Banki gotowe do wzrostów. Oto 3, na które szczególnie warto zwrócić uwagę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
03 paź 2016, 06:45

Banki gotowe do wzrostów. Oto 3, na które szczególnie warto zwrócić uwagę

Część ryzyk, które wisiały w ostatnich miesiącach nad sektorem bankowym zaczyna znikać. Po pierwsze bankom udało się dostosować do nowego podatku. Dodatkowo, zaprezentowana przez Kancelarię Prezydenta ustawa frankowa ma dużo mniej dotkliwy charakter, niż początkowo zakładali inwestorzy. To wszystko sprawia, że banki mają szanse na większe odreagowanie, co już widać na wykresach.

Banki znowu silniejsze

Sektor bankowy na giełdzie zachowuje się coraz mocniej, co dobrze widać na tle indeksu WIG20.

Wykres 1: Indeks WIG20 góra vs WIG-banki dół, lata 2014 – 2016.
Wykres 1: Indeks WIG20 góra vs WIG-banki dół, lata 2014 – 2016.

Indeks #WIGbanki nie ponowił swoich minimów ze stycznia i wykazuje się podwyższoną siłą względem #WIG20. Indeks największych spółek ponowił swój dołek w trakcie BREXIT-u, a banki tego nie zrobiły. Dodatkowo, w tym momencie korekta na indeksie bankowym jest mniej dotkliwa niż na #WIG20. Takie zachowanie sektora bankowego uznajemy za oznakę siły i sygnał gotowości do wzrostów, w analogiczny sposób, jak słabość banków na początku 2015 roku interpretowaliśmy jako sygnał do spadków.

Zobacz: Kolejny armagedon na polskiej giełdzie odbędzie się na bankach

3 spółki z sektora bankowego, na które warto zwrócić uwagę

Podwyższona siła relatywna sektora bankowego może być okazją do zwrócenia uwagi na wybrane banki, zwłaszcza na trzy. Interesująco pod względem technicznym wyglądają zwłaszcza banki które podczas BREXIT-u nie ponowiły swoich minimów ze stycznia 2016.

BZ WBK

Wykres 2: BZ WBK, lata 2015 – 2016.
Wykres 2: BZ WBK, lata 2015 – 2016.

Pierwszym bankiem, który spełnia te kryterium jest #BZW. Kurs akcji od stycznia wzrósł o 54%. Spółka wyznaczyła w czasie BREXIT znacznie wyższy dołek w stosunku do minimów ze stycznia. W tym momencie kurs jest zagnieżdżony pomiędzy wsparciem w postaci maksimów z jesieni, a oporem w postaci 330 zł. Wybicie górą oporu otworzy spółce drogę do dalszej zwyżki.

mBANK

Wykres 3: mBank, lata 2015 – 2016.
Wykres 3: mBank, lata 2015 – 2016.

Wyższy dołek w czasie BREXIT wyznaczył też #MBK. Kurs spółki znajduje się w okolicy wsparcia w postaci wyłamanych maksimów z lutego i marca 2016. Pod względem technicznym kurs akcji zrealizował ruch powrotny do wyłamanego oporu i jest gotowy do kontynuacji wzrostów.

Bank Handlowy

Wykres 4: Bank Handlowy, lata 2015 – 2016.
Wykres 4: Bank Handlowy, lata 2015 – 2016.

Ostatnim bankiem, który nie ponowił swoich minimów ze stycznia w trakcie BREXIT jest #BHW, W tym przypadku kluczowy opór stanowią okolice 84 zł. Ich wybicie będzie oznaczać, że na notowaniach spółki nastąpiła zmiana długoterminowego trendu na wzrostowy.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.