Deutsche Bank i Unicredit na historycznych minimach. Akcje renomowanych banków pod presją.
#BREXIT dewastuje wyceny prestiżowych zachodnich banków. To drugi dzień, po piątkowej sesji, gdy ceny akcji renomowanych zachodnich banków mocno tracą na wartości. W tym momencie notowania Deutsche Banku i Unicreditu są na historycznych minimach.
Banki pod presją po BREXIT
Sektor bankowy w Europie jest jednym z tych, które najmocniej straciły po BREXIT. Renomowane banki z UE mocno tracą na wartości, niezależnie od geograficznej lokalizacji. Pikują notowania Societe Generalne, Barclaysa, HSBC, Unicreditu, Santandera, czy Deutsche Banku. Inwestorzy mają spore obawy związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Może to się bowiem wiązać z ograniczeniem dostępu do finansowania z Londyńskiego City, a w skrajnym przypadku ze spadkiem cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii.
Deutsche Bank na historycznych minimach
Kurs akcji Deutsche Bank spada obecnie 6,5% i znajduje się na najniższym poziomie w historii.
Wykres 1 Kurs akcji Deutsche Bank, lata 1991 - 2016.
Kurs akcji spółki od historycznych maksimów z 2006 roku spadł o 86,6%. Wartość rynkowa spółki wynosi obecnie około 17 mld Euro. Na szczycie spółka była warta 172 mld Euro.
Unicredit na historycznych minimach
Unicredit, właściciel między innymi banku Pekao, też ma poważne kłopoty. W tym momencie kurs akcji spada o około 6%.
Wykres 2 Kurs akcji Unicredit, lata 2000 - 2016.
Od historycznego szczytu z 2007 roku akcje spółki straciły na wartości 95,5%. Wartość rynkowa spółki w szczycie w 2007 roku wynosiła ponad 250 mld Euro dzisiaj nie przekracza 12 mld Euro.
Commerzbank prawie na historycznych minimach
Pod presją znajduje się też drugi niemiecki bank z indeksu DAX. Akcje Commerzbanku spadają w tym momencie o 4%.
Wykres 3 Kurs akcji Commerzbank, lata 1991 - 2016.
Kurs akcji jest prawie na historycznych minimach, gdyż do dołka z 2012 roku pozostaje mu niewiele. Od szczytu z 2000 roku akcje spółki straciły na wartości 98,5%. Wartość rynkowa spółki oscyluje w okolicy 7,5 mld Euro.
Barclays najniżej od kryzysu PIIGS
Pod presją są też banki z Wielkiej Brytanii akcje Barclays tracą w tym momencie 17%.
Wykres 4 Kurs akcji Barclays, lata 2011 - 2016.
Kurs akcji Barclays w tym roku stracił na wartości ponad 50%. W tym momencie testuje minima z 2012 roku, na jakich był już notowany w czasie kryzysu PIIGS.