Kurs akcji Selvity w stratosferze. Spółka podpisała historyczną umowę wartą nawet 379 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 mar 2017, 15:34

Kurs akcji Selvity w stratosferze. Spółka podpisała historyczną umowę wartą nawet 379 mln zł

Kurs akcji spółki biotechnologicznej z Krakowa Selvita eksplodował po informacji o podpisaniu umowy partneringowej na cząsteczkę SEL24. W tym momencie jest równoważony na poziomie 75 zł (+65%). Przy tym poziomie notowań cała Selvita zostanie wyceniona na 1 mld zł.

Związek SEL24 odgrywa kluczową rolę w procesie hamowania nowotworu, jakim jest ostra białaczka szpikowa. SEL24 jest pierwszym na świecie potencjalnym lekiem wykorzystującym wymyślony przez spółkę mechanizm. Do tej pory Selvita samodzielnie rozwijała ten związek i udało jej się doprowadzić go do pierwszego etapu badań klinicznych w USA. To dobra informacja dla spółki, inwestorów, ale i pacjentów.

Największa w historii Polski umowa na lek innowacyjny

Selvita zawarła dzisiaj globalną umowę licencyjnej na cząsteczkę SEL24 z Berlin-Chemie Menarini. Jest to spółka z włoskiej Grupy Menarini. Selvita przyznała Grupie Menarini wyłączne prawo do dalszych badań, rozwoju, wytwarzania oraz komercjalizacji związku SEL24 na terenie całego świata. W wyniku podpisanej umowy, Selvita otrzyma od Grupy Menarini płatność wstępną, jak również jest upoważniona do otrzymywania płatności za osiągnięcie kamieni milowych w rozwoju leku oraz tantiem z przyszłej sprzedaży potencjalnego leku. Firmy będą również dalej prowadzić wspólne badania laboratoryjne nad SEL24.

Na początek Selvita otrzyma od Grupy Menarini 4,77 mln Euro. Jeżeli spółka przeprowadzi z sukcesem cząsteczkę przez dalszy etap badań, to otrzyma całkowicie nawet 379 mln zł. To jednak nie wszystko. Ta kwota nie zawiera ewentualnych profitów od sprzedaży samego leku już na etapie komercjalizacji. Informacja co do wielkości prowizji od sprzedaży nie została bowiem opublikowana, ale będzie mieścić się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od ostatecznej wielkości sprzedaży leku.

Zobacz także: Profil spółki Selvita - wykres, notowania, akcjonariat

Co to oznacza dla Selvity

Naszym zdaniem jest to kluczowa informacja z punktu widzenia spółki. Oczywiście, potencjalne wpływy, choć imponujące, należy ważyć ryzykiem. Tych 379 mln zł bowiem Selvita jeszcze nie ma, aby je otrzymać musi przeprowadzić SEL24 przez kolejne fazy badania, co jest niełatwe. Mimo to, skuteczność tego związku została niejako potwierdzona przez zewnętrzną firmę.

Podpisana umowa ma inne bardzo ważne znaczenie. Uwiarygadnia Selvitę na świecie i to mocno! Selvita ma bowiem szereg kolejnych projektów innowacyjnych, dla których poszukuje partnerów. Od tej pory polska spółka będzie do wszelkich rozmów i negocjacji podchodzić jak równy z równym. Otrzymany kapitał firma będzie reinwestować w kolejne projekty, a to odsuwa w czasie konieczność ewentualnej emisji akcji na dalsze inwestycje. Warto zaznaczyć, że jest to normą w tego rodzaju spółkach na zachodzie. Umowa jest też ważna z punktu widzenia potencjalnych pacjentów. Perspektywa tego, że pierwszy pacjent zostanie wyleczony przez Selvitę w ciągu najbliższych kilku lat wydaje się coraz bardziej realna.

Wykres Kurs akcji Selvita

Selvita

Zobacz także: Nowa gorąca branża na giełdzie. Inwestorzy zaczynają ją odkrywać, tak jak kiedyś odkryli producentów gier

#SLV

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.