Marek Dziubiński z Medicalgorithmics przedstawia krok po kroku historię i plany spółki [WIDEO] | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 mar 2017, 14:59

Marek Dziubiński z Medicalgorithmics przedstawia krok po kroku historię i plany spółki [WIDEO]

Chcemy się zdywersyfikować nie tylko geograficznie, ale i produktowo. Pracujemy nad systemem do rehabilitacji kardiologicznej – zdradził w wywiadzie dla inwestorzy.tv Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics #MDG.

Obecnie warty 1,23 mld zł biznes Medicalgorithmics opiera się na jednym produkcie – urządzeniu Pocket ECG do monitorowania pracy serca – które jest sprzedawane głównie na jednym rynku: w USA.

Dążymy do dywersyfikacji geograficznej naszego biznesu. Chcemy stworzyć indywidualne kod refundacyjny dla naszego urządzenia, tak by móc sprzedawać je we wszystkich krajach Unii Europejskiej 

podkreśla Dziubiński.

Rehabilitacja zdalna to przyszłość 

Dziubiński przekonuje, że już niedługo spółka zacznie wdrażać system do zdalnej rehabilitacji kardiologicznej.

Chcemy opracować technologię, która umożliwi rehabilitację kardiologiczną w domu pacjenta, a nawet w pracy. Naszym zdaniem to jest bardzo duży i ciekawy rynek, bo około 80 proc. osób po zawałach nie odbywa rehabilitacji, gdyż musi wrócić do pracy lub ma za daleko do ośrodka rehabilitacyjnego

wskazuje Dziubiński.

W USA usługi rehabilitacyjne w zakresie kardiologii są refundowane, ale pacjent musi przebywać w ośrodku. Dziubiński zapewnia, że spółka lobbuje nad zmianami w tym zakresie.

Nowa polityka dywidendowa Medicalgorythmics 

Spółka Medicalgorithmics od wielu lat regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. I ma tak być nadal.

W tym roku walne zgromadzenie akcjonariuszy będzie głosowało nową politykę dywidendową. Planujemy co roku, tak jak w poprzednich latach, wypłacać stopniowo zwiększaną dywidendę

uspokaja Dziubiński.

Dziubiński nie wyjaśnił jednak, na czym będą polegały zmiany w polityce dywidendowej.

Historia dywidend Medicalgorithmics 

dyw

Zobacz także: Profil spółki Medicalgorithmics w Strefie Inwestorów

Usługa Medicalgorithmics pomaga wykryć arytmię serca

Firma Dziubińskiego od 12 lat produkuje i sprzedaje urządzenia i systemy telemedyczne. Flagowym produktem firmy jest PocketECG – urządzenie do wielodobowego monitoringu pracy serca. Urządzenie to przesyła dane od pacjenta prosto do systemu, który je gromadzi, analizuje i wykrywa nieprawidłowości. Korzystanie z tej technologii jest możliwe w formie opłacania abonamentu.

Istnieją konkurencyjne urządzenia tego typu na rynku. Naszą przewagą jest jednak bogactwo danych w raporcie diagnostycznym

chwali się Dziubiński.

Spółka Medicalgorithmics w 2011 roku weszła na NewConnect, a w 2014 roku przeszła na główny rynek. Od momentu debiutu na NewConnect jej wycena urosła o – uwaga, uwaga, kto stoi to niech usiądzie – 1630 proc.! Tak: o tysiąc sześćset trzydzieści procent.

Wykres Medicalgorythmics
Wykres Medicalgorythmics

W ostatnich tygodniach kurs spółki przebił się przez historyczne maksima. Pojawiły się rekomendacje kupuj od domów maklerskich: DM BZ WBK z 17 lutego (cena docelowa: 437 zł), DM BOŚ z 31 stycznia (384 zł).

Zobacz także: Aktualny wykres Medicalgorythmics

 Mocna koncentracja Medicalgorythmics na rynku amerykańskim

Aż 90 proc. swoich przychodów Medicalgorithmics generuje w USA. Prezes Dziubiński szacuje, że jego spółka ma około 10 proc. rynku telemedycznego w USA i że jest w stanie zdobyć nawet 40 proc. rynku w ciągu 3-4 lat.

Rynek amerykański jest duży i bardzo otwarty na innowacje medyczne. Poza tym ubezpieczyciele działający na tamtym rynku chętnie płacą za dosyć duży zakres usług diagnostycznych

wyjaśnia Dziubiński.

Prezes Medicalgorithmics wskazuje, że sytuacja biznesowa spółki w USA poprawiła się po tym, jak przejęła ona firmę Medi-Lynx oraz klientów AMI/Spectocor za 9 mln USD. Toczył się spór prawny w tej sprawie, który pod koniec grudnia 2016 roku zakończył się pozytywnie dla Medicalgorithmics. Według analityków DM BOŚ efektem tej akwizycji będzie około 30-40 mln USD dodatkowych przychodów w skali roku.

Zdecydowaliśmy się na akwizycję naszego wyłącznego partnera biznesowego w USA, bo ze względów strategicznych chcieliśmy kontrolować cały nasz biznes, czyli nie tylko technologię, ale i sprzedaż. Nie ukrywam, że amerykański partner zaczął w pewnym momencie naruszać naszą umowę, więc unormowanie sytuacji na rynku amerykańskim stało się koniecznością

wyjaśnia prezes Medicalgorithmics. 

Wejście Medicalgorythmics na rynek indyjski się nie udało 

Pod koniec lutego spółka Medicalgorithmics wypowiedziała umowę aliansu strategicznego z lipca 2014 r., zawartą z indyjską spółką Wipro.

Powodem wypowiedzenia umowy było niewywiązywanie się partnera z obowiązków umownych: dokonywania terminowych płatności oraz osiągania uzgodnionych kwartalnych i rocznych minimalnych ilości aktywnych urządzeń PocketECG

zakomunikowała spółka Medicalgorithmics.

Jak widać, przed Medicalgorithmics jeszcze sporo pracy w zakresie dywersyfikacji produktowej i geograficznej. Jeśli ten manewr binesowy się powiedzie, Polska będzie się mogła pochwalić solidnym nowoczesnym globalnym graczem z branży medycznej. Jeśli uda się spółce regularnie wypłacać dywidendy, inwestorzy powinni być z niej niezmiernie zadowoleni. 

Cały wywiad, jakiego udzielił Dziubiński telewizji Inwestorzy.tv

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.