10 stabilnych spółek z szansą na wzrosty na trudnym rynku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 cze 2016, 07:02

10 stabilnych spółek z szansą na wzrosty na trudnym rynku

Mimo spadków na giełdzie, jest wiele spółek, które wykazują siłę. Można spośród nich wybrać takie, które dają nadzieję na wzrost w długim terminie, na przekór ogólnemu trendowi. W tym artykule wskażemy kilkanaście takich spółek i pokażemy jak można je znaleźć.

Rynek jako całość spada, ale prawie połowa spółek jest wciąż w trendzie wzrostowym

Niestety, od prawie roku, z krótką przerwą, najszerszy indeks WIG znajduje się w trendzie spadkowym. Mimo to, patrząc obiektywnie, jesteśmy w lepszej sytuacji niż na początku 2016 roku.  

Wykres 1. Analiza rynku. WIG (górny wykres) oraz procent spółek w trendzie wzrostowym (zielona linia na dolnym wykresie) oraz procent spółek w trendzie spadkowym (czerwona linia na dolnym wykresie). Dane z serwisu Sindicator.net
Wykres 1. Analiza rynku. WIG (górny wykres) oraz procent spółek w trendzie wzrostowym (zielona linia na dolnym wykresie) oraz procent spółek w trendzie spadkowym (czerwona linia na dolnym wykresie).
Dane z serwisu Sindicator.net

Obecnie spółek rosnących jest więcej niż spadających (Wykres 1). To oznacza to, że jest na rynku grupa spółek, na które zawierucha makroekonomiczna i polityczna nie ma większego wpływu. Wśród nich możemy poszukać spółek stabilnych z szansą na wzrosty w długim terminie.

Szybko rosnące spółki w trendzie wzrostowym

Jeśli chcemy wybrać spółki, które rosły w długim terminie, powinniśmy oczywiście wyselekcjonować te z nich, które są w trendzie wzrostowym. Jeśli chcemy uniknąć tych, których wzrosty zwolniły w ostatnim czasie i grożą zmianą trendu, powinniśmy zastosować dodatkowe kryterium selekcji.

Jest nim tak zwana siła relatywna. Skupiamy się w niej na spółkach, których kurs relatywnie szybciej wzrastał niż innych spółek. Z badań zachowań cen w długim terminie, przeprowadzonych na rynkach amerykańskich, europejskich, a także polskim wynika, że spółki silne relatywnie mają większą szansę na utrzymywanie wzrostów także w przyszłości.

Według narzędzia Sindicator.net, na GPW obecnie są 153 spółki, których kursy akcji znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Jeśli zaś dodamy warunek by były to też spółki z grupy 30% relatywnie najsilniej rosnących, to takich spółek mamy na giełdzie 35.

Aby utrzymać wzrost, wymagane są silne fundamenty

W długim terminie liczą się przede wszystkim dobre i stabilne finanse spółki. Bez nich, wzrosty kursu się nie utrzymają.

Wybrać spółki dobre pod względem fundamentów można na kilka sposobów. Tym razem nie będziemy analizować tego, czy wskaźniki mają odpowiednie wartości, nie będziemy sprawdzać historii finansowej i wgryzać się w sprawozdania finansowe. Weźmiemy za to pod uwagę bardzo proste kryterium.

Pójdziemy na skróty: Zamiast na wskaźniki finansowe, spójrzmy na historię wypłat dywidend.

Spośród 35 rosnących spółek, wybierzmy te, które wypłacają dywidendę regularnie, od co najmniej 4 lat. Stabilność wypłat dla akcjonariuszy mówi nam wiele. Przede wszystkim o tym, że spółka od lat faktyczne generuje zyski. Po drugie, ma płynność finansową na tyle dobrą, że nie musi kumulować całego zysku. Długa historia wypłat świadczy też o dobrym zarządzaniu. Wszystkie te cechy są warunkiem koniecznym do wzrostów.

Z 35 spółek wybranych pod kątem trendów i siły relatywnej około+ 1/3 (10 spółek) wypłaca regularnie dywidendy od co najmniej 4 lat. Poniżej zamieszczamy ich pełną listę:

Nazwa spółkiTrend krótkoterminowyTrend długoterminowySiła relatywna 130-dniowa (pozycja)Od tylu lat dywidenda jest wypłacana
ACAUTOGAZ #ACGŚredni wzrostowySilny wzrostowy2 decyl (18)od 5 lat
AMICA #AMCŚredni wzrostowySilny wzrostowy3 decyl (40)od 4 lat
ASSECOBS #ABSSilny wzrostowySilny wzrostowy1 decyl (14)od 8 lat
BSCDRUK #BSCSilny wzrostowySilny wzrostowy2 decyl (20)od 5 lat
FORTE #FTEŚredni wzrostowySilny wzrostowy2 decyl (23)od 8 lat
KETY #KTYSilny wzrostowySilny wzrostowy3 decyl (45)od 7 lat
KRUSZWICA #KSWSilny wzrostowySilny wzrostowy1 decyl (11)od co najmniej 12 lat
MENNICA #MNCSilny wzrostowySilny wzrostowy1 decyl (17)od 4 lat
PCCROKITA #PCRSłaby wzrostowyŚredni wzrostowy2 decyl (31)od 6 lat
SNIEZKA #SKASilny wzrostowySilny wzrostowy2 decyl (33)od co najmniej 12 lat

Tabela 1. Spółki stabilne finansowo (wypłacające regularnie dywidendę) i w długoterminowym trendzie wzrostowym.
Dane z narzędzia Sindicator.net

Technika plus fundamenty dają wzrost

Nawet na tak trudnym rynku jaki jest obecnie, możemy znaleźć ciekawe, stabilne i rosnące spółki. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria techniczne (trendy i siłę relatywną) oraz fundamentalne (wypłaty dywidend) możemy wskazać 10 spółek, które mogą utrzymać te wzrosty w przyszłości.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak samemu przeprowadzić podobną analizę rynku za pomocą narzędzia Sindicator.net, zaloguj się do Strefy Inwestorów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.