiedniego budynku, znajdującego się przy ulicy Książęcej 4, w Warszawie.

Jak giełda wygląda od środka, można zobaczyć na filmie 360 stopni, który przygotowaliśmy z okazji 25 lat istnienia GPW:

Miejski prestiż w dawnym ratuszu

Drugim przykładem prestiżowej lokalizacji, ze względu na bliskość centrum miasta, ale też historię, jest siedziba Banku Handlowego #BHW oraz mBanku #MBK. Mieści się ona naprzeciwko Teatru Wielkiego w Warszawie, w Pałac Jabłonowskich. Został on zbudowany pod koniec XVIII wieku i zniszczony w czasie wojny. Odbudowano go w 1997 roku:

W bardzo ładnych, industrialnych budynkach przy ul. Kasprzaka 25, w Warszawie mieści się siedziba Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA #PGN . Wcześniej mieściła się tam gazownia, która została zbudowana w porozumieniu towarzystw gazowych polskiego i niemieckiego, pod koniec XIX wieku. Warto też zwiedzić muzeum gazownictwa, znajdujące się w tym kompleksie.

Nie tylko w Warszawie można znaleźć przykłady ciekawych „biurowców”. Spółka Skotan #SKT ma siedzibę przy ulicy Dyrekcyjnej 6, w Chorzowie. Jest to budynek wzniesiony w 1915 roku, w stylu modernistycznym, w którym w przeszłości mieściła się generalna dyrekcja Bismarckhutte.

Spółki tak wielkie jak osiedla i dzielnice miast?

Warto też przyjrzeć się spółkom, którym jeden biurowiec czy nawet hala produkcyjna nie wystarcza. Największe spółki chemiczne i przemysłu paliwowego mają siedziby położone koło swoich zakładów. Z lotu ptaka sprawiają niesamowite wrażenie. Ich powierzchnia jest tak duża, że mogłaby stanowić dodatkową dzielnicę lub osiedle miasta, przy którym znajduje się firma.

Grupa Azoty SA #ATT w Tarnowie

Grupa Lotos SA #LTS w Gdańsku

Lubelski Węgiel Bogdanka SA #LWB, koło Lublina

Grupa Azoty Police SA #PCE

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA #PKN w Płocku

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" SA #ZAP

Zespół Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" SA #ZEP:

Największy zakład pracy na Podkarpaciu

Z wielkopowierzchniowych siedzib spółek, warto też wspomnieć o największym zakładzie pracy w Dębicy i na Podkarpaciu, który zatrudnia blisko 2900 osób - Firmie Oponiarskiej Dębica SA #DBC.

Własne lądowisko dla odrzutowców, czy strajk widoczny z poziomu Street View?

Na koniec, dwie ciekawostki, na które natrafiliśmy.

Koło siedzib spółek Comarch SA #CMR i Zakładów odzieżowych Bytom SA #BTM z satelity widzimy, zamiast parkingu, lądowisko dla samolotów i helikopterów. Nie są to jednak prywatne odrzutowce zarządu i pracowników, ale muzeum lotnictwa. Można je zwiedzić za pomocą Google Street View.

Google uchwyciło także pozostałości, zdaje się po proteście Solidarności pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA #JSW.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.