Pierwsza rysa na hossie gamingowej. Sniper 3 może odbić się czkawką całej branży | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
26 kwi 2017, 07:01

Pierwsza rysa na hossie gamingowej. Sniper 3 może odbić się czkawką całej branży

To w końcu musiało nastąpić. Chociaż wszystkie znaki na ziemi i niebie mówiły, że będzie inaczej, ale mamy na giełdzie pierwszą spektakularną wpadkę w polskiej branży gamingowej. Gra z ambicjami AAA, czyli Sniper Ghost Warrior 3 ze stajni CI Games, nad którą spółka pracowała 3 lata i dużo zainwestowała, mocno rozczarowała graczy i inwestorów. I choć dotkliwie odczuli to akcjonariusze CI Games, bo kurs spadł 29% to konsekwencje tego wydarzenia mogą dotknąć całą branżę gamingową na GPW.

Inwestorzy zaczynają mówić „sprawdzam„

W trakcie wczorajszej sesji traciły na wartości nie tylko akcje CI Games. Pomimo mocnych wzrostów na całym rynku (indeks WIG20 zyskał przecież 2,45%, a WIG +1,87%) na wartości traciły akcje prawie wszystkich spółek gamingowych notowanych na GPW i New Connect.

Najmocniej obok CI Games spadały akcje Vivid Games, Jujube, T-Bull, PlayWay, Farm51, Artifex Mundi, a nawet 11 bit studios, czy CD PROJEKT.

Kursy zamknięcia notowań akcji spółek Gamingowych z GPW z sesji 25 kwietnia 2017 r.

SpółkaZmiana kursu akcji na sesji 25.04.2017
CI Games #CIG-29,59%
Farm51 #F51-7,98%
Vivid Games #VVD-7,42%
T-Bull #TBL-3,57%
Artifex Mundi #ART-1,67%
11 bit studios #11B-1,52%
Bloober Team #BLO-1,46%
PlayWay #PLW-1,43%
CD PROJEKT #CDP-1,42%

Stało się tak dlatego, że inwestorzy dostali jasny komunikat, że choć sama branża gamingowa ma przed sobą wciąż świetne perspektywy, to wcale nie oznacza, że każda spółka musi odnieść w niej sukces. Na wzrostowym rynku najwięcej zyskują liderzy, a spółki aspirujące mogą nie uzyskać odpowiedniej skali działalności, aby generować wystarczające zyski, które by usprawiedliwiały obecne wyceny. Inwestorzy muszą więc stonować swoje rozbuchane oczekiwania względem całego sektora.

Wykres: Kurs akcji CD PROJEKT, 11 bit studios i CI Games

Wykres

Hossa gamingowa tak, ale coraz bardziej selektywna

Branża gier będzie cały czas się rozwijać i rosnąć. Nie zmienią tego ani spektakularne sukcesy, ani porażki spółek z polskiej giełdy. Jak wynika z najnowszego raportu SuperData Research, w tej chwili w internecie więcej osób ogląda streamy gier niż Netflixa, HBO i ESPN razem wzięte.

Według tego samego raportu, wartość e-sportu w 2017 roku wyniosła 696 mln USD. Wszędzie na świecie będzie rosnąć liczba odbiorców gier, a w Polsce liczba kibiców e-sportu będzie rosła na poziomie 29% rocznie.

Te wszystkie liczby choć imponujące nie oznaczają wprost, że każda spółka gamingowa z GPW będzie rosła i będzie przynosiła zyski inwestorom. Na pewno w przypadku spółek z ugruntowaną pozycją jak CD PROJEKT, czy 11 bit studios tak będzie, ale oczekiwania inwestorów tutaj również zostaną stonowane.

Prawdziwy rynkowy test czeka natomiast spółki, które są wysoko wyceniane i nie mają mocnej pozycji finansowej. Nie wskazując nikogo palcem, to spółki, które muszą pozyskiwać kapitał, czy to w postaci emisji obligacji, czy też akcji, bo od tego zależy ich działalność. To właśnie te spółki będą musiały szybko udowodnić, że są na tyle dojrzałe, aby zacząć przynosić zyski i konsekwentnie je zwiększać. Bo jeżeli nie, to inwestorzy zaczną mówić „sprawdzam”, a ich wyceny giełdowe zostaną brutalnie zweryfikowane.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.