Z kim będzie współpracować Selvita – przybliżamy koncern Menarini | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 mar 2017, 12:57

Z kim będzie współpracować Selvita – przybliżamy koncern Menarini

Krakowska Selvita pozyskała potężnego partnera biznesowego, z którym będzie pracować nad lekiem hamującym rozwój ostrej białaczki szpikowej. Mowa o włoskim koncernie Menarini. Rzut oka na firmę z Półwyspu Apenińskiego wystarcza, by stwierdzić, że przed Selvitą otwiera się wielka szansa.

Koncern Menarini to dowód na to, że Włosi potrafią robić nie tylko świetną pizzę czy potrawy z owoców morza. Potrafią także zbudować globalną firmę farmaceutyczną, która dynamicznie się rozwija.

Menarini to jedna z 50 największych firm farmaceutycznych na świecie

Grupa Menarini to jedna z 50 największych firm farmaceutycznych na świecie. W zestawieniu portalu Pharmacutical Executive z 2016 roku znalazła się na 43 miejscu (w rankingu z 2015 roku była na 39 pozycji).

men

Menarini działa na ponad 100 rynkach, z czego na około 70 bezpośrednio. Największa część jej przychodów pochodzi jednak z krajów europejskich. Firma ma 14 zakładów produkcyjnych i 5 centrów badawczych – te najbliżej Polski znajdują się w Berlinie. To właśnie z niemiecką spółką Berlin-Chemie Menarini podpisała umowę krakowska Selvita.

Zobacz także: Kurs akcji Selvity w stratosferze. Spółka podpisała historyczną umowę wartą nawet 379 mln zł

Teraz kilka liczb, które robią wrażenie:

  • 3,33 mld euro – tyle wyniosły przychody Menarini w 2015 roku
  • 72 proc. – taki udział mają rynki zagraniczne w przychodach grupy Menarini
  • 16,4 tys. – tyle osób zatrudniała grupa Menarini pod koniec 2015 roku
  • 80 proc. – udział pracowników zatrudnionych w spółkach Menarini poza Włochami
  • 550 mln – tyle opakowań leków zostało wyprodukowanych w 2015 roku przez Menarini

Menarini lubi wchodzić w joint venture, stać ją na to

Biznes Menarini polega nie tylko na produkcji i dystrybucji leków, ale także na wchodzeniu w joint venture z mniejszymi firmami, które pracują nad innowacyjnymi produktami – i właśnie tak się stało w przypadku Selvity. Menarini daje takim spółkom kapitał na badania i rozwój, a także dzieli się zyskiem ze sprzedaży produktu, jeżeli dojdzie do etapu jego komercjalizacji. Prowizja Selvity ze sprzedaży leku hamującego rozwój białaczki szpikowej ma sięgnąć od kilku do kilkunastu procent (w zależności od wielkości sprzedaży).

Menarini jest jedną z nielicznych włoskich firm farmaceutycznych, które są w takiej sytuacji kapitałowej, że nie potrzebują zewnętrznego finansowania. Menarini posiada „masę krytyczną”, która pozwala jej na skuteczne konkurowanie bez konieczności oglądania się na konkurentów czy poszukiwania kapitału na rynku

stwierdził szef Società Industria Farmaceutica Italiana Fabrizio Chines na łamach portalu Pharmacutical Executive.

Szwedzi już wiedzą, że można dobrze wyjść na współpracy z Menarini

Czy na kooperacji z Menarini można dobrze wyjść? Owszem. Wiedzą o tym choćby akcjonariusze spółki Moberg Pharma notowanej na szwedzkiej giełdzie. Moberg Pharma, przy pomocy Menarini, rozwinęła i dystrubuuje na coraz to nowych rynkach lek Emtrix (na choroby paznokci).

Kooperacja szwedzkiej i włoskiej firmy trwa w najlepsze od grudnia 2011 roku. W tym czasie kurs Moberg Pharma poszedł w górę o około 100 proc.

Wykres 1. Notowania Moberg Pharma

Wykres 1. Notowania Moberg Pharma

Źródło: Google Finance

Menarini to firma rodzinna, z tradycjami

Co ciekawe, Menarini to firma rodzinna. Kontroluje ją Massimiliana Landini Aleotti, jedna z najbogatszych kobiet na świecie. Na początku 2016 roku magazyn Forbes wycenił jej majątek na 11,6 mld USD. Ona oraz jej dzieci odziedziczyły firmę Menarini po Albercie Aleottim, który zmarł w 2014 roku. Jej syn i córka zasiadają w zarządzie Menarini.

Korzenie firmy sięgają roku 1886. Gdy w Warszawie, pod zaborem rosyjskim, uruchamiano Filtry Lindleya, w dalekim Neapolu, w małym sklepiku, rodził się koncern Menarini...

neap

Wszystko wskazuje więc na to, że Selvita ma wielką szansę na owocną współpracę z jednym z największych koncernów farmaceutycznych na świecie, który potrafi wspomagać małe firmy na drodze rozwoju. Polska chyba nie ma szansy na zbudowanie drugiej Doliny Krzemowej, ale może to początek budowy choćby Kotliny Farmaceutycznej?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.