7 spółek, które zarobią na wakacjach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 cze 2016, 07:07

7 spółek, które zarobią na wakacjach

Wkrótce rozpocznie się trzeci kwartał, a wraz z nim dwa wakacyjne i gorące miesiące. Część spółek z GPW właśnie w tym okresie zarabia znacznie więcej, niż w pozostałych kwartałach. Nie wszystkie spółki, które zarabiają na wakacjach wydają się być oczywiste. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie firm, które wykazują wyraźną sezonowość w trzecim kwartale.

Oczywiście turystyka

Pierwsze grupa spółek, która zarobi więcej w nadchodzących miesiącach to spółki z branży turystycznej. Regularnie, w trzecim kwartale, tour operator Rainbow Tours SA #RBW generuje niemal połowę przychodów rocznych. Także dolnośląska spółka Interferie SA #INF oferująca wypoczynek w swoich ośrodkach na terenie Polski pozyskuje 35% rocznych przychodów w trzecim kwartale. Podobnie jest ze spółką Travelplanet.pl SA #TVL – w trzecim kwartale generuje średnio 37% przychodów rocznych.

To oczywiście nie są wszystkie spółki na GPW zajmujące się usługami turystycznymi, ale tylko te trzy znacząco więcej przychodów wykazują w trzecim kwartale, niż w pozostałych. Inne zaś mają bardziej rozłożone w czasie przychody i zyski. Dla przykładu, spółce Orbis #ORB udało się zmniejszyć sezonowość wyników i trzeci kwartał generuje tylko 28% przychodów rocznych, czyli tylko o trzy punkty procentowe więcej od spółek niezależnych od pory roku.

Rolnictwo i przemysł z nim związany

Drugą branżą jest rolnictwo. Jednak, ze spółek z branży przedsiębiorstw rolnych z Ukrainy, notowanych na GPW, tylko Ovostar #OVO wykazuje sezonowość, choć mniejszą - 28% przychodów rocznych w trzecim kwartale.

Pośrednio z rolnictwem związana jest spółka Feerum SA #FEE, która produkuje obiekty suszarniczo-magazynowe przeznaczone dla różnego rodzaju produktów rolnych. Także ta spółka średnio aż 41% przychodów generuje w sezonie letnim, choć nie tak regularnie, jak spółki rolnicze.

Budowlanka nie, ale materiały budowlane owszem

Większość prac budowlanych jest prowadzona w sezonie letnim, ale, wbrew intuicji, nie przekłada się to na zwiększone przychody firm z tej branży w trzeciej części roku. Prawdopodobnie dzieje się tak, gdyż większość kontraktów jest podpisywana dużo wcześniej, a w sezonie są już tylko wykonywane prace w terenie.

Nie same spółki budowlane, lecz te produkujące materiały budowlane wykazują wyraźną sezonowość. Izolacja Jarocin SA #IZO producent materiałów hydroizolacyjnych i uszczelniających dla budownictwa generuje regularnie 42% przychodów w letnim kwartale.

Jedną trzecią rocznych przychodów w trzecim kwartale generuje też spółka Libet SA #LBT, producent kostki brukowej i innych materiałów betonowych.

Kilka innych spółek z branży materiałów budowlanych także notuje wyższe przychody w okresie letnim, ale nie są one tak bardzo wyróżniające się jak spółek wyżej wymienionych. Na przykład spółka Selena FM SA #SEL produkująca chemię budowlaną, czy spółki takie jak Decora #DCR i Śnieżka #SKA generują średnio 30% przychodów rocznych w tym okresie.

Ochłodzić się

Na koniec warto wspomnieć o spółkach korzystających z potrzeby ochłodzenia się w coraz cieplejszym sezonie letnim.

Największą sezonowość wykazuje spółka handlująca nie piwem czy lodami, ale instalacjami chłodniczymi przeznaczonymi głównie dla przemysłu: Berling SA #BRG - generuje jedną trzecią przychodów w trzecim kwartale.

Jeśli zaś chodzi o osobiste ochłodzenie się, to tylko spółka Żywiec #ZWC wykazuje w branży spożywczej wyższe przychody w sezonie letnim (około 30% rocznych przychodów).

Spółki, które w trzecim kwartale zarobią najwięcej

Podsumowując, najwięcej w trzecim kwartale zarabiają spółki związane z turystyką i rolnictwem. Warte uwagi są też spółki z branż powiązanych z budownictwem, lecz nie same spółki budowlane. Poniżej przedstawiamy tabelę siedmiu spółek, które zarabiają w trzecim kwartale przynajmniej 1/3 rocznych przychodów.

SpółkaTickerŚredni procent rocznych przychodów
generowanych w trzecim kwartale
Branża
FEERUMFEE49,73%Metalowy
RAINBOWRBW47,58%Hotele i restauracje
IZOLACJAIZO41,53%Materiały budowlane
TRAVELPLTVL40,79%Usługi inne
BERLINGBRG36,37%Handel hurtowy
INTERFERIINF33,75%Hotele i restauracje
LIBETLBT33,60%Materiały budowlane

Tabela 1. Spółki z GPW, które zarabiają w trzecim kwartale przynajmniej 1/3 rocznych przychodów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.